Sağlıklı Yaşam İçin Günlük Olarak Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?


0

Fiziksel aktivite neden önemlidir? Özellikle bir kiloyu korumaya ya da vermeye çalışıyorsanız, düzenli fiziksel aktivite sağlıklı yaşam için önemlidir. Kilo verdiğinizde, artan fiziksel aktivite vücudunuzun “yaktığı” veya enerji için kullandığı kalori miktarını artırır. Fiziksel aktivite yoluyla kalori yakarak ve aynı zamanda tükettiğiniz kalori miktarını azaltarak, kilo kaybıyla sonuçlanan bir “kalori açığı” yaratırsınız.

Kilonun çoğu, daha az kalori yiyerek kaybedilir. Bununla birlikte, kanıtlar kilo kaybını korumanın tek yolunun düzenli fiziksel aktivitede bulunmak olduğunu gösterir. Daha da önemlisi, fiziksel aktivite, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini tek başına kilo vermekten daha fazla azaltır.

Fiziksel aktivite ile yüksek tansiyonu azaltın. Tip 2 diyabet, kalp krizi, felç ve çeşitli kanser türlerinin riskini azaltın. Bu durumla ilişkili artrit ağrısını ve sakatlığı azaltın. Osteoporoz ve düşme riskini azaltın. Depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltın.

Sağlıklı Yaşam İçin Ne Kadar Fiziksel Aktivite Gereklidir?

Kilo yönetimi söz konusu olduğunda, her insanın ihtiyaç duyduğu fiziksel aktivite miktarında çok fazla çeşitlilik vardır. İzlenecek bazı yönergeler şunlardır: Kilonuzu sağlıklı yaşam ile birlikte korumak için: Her hafta kademeli olarak 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite, 75 dakika şiddetli yoğunlukta aerobik aktivite veya her hafta her iki aktivite türünün birleşik eşdeğerini yapın.

BENZER YAZILAR  Muscoflex Duo Jel Nedir, Ne İşe Yarar?

Güçlü bilimsel kanıtlar, fiziksel faaliyetlerin süreç içinde kilonuzu gidermeye yardımcı olabileceğini gösterir. Bununla birlikte, bunu başarmak için gereken fiziksel aktivite miktarı kişiden kişiye büyük ölçüde değiştiği için belirsizdir. Kilonuzu korumak için haftada 150 dakikalık orta yoğunlukta aktiviteye eşdeğerden fazlasını yapmanız gerekebilir.

Kilo vermek için: Diyetinizi yediğiniz, ayarlamadığınız kalori miktarını azaltmadığınız sürece, çok fazla fiziksel aktiviteye ihtiyacınız olacaktır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bunu korumak, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı bir beslenme planı gerektirir.

Spora Başlamadan Önce Herhangi Bir Önlem Almak Gerekir Mi?

sağlıklı yaşamak
sağlıklı yaşamak

Kalp hastalığı, artrit, diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik sağlık sorunları olan kişiler, doğru tür ve miktarda fiziksel aktivite hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Bir süredir fiziksel olarak aktif değilseniz, nasıl başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Spor ayakkabılarınızı giyin ve kendinizi sağlıklı yaşamak için motive etmenin yollarını bulun.

Bu ipuçları başlamanıza yardımcı olabilir:

  • Hareketsiz olduğunuz süreyi azaltmak ve fiziksel olarak aktif olduğunuz süreyi artırmak için fırsatlar arayın. Örneğin, akşam yemeğinden sonra TV izlemek yerine yürüyüşe çıkın.
  • Günlük veya haftalık aktivite programınızın bir parçası olarak fiziksel aktivite için günün belirli zamanlarını ayırın.
  • Zevk aldığınız aktiviteler, yerler ve zamanlarla başlayın. Örneğin, bazı insanlar sabahları mahallelerinde dolaşmayı tercih ederken, bazıları ise işten sonra çevrimiçi dersleri tercih edebilir. Birbirinizi motive etmek ve cesaretlendirmek için ailenizle birlikte aktiviteler deneyin.
  • Fiziksel aktivitelerin yoğunluğunu kademeli olarak artırmaya başlayın. Birçok insan için yürümek, başlamak için iyi bir egzersizdir. Gerekirse, her gün yapmayı planladığınız fiziksel aktiviteyi daha kısa seanslara bölün. Örneğin, 30 dakikalık aktivite yapın.
  • Önerilen günlük fiziksel aktivite 10 dakikalık üç seans veya 15 dakikalık iki seans şeklinde yapılabilir. Sadece bu kısa seansların en az 10 dakika uzunluğunda olduğundan emin olun. Birçok insan için yürüyüş, fiziksel aktivite için harika bir fırsattır.
BENZER YAZILAR  Biyopsi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Fiziksel Aktivitenin Önündeki Engelleri Aşma Stratejileri

Egzersize yeni başlıyorsanız, bazı engellerin üstesinden gelmekte zorlanabilirsiniz. Engel örnekleri ve bunların üstesinden gelmek için ortak stratejiler öğrenebilirsiniz. Gün boyunca boş anları belirleyin. Egzersiz yapabileceğiniz en az üç 30 dakikalık dönem belirlemek için günlük aktivitelerinizi bir hafta boyunca takip edin. Fiziksel olarak aktif insanlarla arkadaş olun. Yürüyüş grubu gibi bir gruba katılın.

Günün veya haftanın en enerjik hissettiğiniz günleri için fiziksel aktiviteler planlayın. Fiziksel aktiviteyi günlük veya haftalık aktivite programınıza planlayın ve o takvim planına sadık kalın. Yaşınıza, zindeliğinize, yeteneklerinize ve sağlık durumunuza uygun şekilde nasıl egzersiz yapacağınızı öğrenmek için bir sağlık uzmanına danışın veya eğitim materyallerini okuyun. Yürüme, merdiven çıkma veya koşma gibi yeni beceriler öğrenmenizi gerektirmeyen aktiviteleri seçin.

Yüzme havuzları veya spor salonları olan otellerde kalın. Veya keyfini çıkarabileceğiniz bir DVD egzersiz videosu satın alın ve bir DVD oynatıcı ödünç alın. Arkadaşlarınızın, komşularınızın veya akrabalarınızın sırayla çocukları izlemesini sağlayın. Çocuklar büyüdüklerinde ailece bisiklete binebilir veya yürüyüşe çıkabilirler.

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Promosyon Ürünleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir