Sekrol Şurup Ne İşe Yarar?

Sekrol Şurup Ne İşe Yarar?
Sekrol Şurup Ne İşe Yarar
0

İnsanlar farklı solunum yolu hastalıkları geçirebilmektedir. Özellikle;

 • Nezle
 • Grip
 • Soğuk algınlığı gibi hastalıklar direkt olarak solunum zorluğu yaşatmaktadır.

Kişilerin bu sıkıntıları öksürül belirtileri ile kendini gösterebilmektedir. Bahsedilen durumların ana nedenlerinden biri olarak ise balgam oluşumunun derecesinin artmasıdır. Üstelik hastalık sırasında kişilerin balgamlarını doğal yöntemler ile yeterince atabilmeleri pek mümkün olmamaktadır. Sekrol Şurup faydaları bu alanda kendini göstermektedir. Zira uzman önerileri çerçevesinde kullanılan şurup sayesinde balgam kolaylıkla atılmaktadır. Bu da bireylerin hem öksürüklerinin azalmasına hem de nefeslerini daha rahat almasına yardımcı olmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Sekrol Şurup Ne İçin Kullanılır?

Araştırmalar Sekrol neye yarar konusu hakkında net bilgiler elde edilmesinde de etkilidir. Bu aşamaya geçilmeden önce şurup içerisinde yer alan maddelerin bilinmesinde fayda vardır. Çünkü elde edilen sonuçlar ana ve etlen maddeler sayesinde yakalanmaktadır. Şurubun ana maddesi olarak ambroksol verilmektedir. Yardımcı maddeler kategorisinde ise;

 • Sorbitol
 • Vişne esansı
 • Propil paraben
 • Metil paraben
 • Saf su
 • Sodyum nitrat sayılmaktadır.

Verilen etmen maddeleri sayesinde Sekrol Şurup hem ani şekilde ortaya çıkmış olan hem de uzun zamandan bu yana devam eden solunum yolu hastalıklarında değerlendirilmektedir. Şurubun ana bir tedavi yöntemi olmadığının altı çizilmektedir. Fakat solunum yolunda kendini gösteren hastalıklardaki balgam söktürme aşamasında bu şuruptan destek temin edilmektedir.

BENZER YAZILAR  Ultracef 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Sekrol Şurup Bebeklerde Kullanılır Mı?

Balgam oluşumuna neden olan solunum yolu hastalıklar gerek bebeklerde gerek çocuklarda ve yetişkinlerde kendini gösterebilmektedir. Ancak Sekrol kullanım bakımından her yaş grubu için uygun olsa da belli doz ayarlamalarının yapılması gerekmektedir. Sekrol bebeklerde kullanım açısından günde iki kez değerlendirmeye girmektedir. Günde iki kez kullanılması önerilen şurupta ölçü değerleri olarak ise ½ verilmektedir. Daha çok ya da az kullanım ancak uzmanların tavsiye etmesi halinde gündeme getirilmelidir. Aksinin olduğu durumlarda prospektüslere göre hareket edilmesi lazımdır.

Sekrol Şurup Nasıl Kullanılır?

Sekrol Şurup kullanımı bakımından pek çok farklı başlık bulundurmaktadır. Şurubun yetişkinlerde tedaviye başlanan ilk iki ya da üç günde 3 defa bir ölçek olmak üzere alınması önerilmektedir. Sonraki zamanlarda ise günde iki kez olmak üzere birer ölçek alınması gerekecektir. Tedavi ise ek bir şey önerilmemesi halinde on güne kadar devam edebilmektedir. Kullanımın çocuklar açısından;

 • 0 – 2 yaş için günde iki kez ¼ ölçek
 • 2 – 5 yaş için günde üç kez ¼ ölçek
 • 5 – 12 yaş için günde iki ya da üç kez ½ ölçek olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Magnorm Ne İşe Yarar?

Bahsedilen ayarlamalardan da tedavinin ne kadar devam edeceğinden de doktorlar sorumludur. Bu neden yüzünden kullanım öncesinde muayene olunması ve uzmanlar tarafından verilecek olan talimatların oldukça iyi bir şekilde dinlenmesi gerekmektedir. Sekrol Şurup nasıl kullanılır konusunda hata yapılması yüzünden istenen iyileşme sürecinin elde edilememesi ve hastalıkların daha ağır şekilde atlatılması gündeme gelmektedir.

Sekrol Şurup Yan Etkileri Nedir?

Kişilerin Sekrol Şurup yan etkileri bakımından benzerlerini görmeleri şart değildir. Ancak ilk olarak ağır olan yan etkilerden bahsedilmesi gerekmektedir. İlk grupta açıklanacak olan yan etkilerden herhangi birinin görülmesi halinde şurup kullanımı anında bırakılmalı ve zaman kaybetmeden bir acile gidilmelidir. Bahsi geçen yan etkiler ise;

 • Nefes alma güçlüğü,
 • Ciltte döküntü oluşması,
 • Yüzün şişmesi,
 • Mukozalarda değişim meydana gelmesi şeklindedir.

Pek sık rastlanmamasına karşın kullanıma ara verilmesini gerektirmeyen yan etkiler arasında ise;

 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kusma
 • Bulantı yer almaktadır.

İkinci grupta bulunan yan etkiler de yerine göre ciddidir. Bu neden yüzünden kullanıma ara verilmesi gerekmese bile bir eczacıdan ya da doktordan fikir alınması tavsiye edilmektedir.

BENZER YAZILAR  Piyeloseptyl Nedir? Ne İşe Yarar?

Sekrol Şurup Fiyat

İlaç ve şuruplarda alt ve üst fiyat uygulamaları değerlendirilmektedir. Uygulamalarda rakamsal değişimler ise senelik olarak yapılmaktadır. Sekrol Şurup fiyatı 2021 içerisinde aldığı zamlardan sonra en yüksek 22,52 TL’ye denk gelmektedir. Ortalama rakamlar 22,18 TL olarak açıklanırken en düşük fiyatın 20,12 TL olduğunun altı çizilmektedir. Bu tür ilaçlar reçeteli olarak satılmaktadır. Sigortası olanların ise reçeteli olan ilaçların büyük kısmına para ödemeleri gerekmemektedir. Bu sayede tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmış olmaktadır. Sigortası olmayanlar için ise Sekrol Şurup yüksek fiyatlı ilaçlar kategorisinde bulunmamaktadır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir