Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
melisa çayı nerede yetişir
1

Melisa çayı hoş kokusu ile kolayca fark edilen ve vücuda fayda açısından da büyük önem taşıyan bir bitkidir. Melisa çayı, siyah çay yerine bitki çayı içmeyi seven tüketiciler için hoş tadının yanında pek çok yarar da sağlar. Tam anlamı ile şifa deposu olan melisa çayı aynı zamanda kovan otu ve limon nanesi olarak da bilinir. Melisa çayı faydaları kadar merak edilen konular arasında nerede yetiştiği gelmektedir.

Melisa Çayı Nerede Yetişir? Dünyada Ve Türkiye’de

Bitki, baharat olarak tüketilse de en yoğun etkisini çay şeklinde tüketildiğinde gösteriyor. Kuzey Afrika, Batı Asya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen bitki, ülkemizde de İstanbul, Bursa, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunuyor.

Melisa bitkisi, nane familyasından olup sıklık ile çay formunda tüketiliyor. Melisa çayı faydaları bakımından insan sağlığına pek çok şey katıyor. Vücuda ve sinir sistemine fayda sağlayan Melisa çayına halk dilinde oğul otu da deniliyor. Limona benzeyen kokusu ile insanı rahatlatan bir özelliği bulunuyor. Kişideki bitkinlik ve halsizlik hallerini önleyen bitki, uyumadan önce tüketildiğinde kişinin rahat uyumasını sağlıyor.

BENZER YAZILAR  Kapari Turşusu Nasıl Yapılır? Kapari Faydaları

Şifalı bitki çaylar arasında yer alan çay, Melisa bitkisinin toplanıp kurutulması ile üretiliyor.  A vitamini ve C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif ve tanen bakımından oldukça zengin besin içeriğine sahip olan bitki, vücudumuza sayısız fayda sağlıyor. Kokusu ve tadı ile rahatlatmaya yardımcı oluyor. Melisa çayı ayrıca poşet çay formunda üretilerek satışa sunuluyor.

İnsan vücudu için Melisa çayı faydaları açısından oldukça zengin olup sakinleştirici özelliği ile papatya çayı faydaları gibi özellikleri de barındırıyor. Antiseptik özellikleri sebebi ile pek çok kişi tarafından tüketiliyor. Vücudu da pek çok açıdan destekleyen melisa çayı, cilt hastalıklarından başlayarak yüksek tansiyon sorununa kadar pek çok bakımdan şifa sunuyor.

Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı faydaları olarak vücut direncini artırmasının yanı sıra ve pek çok hastalığın tedavisinde de çok eski zamanlarda kullanılmıştır. Doğal ilaç olan melisa çayı günümüzde de hala bazı rahatsızlıklar için kullanılıyor.

Melisa çayı depresyon ve sıkıntıya iyi geldiği gibi stres seviyesini düşüren etkiye de sahip oluyor. Uyku düzeni olmayan kişilerin kullanımına izin verilen Melisa çayı faydaları arasında bağırsak hareketlerini düzenlemesi ve gaz giderici bir özelliğe sahip olması da yer alıyor. Vücuttan ter atılmasını sağlayan Melisa çayının faydaları da aşağıdaki gibidir:

 • Sakinleştirici etkisi vardır
 • Mikropları öldürüyor
 • Ciltte oluşan sivilce ve aknelerin hızla geçmesini sağlıyor
 • Kaşıntı ve kızarıklıkların geçiriyor.
 • Tansiyonu dengeliyor
 • Regl zamanlarında ağrıyı hafifletiyor
 • Mide rahatsızlıklarına iyi geliyor
 • Hafızayı güçlendiriyor
 • Kişinin odaklanmasını sağlıyor.
 • Ağız çevresinde oluşan yaraları iyileştiriyor
 • Unutkanlık problemlerini azaltır böylelikle Alzheimer rahatsızlığına karşı etkisi bulunuyor.
 • Cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı oluyor ayrıca siyah noktaların azalmasını destekliyor.
BENZER YAZILAR  Mide Balonu Çıkarma Teknikleri

Melisa çayı kullananlar, çayın kişinin kilo verme sürecine katkı sağladığını söylüyor. Melisa çayı tek başına kilo verdirmeye yetmese de tüketimi ile kişinin sindirim ve boşaltım sistemlerine fayda sağlaması ile bu sistemlerin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Hazımsızlık ve gaz sancısı başta olmak üzere benzer sorunları ortadan kaldırması ile zayıflama konusuna önemli ölçüde katkı sunuyor.

Melisa çayı faydaları açısından insana pek çok şey kazandırdığı için günün her saati tüketilebiliyor; ama özellikle kahvaltı sonrası ya da akşam yemeğinden sonra daha fazla tavsiye ediliyor.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayı demlemek için öncelikle su kaynatılıyor ve kaynamış suya 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi konuluyor. Bitki çaylarının hazırlanmasında otlar, kaynamış suya sonradan eklenmesi daha iyi oluyor. 8 ila 10 dakika demlenme süresinin ardından süzülüp tüketiliyor. Sade içilmesinin daha iyi olduğu çayda şeker ilave edilmemesi gerekiyor.

Melisa Çayı Zararları Nelerdir?

Melisa çayı faydaları açısından pek çok derde deva olduğu gibi gereğinden fazla tüketimi durumunda melisa çayı zararları ortaya çıkıyor. Günde 2 fincanın yeterli olduğu çayın aşırı tüketimi sonunda ciltte;

 • Kızarıklık
 • Şişkinlik ya da dökülmeler
 • Mide bulantısı
 • Alerji
BENZER YAZILAR  Protez Diş Yaptırma Fiyatları Ne Kadar? Diş Protezi Maliyetleri

gibi etkiler ortaya çıkabiliyor.

Melisa çayı faydaları düzenli şekilde kullanıldığında ortaya çıkıyor. Melisa çayı tüketilecek ise 10 gün boyunca melisa çayı içtikten sonra 1 hafta ara vererek devam edilmesi gerekiyor. Hamile olan ya da emzirme döneminde bulunan kadınlar kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekiyor.

Antidepresan ve tansiyon ilaçları kullanan ya da kronik rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin de melisa çayı tüketmemesi ve önce mutlaka doktora danışmaları önem taşıyor.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Emine Seçkin 10 ay önce

  Çok güzel teşekkür ederim sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir