Siprogut Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Siprogut kulak damlasının işe yaradığı yer dış kulak sorunlarıdır. Dış kulak enfeksiyonu ortaya çıktığı zaman bakteriler üzerinde büyük etki gösterdiği için tedavi amacıyla uygulanır. Doktor tarafından tavsiye edildikten sonra alınan bu damla hızlı bir şekilde etki gösterir. Dış kulak enfeksiyonu genel olarak pseudomonas aeruginosa ve proteus gibi mikroorganizmalar ile birlikte kendini gösterir. Bu mikroorganizmalar kulak için çok tehlikeli olup enfeksiyon riski yaratır. Siprogut kulak damlası adı geçen her iki mikroorganizma için de etki gösterir.

Siprogut Kulak Damlası Ne Şekilde Kullanılır?

siprogut-kulak-damlasi-ne-sekilde-kullanilirPin
siprogut kulak damlası ne i̇şe yarar? 3

Siprogut kulak damlasının kullanılması doktorun önerdiği sıklık ve doz miktarı ayarında olmalıdır. Aksi taktirde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Doktor hastaya yaptığı muayeneden sonra hastalığın durumunu göz önüne alarak en uygun doza ve ilaç kullanma sıklığına karar verecektir. Siprogut kullak damlasını kullanmak için kapağı açmak gerekir. Kapağın altında yer alan halka atılır. Daha sonra kapak tekrar kapatılarak sıkı bir şekilde vidalanır. Böylece damlalığın delinmesi sağlanır ve ilaç akmış olur.

BENZER YAZILAR  Lasix Nedir? Ne İşe Yarar?

Orta ve ters parmak ile tutulan kulak damlası hedeflenen bölge üzerine getirilir. Bir miktar basınç uygulandıktan sonra ilaç akacaktır. Damlatma işleminden sonra 60 saniye beklemek önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta siprogut kulak damlasının çocuk ve yetişkin bireyler için ayrı kullanım dozuna sahip olmasıdır. Çocuklar için kullanım miktarı bir gün içinde 2 keredir. Bu süreçler içinde 3 damla damlatılması yeterli olur. Siprogut kulak damlası ise aynı şekilde kullanılır.

Siprogut Kulak Damlası Kullanımı Kaç Gündür?

Siprogut kulak damlasının günü doktor tarafından belirlenir. Hastanın şikayetini dinledikten sonra muayene işlemi yapılır. Yapılan muayene sonrası hastalığın derecesi belirlenir. Buna göre siprogut kulak damlasının kullanılma miktarı ve dozu belirlenmiş olur. Belirlenmiş olan kullanım günü dışına çıkmak tehlike arz eder. Bu nedenle doktor onayı olmadan kullanılması son derece tehlikelidir.

İlacın ambalajını açtıktan sonra kullanmak için 15 gün bulunur. Bu süre içinde ilaç hiçbir tehlike barındırmadığı için kullanılır. Siprogut kulak damlası ambalajının açılması üzerinden 15 günden fazla bir süre geçtiyse kullanılmamalıdır.

BENZER YAZILAR  Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Ayrıca Bakınız: Fucidin Krem Nedir, Kullanımı Nasıldır?

Yorum yapın

1