Kirpi Etinin Faydaları

Zaman içerisine farklı hayvanların etleri hakkında yeni görüşler ortaya çıkmıştır. Kirpi eti de son zamanlarda pek çok habere gündem olmuştur. Halen ciddi kesimler tarafından bilinmemesine karşın bazı yörelerde yaygın olarak tüketildiği bilinmektedir.

 • Belli hastalıklara iyi gelmesi
 • Tadının güzel olması
 • Avlanmasının kolay olması kirpi etinin popüler olmasını sağlayan ana nedenlerdir.

Kirpi Eti Yenir Mi?

İslam dini hangi hayvanların etlerinin helal hangilerinin haram olduğu konusunda belli sınırlar çizmiş durumdadır. Ancak insanların dahil olduğu mezheplere göre sınırların farklı şekilde algılanması mümkündür. Mezheplere göre haram ve helal algısının değişim göstermesi ise normal olarak karşılanmaktadır. Kirpi eti yemek haram mı sorusu da mezhepler üzerinden farklı şekillerde yanıt almaktadır. Elde edilen bilgilere göre;

 • Hanefi
 • Hanbeli mezheplerine göre kirpi etinin yenmesi mekruhtur.

Mekruh olarak nitelendirmek haram demek değildir. Ancak bir şeyin mekruh olması harama çok yakın olması demek olduğundan insanların olabildiği kadar uzak kalmaları önerilmektedir. Kirpinin eti konusunda;

 • Şafii
 • Maliki mezhepleri helal olduğu yönünde yorumlamalarda bulunmaktadır.
BENZER YAZILAR  B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Bahsedilen yorumlar büyük İslam alimleri tarafından yapılmıştır. Bu neden yüzünden kişiler yemek ya da yememek konusundaki kararlarını dahil oldukları mezheplere göre gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilmektedir.

Kirpi Eti Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Doğada pek çok farklı türü olan kirpi için belli hastalıklara iyi geldiğine yönelik açıklamalar yapılmaktadır. Kirpi etinin yenmesi ile şifa bulacaklarını düşünenler yüzünden hayvanın avlanma oranları ciddi seviyelere ulaşmıştır. Kirpi etinin iyi geldiği hastalıklar arasında;

 • Egzama,
 • Cüzzam,
 • Verem,
 • Sedef,
 • Hemoroit gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Gece altına işeme sorunu yaşayan çocukların da aynı et kapsamında şifa bulacaklarına yönelik bir inanç vardır. Ayrıca çocuğu olmayan kadınların da düzenli olarak bu etten tüketmeleri önerilmektedir. Et tüketim yöntemlerine yönelik yörelere göre değişim gösteren rivayetler olduğu da bir gerçektir. Ancak rivayetlerde uygulanan yöntemler oldukça çağ dışı olarak yorumlanmaktadır. Bu neden yüzünden artık tüketimler sadece etin pişirilmesi üzerinden gerçekleşmektedir.

Kirpi Eti Yemek

İnsanlar kirpi eti faydası ya da faydalarını temin edebilmek adına bu eti yemeyi tercih etmektedir. Bazı yörelerde ise alışkanlıklardan ötürü bahsedilen etin yenmesi normal olarak karşılanmaktadır. Fakat kirpi eti yemek ile alakalı araştırmalar yapıldığında bu durumun yeni ortaya çıkmadığı görülmektedir. Bahsedilen rivayetler Anadolu’da kirpi etinin tarihinin çok eskilere dayandığının bir göstergesidir.

BENZER YAZILAR  Türkiye'de Saç Ekiminin Geleceği

Kirpi etinin doğrudan yenmesi mümkündür. Bu et ya da kirpi havanının farklı uzuvları kullanılarak belli ilaçlar da yapılabilmektedir. Geçmiş zamanlarda şifa bulunması için hazırlanan karışımlarda kirpi en önemli kaynaklardan biri olarak tanımlanmıştır. Günümüzde ilaçlar genel manada bitkilerden elde edilmektedir.

Kirpi Eti Nasıl Pişirilir?

Kirpi etlerinin pişirilmesi konusu hastalıklarına şifa bulmak isteyenlerin araştırmalarına konu olmaktadır. Öncelikle bu hayvanın eti de sıradan bir et türüdür. Yani istenen şekillerde pişirilerek yenmesi mümkündür. Yapılan araştırmalar kirpi eti pişirme teknikleri arasında en çok yahninin kullanıldığını göstermektedir. Etin şifa bulmak amacı ile katıksız olarak haşlanarak yenmesi de mümkündür. Bazı yörelerde ise pişirme esnasında;

 • Soğan
 • Sarımsak
 • Pirinç gibi malzemelerle tatlandırma sağlandığının altı çizilmektedir.

Damak tadına göre değişim gösteren baharatların da etin içerisinde katılmasında bir sakınca yoktur. Daha önce kirpi eti yememiş olanlar için iki uyarı yapılmaktadır. Öncelikle bu hayvanın etindeki yağ oranı fazladır. İkindi uyarı ise etin tadı ile alakalıdır. Çünkü kirpi etinin pek çok insanın damak tadına göre ekşi kaldığından bahsedilmektedir. Fakat özellikle alışıldıktan sonra etin tadının çok sevildiği de bilinmektedir.

BENZER YAZILAR  Reyhan Şerbetinin Faydaları

Kirpi Eti Nerede Satılıyor?

Açıklanmış olan hastalıklara iyi gelmesi yüzünden kirpi eti nasıl bulunur konusu pek çok kere gündem olmuştur. Hatta bazı insanların yasadışı olarak internet üzerinden kirpi eti satışı yaptığı da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde herhangi bir kasaba giderek bu hayvanın etinin bulunması mümkün değildir. İnternet üzerinden de yasal şekilde temin edilememektedir. Etin en iyi bulunma yöntemi hayanın avlanmasıdır. Ancak bu durum ülkemizdeki kirpi sayısının ciddi oranda düşmesine neden olmuştur. Resmi birimlerden yapılan açıklamalara göre kirpinin bahsedilen hastalıklara iyi gelmemektedir. Bundan ötürü hayvanların avlanmasının durdurulması istenmektedir. Tabi gerçekleştirilen açıklamalara uyan ve inanan insan sayısı yok denecek kadar azdır. 

Yorum yapın

1