Verrutol Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Verrutol Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Verrutol
1

Siğil sorunları yaşayan kişilerin en çok araştırdığı ilaçlardan birisi de, Verrutol ne işe yarar? Nasıl kullanılır? olmaktadır. En iyi siğil ilaçlarından birisi olan Verrutol topikal ilaç grubunda yer almakta olup, siğil tedavilerinde doktorlar tarafından hastalara reçete edilmektedir. Verrutol özellikle ayak, el ve genital bölgelerde oluşan siğillerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Verrutol deriye dışarıdan uygulanan ve sürülen bir ürün olup, siğillerin kısa zamanda yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Verrutol 15 gramlık çözelti olarak, şişeli ve fırçalı ambalajı ile birlikte sadece eczanelerde satılmaktadır. Verrutol bir virüs çeşidi olan ve deride oluşan siğillerin tedavisinde kullanılan bir siğil ilacıdır.

İçindekiler Tablosu

Verrutol Kullanım Alanları Nelerdir?

En etkili siğil ilacı olan Verrutol kullanım alanı sadece siğiller olmaktadır. Siğil; bir virüs çeşidi nedeniyle deride oluşan ve aşırı büyüyebilen oluşumlara verilen isim olmaktadır. Genel olarak siğiller ellerin ve parmakların üzerilerinde ve genital bölgelerde görülmektedir. Temasla bulaşan siğiller tedavi edilmedikleri zaman hem hastaların vücut derilerinde daha da çok çoğalmakta, hem de başkalarına bulaşma riski bulunmaktadır. Verrutol’ün içeriğinde bulunan etken maddeler ise siğillerin büyümesini ve gelişmesini kısa sürede önlemektedirler.

BENZER YAZILAR  Cosakondrin Plus Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Verrutol Etken Maddeleri Nelerdir?

Siğil ilacı Verrutol etken maddeleri, 1 g çözelti olmak üzere 5 mg 5-Florourasil ve 100 mg salisilik asit içermektedir. Verrutol diğer yardımcı maddeleri ise etanol, poli, dimetil sülfoksit ve etil asetattır.

Verrutol Kullanım Şekli Nasıldır?

Siğil tedavilerinde doktorlar tarafından hastalara verilen Verrutol kullanım şekli, yine doktorların önerdiği şekilde olmaktadır. Verrutol ile olan siğil tedavileri ise en fazla 6 hafta sürmektedir. Verrutol günde 2 ya da 3 sefer uygulanmaktadır. Verrutol kullanılırken sadece deride bulunan siğillerin üzerinde ince bir tabaka halinde sürülmektedir. Verrutol ile tedavi edilecek olan siğilli bölgelerin ise 25 cm2’den büyük olmaması gerekmektedir.

İlacın uygulaması ise şişesinde bulunan fırça yardımı ile olmaktadır. Verrutol’ün tatbiki sırasında ise ilacın tırnak yakınlarında olan ya da tırnak altında yer alan siğillere sürülmemesi lazımdır. Her yeni uygulamada eski sürülen tabakanın kaldırılarak ve temizlendikten sonra yenisinin sürülmesi gerekmektedir. 1 yaşından küçük olan çocuklar Verrutol kullanamamaktadır.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastaların Verrutol kullanmaması lazımdır. Hamile olan kadınların ve emziren annelerin Verrutol kullanmadan önce doktorlarına danışması gerekmektedir. Verrutol ile olan tedavilerde hastalar her türlü yiyeceği ve içeceği tüketebilmektedir. Araç ve makine kullanan hastaların ise Verrutol kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

verrutol
Verrutol

Verrutol Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç türünde olduğu gibi Verrutol ile olan tedavilerde de bir takım yan etkiler olabilmektedir. Hastaların bünyelerine de bağlı olarak görülebilen Verrutol yan etkileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Aşırı göz sulanması
 • Gözlerde kuruluk ya da kaşıntı olması
 • Deride uygulanan bölgelerde kanamaların olması
 • Baş ağrısı
 • Deride pullanmaların olması
 • Deride kabuk oluşumları olması
 • Kızarıklık
 • Derinin iltihaplanması
 • Yanma hissi
 • Derinin aşırı derecede tahriş olması
BENZER YAZILAR  Gastrit Nedenleri: Belirtileri, Tedavisi ve Diyeti

Bu yan etkilerin görülmesi durumunda ilacın tatbikinin hemen kesilerek, bu durumun doktora bildirmesi ve en yakın sağlık merkezine gidilmesi lazımdır.

İlginizi Çekebilir – Antibiyotikli Krem İsimleri

Verrutol’ün Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar Nelerdir?

Verrutol sadece doktor tavsiyesi ile kullanılabilen bir ilaç olup, ilacın kullanılması sırasında bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Verrutol kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlar olmaktadır;

 • Verrutol’ün sadece deriye sürülmesi lazımdır.
 • İlacın kullanımı esnasında sadece siğillerin üzerine tatbik edilmesi ve sağlıklı olan deriye temasından kaçınılması gerekmektedir.
 • Şeker hastalığına sahip olan hastaların Verrutol kullanımına başlamadan önce doktorlarına bu durumu bildirmeleri önem taşımaktadır.
 • Sara ilaçları ile birlikte Verrutol’ün doktor kontrolünde olmak şartı ile kullanılması gerekmektedir.
 • Zona tedavisi gören hastalar Verrutol kullanamamaktadır.
 • Verrutol içeriğinde yer alan etken maddelere alerjisi olan hastaların, bu ilacı kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.
 • Verrutol ‘ün kumaşlara ya da giysilere değdirilmemesi lazımdır. Bu gibi durumlarda kullanılan giysilerde kalıcı lekeler oluşabilmektedir.
 • Verrutol kesinlikle kanayan olan yaralara tatbik edilmemelidir.
 • Verrutol uygulaması sırasında, ilaç uçucu gazlara sahip olduğundan dolayı solunmaması gerekmektedir.
 • Verrutol ilaç şişesinde kristallenme şeklinde parçacıklar görülmesi durumda ise o ilacın kullanılmaması gerekmektedir.
 • Verrutol uygulamasından sonra ilacın içeriğinin uçmaması için ağzının sıkıca kapatılarak muhafaza edilmesi lazımdır.
BENZER YAZILAR  Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir, Nasıl İçilmeli?

Yazı Kaynakları
Fluorouracil Topical
How to use Fluorouracil Cream
How Fluorouracil Is Given
Proper Use
How fluorouracil works
Fluorouracil, 5-FU skin cream or solution
More About Fluorouracil (Topical)
What is fluorouracil cream?
Long-term Efficacy of Topical Fluorouracil Cream, 5%, for Treating Actinic Keratosis
Salicylic acid
How to use salicylic acid topical
Salicylic Acid Topical
Can Salicylic Acid Help Treat Acne?
Here's Exactly What Salicylic Acid Does to Your Skin

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir