Sefklav ne işe yarar sorusundan önce etkili antibiyotiklerden birisi olduğunu belirtmek gerekir. Antibakteriyel grununda yer alan bu ilaç sefalosporin antibiyotiğidir. Ağır iltihap söz konusu ise bu ilaç ilk tercih edilecekler arasında yer almaktadır. Sefklav ne ilacıdır sorusuna da böylece cevap vermiş oluyoruz.

Sefklav Ne İçin Kullanılır?

Sefklav, enfeksiyonlar için kullanılan bir ilaçtır ve aşağıdaki durumlarda Sefklav faydaları ortaya çıkacaktır;

 • Sinüzit, Faranjit vs. gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarda kullanılabilir.
 • Üretrit, sistit vb. idrar yolu enfeksiyonlarında da bu ilaç önerilir.
 • Pnömoni ve bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında da bu ilaç etkilidir.
 • Yumuşak doku zedelenmesi durumlarında da bu ilaç kullanılabilir.

Sefklav Nasıl Kullanılır?

Sefklav doktor önerisi haricinde kullanılmaması gereken bir ilaçtır ve doktor aksini söylemediği sürece 12 saatlik dilimler arasında kullanılır. Tedavi bitene kadar bu ilacın kullanımına devam edilmelidir. Birçok ilaçtan farklı bir özelliği vardır ki; bu özelliğide efervesan özelliğidir. Efervesan tablet eritilerek kullanılmalıdır ve bunun için bir bardak ılık su gereklidir. Ilık suyun içinde tablet eritilmeli ve 12 saat dilimler arasında kullanılmalıdır.

Sefklav Yan Etkileri Nelerdir?

Sefklav zararları olarak insanların arattığı aslında yan etkileridir ve birçok ilaçta yan etki görülebilmektedir. Bu ilacın yan etkileri aşağıdaki şekillerde görülebilir;

Sefklav ilacının son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve geçmesi halinde ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sefklav Gebelikte Kullanılır mı?

Sefklav ilacının hamilelik kategorisi B’dir ve doktorun önermesi ile birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda çocuklarda kullanımı konsunda 10 yaş sınırı vardır. 10 yaşın altındaki çocuklara bu ilaç verilmemelidir. Düşük dozlu olan antibiyotikler bu ilacın yerine tercih edilmelidir. Çocuklar için bu ilaç ağır gelecektir.

Benzer Gönderiler  Fast Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Sefklav Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Eğer sefalosporinlere ve klavulanik aside alerjisi olan birisi var ise, bu ilacı kullanmamalıdır. Bunun yanı sıra içeriğinde maddeler incelenmeli ve bu yardımcı maddelerden herhangi birisine alerji mevcut ise kullanılmamalıdır. Bunun haricinde; böbrek hastalığı olan ve bağırsak bozukluğu ola kişilerde bu ilacı dikkatli bir şekilde kullanmalıdırlar.

Sefklav İçeriği

Bu ilacın içerisinde ki tüp sayısı 2’dir. Her tüp içerisinde efervesan bulundurur ve efervesan sayısı 10 adettir. Sefklav etkin maddesi ise; 1000 mg sefaklor ve 125 mg Potasyum Klavunattır.

Sefklav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Sefklav kullandıktan sonra yan etkilerden birisi olan ishal sorunu ortaya çıktıysa, ishali önlemek adına ishal kesici ilaç kullanılmaması gereklidir. Nitekim ishal, enfeksiyonun belirtisi olabilir ve ishal kanlı ise veya aşırı sulu ise bir uzmana görünülmesi şiddetle tavsiye edilir.
 • Sefklav Efervesan tableti her gün alırken günün aynı saatlerinde alınması tavsiye edilir. Böylece ilaç daha etkili olacaktır. Ayrıca ilacın alımı kesinlikle aksatılmamalıdır.
 • Böbrek hastalıklarında, ülseratif kolit hastalığı olan kişilerde ilacın dozajının ayarlanması gerekebilir. Böyle bir durumda doktora bilgi verilmeli ve tedavi öncesinde buna göre ayarlama yapılmalıdır.
 • Hamilelerde ve emziren annelerde doktor tavsiyesi mutlaka alınmalıdır.
 • Sefklav kullanan kişilerin ilacı kullanmasından kısa bir süre sonra kendilerini iyi hissettikleri görülebilmektedir. Kendisini iyi hisseden kişiler ilacı kesmemelidir. Nitekim enfeksiyona sebep olan bakterilerin azalması da iyileşmeye neden olabilir. Oysaki bakterilerin tamamen yok olması gerekmektedir. Bu yüzden doktorun belirttiği süre kadar ilacın kullanılması en sağlıklısı olacaktır.
 • Gribal enfeksiyonlarda bu ilaç fayda etmemektedir.
 • İlacı kullanmadan önce kullanma talimatı dikkatlice okunmalıdır.
 • Doktorun önerisi dışında kullanılmaması gereklidir.
 • Doktorun önerisi dikkate alınarak kullanılmalıdır ve öneri dışındaki aşırı doz veya az doz alımı yapılması sakıncalı olacaktır.
 • Bu ilacı kullanma sürecinde hastaneye herhangi bir sebepten gidiyorsanız şayet, bu ilacı kullandığınızı muayene olduğunuz doktora belirtmeniz gerekir.
 • İlacın kullanımı esnasında farklı rahatsızlıklar olur ise yine doktorunuza görünüp, durum hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.
Benzer Gönderiler  Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik

Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanımı

Bakteri üremesinin sona ermesini sağlayan diğer antibiyotik ilaçlarla bu ilaç kullanıldığında etkisinde azalma meydana gelebilir. Ayrıca probenisid ile birlikte bu ilaç kullanılırsa böbreklerde ki atılımda gecikmeler olacaktır. Sefklav aminoglikozidler ile kullanıldığı takdirde etkisi artacaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları