Papatya Çayı Faydaları Nelerdir? Papatya çayı zayıflatır mı?

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir? Papatya çayı zayıflatır mı?
Papatya Çayı Faydaları Nelerdir
+ - 0

Papatya çayı sunduğu faydalar ile insan sağlığı açısından oldukça geniş bir alana yayılır. Bitki dünyasının şifalı bitkisi olan papatya, insanlığın geçmişi kadar eski bir tarihe sahiptir. En eski ve yaygın kullanılan şifalı bitkilerden birisi olan papatya öncelikle hoş kokusu ile çay ve yağ olarak binlerce yıldır kullanılır. Papatya çayı faydaları yazımızda önceliğimizi bu çlayın tanımına verelim.

Papatya Çayı Nedir?

Papatya çayı, hafif tadının yanında vücuda çeşitli faydalar sağlayan popüler bitki çaylarından biri olur. Kafein içermeyen bitki, papatya çiçeklerinin kurutulması ile elde edilir. Papatya çayı alternatif tıbbın da favori ürünleri arasında yer alır. Siyah çay ve yeşil çaya benzer olarak yol kenarlarında kendiliğinden yetişebilen bitki, insan sağlığına da oldukça faydası vardır.

Papatya çayının tarifi; kaynar suya 2 ila 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya konulur. 5 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzerek içilir. Kişinin isteğine göre tatlandırmak için bal ya da birkaç damla limon eklenebilir. Papatya çayı ne işe yarar, antioksidanlar ile dolu olan çay en çok uykuyu düzenlemekte ve cilt sağlığına iyi gelir.

BENZER YAZILAR  Paraflex 250 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Papatya Çayı Faydaları

Papatya çayı yüzyıllardır insanların sağlığı için tüketilen bir çaydır. Sindirim sistemine de iyi gelen çay, bulantı ve gaz gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığının tedavisinde de kullanılır. Günün yorgunluğunun atılması ve rahatlamak için de tercih edilen çay, lezzeti kadar sağlığa yararları ve rahatlatıcı yapısı bakımından da ilgi görür.

Günümüzde Roma papatyası ve Alman papatyası kullanılarak çay formu elde edilir. Gün içinde 1 ya da 2 defa içilen çay pek çok fayda sağlar. Sahip olduğu anti-enflamatuar etki ile ishal ve şişkinliğinin giderilmesine yardımcı olur. Doğum yapmış ve sütü az gelen annelerinde bu çayı kullanmalarının nedeni sütlerini artırmak olur. Papatya çayı faydaları hakkında daha fazlası da bulunmaktadır.

Sinirleri yatıştırması çayın en önemli etkileri arasında yer alır. Bu neden ile ruhsal açıdan sorun yaşayan insanlar tarafından tercih edilir. Papatya çayı, sinüzite karşı en etkili maddelere sahip olmasının yanı sıra regl dönemi ağrılarına da iyi gelir. Güçlü bir antidepresan etkisi yarattığı gibi adet kramplarına iyi geldiği de bilinir.

Papatya çayı, saçlar için renk açıcı şeklinde kullanılır ve saç derisindeki kaşıntının azalmasını sağlar. Kadınlarda özellikle menopoz sonrasında sıklıkla osteoporoz yani kemik erimesi hastalığı görülür. Bu hastalığın başka bir anlamı da kemikteki yoğunlukta kayıp yaşamak olur. Bu kayıp ile kemikler de kırılmalar olabileceği gibi şekil bozukluğu da olabilir. Bu çayın tüketimi ile kemik erimesi yavaşlatılabilir ya da önlenebilir.

BENZER YAZILAR  3 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçimi ve çocuklara sağladığı yararlar

Papatya çayının dişe faydası

Diş etine de faydası olan çay, dişetine masaj şeklinde uygulanır. Bir bardak suya atılan papatya 5 dakika hafif ateşte ısıtılır. Demlenmesinin ardından süzülerek ılıması beklenir. Çayın ılınmasının ardından diş fırçası ile dişler fırçalanırken dişetlerine masaj yapılır. Ayda 2 ya da 3 kere bu işlem yapılabilir.

Papatya çayının mideye faydası

Mide ülseri ve mide yanmaları için de kullanılan çay, içeriğinde bulunan alfa bisabolol maddesi ülsere karşı etkili olur. Bu etkin madde ile mide yanmalarının da geçmesi sağlanır. Hücreleri yenilediği gibi yaraları da iyileştirir. Sinir ve stres seviyesini düşürerek kişinin rahatlamasını sağlar. Papatya çayı içenlerin yorumları bakımından özellikle uykunun kaliteli oluşu ve mide sorunlarına iyi geldiği görülür.

Papatya çayının karaciğere faydası

Herniarin maddesi karaciğeri korur ve bu madde papatyanın etkin maddelerinden biri olur bu bağlamda karaciğer detoksu için etki sağlar. Detoks ile karaciğer daha sağlıklı çalışır. Romatizma rahatsızlıkları için de kullanılır iken bulantı, gastrit, deri döküntüleri, bağırsak sorunları ve ağız iltihaplarını giderir. Alerjik belirtileri, sırt ve bel ağrılarını da hafifletir.

BENZER YAZILAR  Daflon Nedir? Ne İşe Yarar?

Kasları gevşeterek krampları azaltan bu çay, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bağırsak hareketlerini artırır ve boğaz ağrısını hafifletir. Apse tedavisi için gargara olarak kullanılır. Doğal antibiyotik etkisi gösteren çay, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korunma amacı için de kullanılır. Vücutta ağrıyan herhangi bir bölgeye sürülmesi halinde kısa sürede ağrının dindiği görülür.

Papatya çayı zararları

Papatya çayı kullanımı ne kadar faydalı olsa da ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Aşırı tüketimde papatya çayı zararları ortaya çıkar. Fazla kullanımda mide de çeşitli sağlık sorunları oluşabilir. Mide rahatsızlığına yol açabileceği gibi tansiyon hastalarının bu çayı tüketmeden önce doktora başvurmaları önem taşır. Çayın sinir sistemi üzerinde oldukça etkisi vardır bu neden ile sara hastalarının tüketmemesi gerekir.

Şeker hastalarının kullandıkları ilaçlar ile tüketilmesi durumunda kan şekerinin hızlıca düşmesine neden olur. Bu neden ile şeker hastalarının da tüketmeleri doktor kontrolünde olması gerekir. Papatya çayı, strojen hormonunun vücutta gösterdiği etkileri yaratır bu neden ile sağlık geçmişinde hormon dengesizliği olan kadınların da tüketimden önce hekim kontrolünden geçmesi gerekir.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap