Sezgisel Beslenme Nedir?

Sezgisel Beslenme Nedir?
Sezgisel Beslenme Nedir?
0

Sezgi temel bir biliştir, bir bağlantı ve öz farkındalıktır. Önsezinizi düşünemezsiniz çünkü sezgi düşünce temelli değildir, duygu temellidir. Sezginizi açıklayabileceğinizi düşündüğünüz anda, bu sizin sezginiz değildir. Kendi kendine düşünme ve zihin-beden temelli stratejiler ve teknikler uygulamak, sezgilerinize uyum sağlamanıza yardımcı olabilir.

Kendinin farkında olmak, bağlantılı olmak ve düşünceli olmak, sezgisel beslenme uygulamalarını hayatınıza uygulamak için sezginizi geliştirmek için anahtar alanlardır. Sezgisel beslenme, kısıtlayıcı diyet planları veya izlenecek yiyecek kuralları yerine davranış değişikliği, psikoloji, öz farkındalık ve sezgi uygulamalarını kullanan uzun vadeli sağlık için bir çerçevedir. Ayrıca sezgisel beslenme, size özgü bir yeme ve yaşama biçimidir. Özünde, benzersiz yiyecek ve vücut ihtiyaçlarınızla bağlantı kurmanın bir yoludur. Sezgisel beslenme terimi ilk kez 1995 yılında Evelyn Tribole ve Elyse Resch adında iki diyetisyen tarafından kullanıldı. Bu iki diyetisyen, sezgisel yemeyi uygulamak için 10 ilkeyi içeren bir çerçeve oluşturdu.

İçindekiler Tablosu

Sezgisel Beslenmenin Sağlığa Faydaları

sezgisel beslenme
sezgisel beslenme

Araştırmalar, sezgisel beslenmenin kısıtlayıcı diyet planlarına kıyasla olumlu beslenme sonuçları olduğunu gösterir. Sezgisel beslenme belirli diyet planları ile ortaya çıkmadığından, sezgisel yiyiciler pek çok farklı çeşitte yiyecekler tüketirler ve bu da dengeli beslenmenin faydalarından yararlanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterir. Sezgisel yemek bir kilo verme yöntemi olmasa da, bazı araştırmalar sezgisel yiyenlerin şiddetli diyet rejimi uygulayanlara göre daha zayıf olduğunu göstermiştir. Bir dezavantaj, sezgisel yemenin başlangıçta kafa karıştırıcı olabilmesidir. Çünkü belirli tarifler, diyet planları ya da katı talimatlarından oluşmaz. Bu nedenle, açlığınızı ve tokluğunuzu tanımanız ve hangi yiyeceğin sağlığınız için uygun olduğunu bilmeniz önemlidir. Basit bir deyişle, sezgisel beslenme, vücudunuz ve yiyecek arasında sağlıklı bir ilişki kurma sürecidir.

BENZER YAZILAR  Yeterli ve Dengeli Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sezgisel Beslenmenin 10 Temel İlkesi

Diyet döngülerini parçalamak ve vücudun ihtiyacına bağlı olarak doğal bir açlık-tokluk döngüsünü yeniden kazanmak için geliştirilen sezgisel beslenmenin 10 ilkesi vardır. Aşağıda sezgisel beslenme ilkeleri verilmiştir.

  • Diyeti reddedin- Hızlı, kolay ve kalıcı kilo verme stratejileriyle ilgili tüm bilgileri atın. Diyet yapmayı bırakın ve her kilo verme diyet planının yanlış umutlarla geldiğine kesin olarak inanmaya başlayın.
  • Açlığınıza saygı duyun- Vücudun yiyecek için doğal sinyallerini öğrenmeye çalışın. Acıktığınızda yemek yiyin ve mideniz dolduğunda durun. Vücudunuzun aşırı yemek yemesini önlemek için vücudunuzu yeterli besinlerle beslemek çok önemlidir.
  • Yiyeceklerle barış yapın – Tüm yiyeceklerin sağlığınız için eşit derecede iyi olduğuna inanmaya başlayın. Belirli bir diyet planında başka şekilde kısıtlanan yiyecekleri yemenize izin verin. İyi arzulanan bir yiyeceği yemek aslında daha fazla diyet tatmini sağlayabilir ve kendinizi yoksun hissetmenizi önleyebilir. Yiyecek yoksunluğu hissi, sonunda aşırı istek, aşırı yeme ve aşırı derecede suçluluk hissine yol açabilir.
  • Gıda polisine meydan okuyun – Bir yiyeceği iyi veya kötü olarak işaretleyen tüm olumsuz duygularınızı kesin bir şekilde durdurun. Belirli bir diyet planını takip edemiyorsanız asla suçlu hissetmeyin. Başka bir deyişle, iyi / kötü veya yüksek / düşük kalorilerle ilgili diyet kurallarına uymayı tamamen bırakın.
  • Tokluğunuzu hissedin – Tokluğunuzun yanı sıra açlığınızı da anlayın. Yemek sırasında, yemeğin tadı hakkında düşünmek için bir ara verin ve rahatça doyduğunuzda yemeyi bırakın.
  • Memnuniyeti keşfedin – Yemek yemenin zevkini ve memnuniyetini yaşayın. Bazı düşüncelerle meşgulken dikkatiniz dağıldığında yemek yemeyin. Yiyeceklere tam olarak odaklanın, böylece onu takdir edebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.
  • Yemek yemeden duygularınızla başa çıkın – Kaygı, stres, yalnızlık ve öfke gibi duygusal sıkıntılarınızı yemek yemeden yenmeye çalışın. Yemek yemek yalnızca geçici bir rahatlama sağlayabilir, ancak bu sorunların hiçbirini çözemez. Bu nedenle, sorunlarınızı çözmek için başka yollar bulmak daha iyidir.
  • Vücudunuza saygı gösterin – Genetik yapınıza saygı gösterin . Vücut imajıyla ilgili gerçekçi olmayan bir beklenti içinde bulunmayın. Sahip olduğunuz boyutu mutlu bir şekilde kabul edin; yiyecekleri duygusal olarak değil mantıklı bir şekilde seçmenize yardımcı olacaktır.
  • Düzenli egzersiz – Fiziksel aktivite için düzenli bir rutin uygulayın ve farkı hissedin. Kalori yakmak için çalışmak yerine aktif olma hissini yaşayın.
  • Beslenme – Besleyici ve aynı zamanda doyurucu ve lezzetli yiyecekleri seçin. Çok fazla diyet bilinci sizi her yiyeceğin kalori ve besin değeri hakkında bilgi sahibi yapabilir, ancak sonunda yiyeceklerle mutlu olmayı unutursunuz. Sağlıklı beslenmemekle geçen bir günün uzun vadede bir fark yaratmayacağını unutmayın. Yalnızca günlük olarak sağlıksız yiyecekler yerseniz dezavantajlı olabilir.
BENZER YAZILAR  Hem Zayıf Hem Kaslı Olmanın Yolları Nelerdir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir