Soğan Suyu Nedir Faydaları Nelerdir? Hamile Kalınmaya Etkisi Var Mıdır?

Soğan Suyu Nedir Faydaları Nelerdir? Hamile Kalınmaya Etkisi Var Mıdır?
soğan suyunun faydaları
0

Soğan neredeyse her yemeğim ana maddesi olduğundan dolayı soğan suyu ile de sorular çoğalıyor. Soğan içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile pek çok hastalığa iyi geliyor. A, B, C, E vitaminlerinin yanı sıra mineral bakımından fosfor, kalsiyum, sodyum, iyot, magnezyum ve potasyum içermesi ile pek çok fayda sağlarken yüksek besin değerine de sahip oluyor. Soğan suyu faydaları ve hamilelik ili ilişkisini sizler için ele alalım.

İçindekiler Tablosu

Soğan Suyu Nedir?

Soğan ham hali ile kullanılmasının yanı sıra son zamanlarda su hali ile de tüketiliyor. Soğanın her çeşidinin sağladığı fayda gibi suyu da oldukça yarar sağlıyor. Soğan suyu nasıl yapılır ve faydaları da her geçen gün daha fazla insanın dikkatini çekiyor.

Sabahları aç karnına bir bardak soğan suyu tüketilmesi en doğrusu oluyor; ancak yanma hissi oluşması halinde bir kaşık ballı ılık su ile boğaz rahatlatılabiliyor. Tüketiminden en az bir saat hiçbir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekiyor.

Soğan suyu nasıl yapılır için öncelik soğanın kahverengi türünün seçilmesi gerekiyor. Hijyen açısından öncelikle soğanlar sirkeli su ile yıkanıp kesiliyor. Kesilen soğanlar tencereye konuluyor ve üzerine su ilave ediliyor. 5 dakika sürecek şekilde soğanlar kaynatılıyor. Süzülmesi ile tüketime hazır oluyor; ancak tüketimi öncesinde ılımasının beklenmesi gerekiyor.

BENZER YAZILAR  Sağlığımız İçin Klimaların Önemi ve Kullanıldığı Alanlar

Soğan Suyu Faydaları Nelerdir?

Soğan suyu tüketimi ile insan vücudunun her organı ve bölgesi fayda görüyor. Saç sağlığı için de fayda sağlayan soğan kürü saçlarda olan bitlerin yumurtlaması da önlüyor. Saçların daha gür ve hızlı şekilde uzamasını sağlıyor. Egzama ve mantar gibi saç derisi ile ilgili olan hastalıkların tedavi edilmesinde kullanıldığı saçın dökülmesini engellemek ile kalmayıp içinde bulunan kükürt ile kafa derisini de besliyor. Soğan suyu faydaları bu kadarla da sınırlı değildir.

Güçlü bir antioksidan olan soğandan elde edilen soğan suyu cilde de fayda sağlıyor. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağladığı gibi kırışıklıkların giderilmesinde de etkin rol oynuyor. Soğanın suyundan elde edilen kür, ameliyat izlerinin de büyük ölçüde giderilmesini sağlıyor. Akne ve sivilce oluşumunu da engellediği gibi kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor.

Soğan adeta bir şifa kaynağı olup her mutfakta yerini alıyor. Bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları sıklıkla yaşayan kişilerin tüketimine önem vermesi gerekiyor. Kan şekerini dengeliyor ve kan şekerini düşürüyor ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunuyor. Kaynatılmış soğan suyunun faydaları arasında kansere karşı savaşması ve kanserli hücreleri öldürmesi bulunuyor.

BENZER YAZILAR  Retina Dekolmanı Tedavisi

Soğan kanser ile savaş dışında kulak iltihabına iyi geliyor. Soğandan elde edilen su soğutularak bir damla sabah ve akşam kulağa damlatmak kulak iltihabının geçmesi anlamında yeterli oluyor. Kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine de yardımcı olan kür daha pek çok faydaya imza atıyor.

Soğan suyu adet gecikmesi yaşayan kadınların da ilk tercihi oluyor. Düzenli tüketilmesi halinde âdetin sökülmesini sağlıyor bir anlamda adet döngüsü normal seyrine dönüyor. Sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olduğu gibi mide problemleri yaşayan kişilerin daha sağlıklı bir mideye sahip olmalarını sağlıyor. Bağırsak hareketlerini artırıyor ayrıca müshil etkisi gösteriyor.

Tüketiminden iyi bir fayda sağlamak amacı ile en az altı ayda bir tekrarlanması gerekiyor. 15 gün süre ile aynı saat ve düzende uygulanması halinde kişiden kişiye değişse 3 ya da 4 gün sonra adet sökülüyor. Yumurtalık kistlerine karşı da savaştığı biliniyor.

Soğan Soğan Suyunun Hamile Kalmaya Etkisi Var Mıdır?

Soğan suyu ile hamile kalmak da alternatif tıbbın bir kazancı oluyor. Hamilelik şansını artıran kürün altı ayda bir 15 gün devamlı tüketilmesi gerekiyor. Bu aşamada süre çok önemli olup öğlen ve akşam yemeklerinden önce ılık şekilde soğan suyu tüketilmesi ve hazırlanan kürün her zaman taze olması gerekiyor.

BENZER YAZILAR  Cilde En İyi Bakım ve Korendy Türkiye

Soğan suyu yüksek miktarda bulundurduğu antioksidan ile öncelikle vücutta olan ödemin atılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra vücutta biriken toksinlerin de atılmasına yaradığı gibi güçlü bir yağ yakıcı özelliği ile kadınlar tarafından tercih ediliyor. Vücutta olan yağların yakılmasını hızlandırdığı için kilo verilmesine de yardımcı oluyor. Soğan suyu içenler, kilo vermek istemeleri durumunda özellikle aç karnına tüketmeleri gerekiyor.

Antioksidan zengini olması ile kişi, astım gibi alerjik rahatsızlıklardan da kısa süre içinde kurtuluyor. Ciltte oluşan yaraların da kısa sürede iyileşmesini sağlıyor. Doğal bir içecek olsa da tüketimine dikkat etmek ve aşırıya kaçmamak gerekiyor. Dozun aşıldığı durumlarda soğan suyu zararları ortaya çıkıyor. Bu zararlar; ciltte kızarıklık, mide rahatsızlıkları ve midede şişkinlik ya da gaz gibi reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir