Damar tıkanıklığı ya da diğer adıyla damar sertliği, sinsice ilerleyen bir rahatsızlıktır. Kalp krizi, beyin kanaması, felç gibi kişinin hayatını olumsuz etkileyecek rahatsızlıklara neden olabilecek damar tıkanıklığı, daha ziyade beyin ve kalbin koroner damarlarında görülür. Damar tıkanıklığına neden olan çok sayıda etken olmasına karşın bazı bitkiler, damar dostu etkiye sahiptirler. Bu kapsamda damar tıkanıklığı bitkisel çözümler ile önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Kolesterol artışı ve aşırı yağ birikimi sonucunda tıkanan damarların yeterli oranda kan akışını engellemesi damar tıkanıklığı olarak ifade edilir. Damar tıkanıklığı, kalp, beyin ya da diğer hayati organlara yeterince kan yani oksijen gitmemesi anlamına gelir ki, bu durum organların fonksiyonlarını tam olarak kullanamamalarına neden olur. Damar tıkanıklığı bitkisel tedavi ile düzeltilebileceği gibi cerrahi müdahalelerle de ortadan kaldırılabilir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz, damar tıkanıklığını önlemede en etkili yöntemlerdir.

damar tıkanıklığı
damar tıkanıklığı

Hangi Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

İnsan bedeninin tamamında yer alan damarlar, vücudun geneline ihtiyaç duyduğu oksijeni taşır. Yani damarlarda oluşabilecek herhangi bir aksaklık ya da tıkanıklık, ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Damar tıkanıklığı, vücutta meydana geldiği bölgeye, pıhtının büyüklüğüne göre farklı sorunlara yol açar. Erken teşhis ve hızlı bir tedavi süreci, kişinin yaşam standartlarını iyileştirici etkiye sahiptir.

Damar tıkanıklığının sebepleri arasında çoğunlukla sigara ve alkol kullanımı, beslenme tarzı, olumsuz yaşam koşulları, hareketsizlik, kolesterol ve strestir. Damar tıkanıklığı belirtileri, meydana geldiği bölgeye göre değişim gösterir.

  • Kalp Damar Tıkanıklığı: Kalpte meydana gelen damar tıkanıklığının sonucu çoğunlukla kalp krizidir. Damardan geçen oksijen miktarı düştükçe doku fonksiyonunu yitirir ve ölmeye başlar. Yaygın görülen belirtileri, ani nefes darlığı, hızlı solunum ve nabız, öksürük ile birlikte gelen göğüs ağrısı, maviye dönen tırnak ve dudak, kanlı ve balgamlı öksürüktür.
  • Beyin Damar Tıkanıklığı: Beyne giden damarlarda ortaya çıkan tıkanıklık, istemsiz, ani atakların oluşmasına neden olur. Beyin damar tıkanıklığı ölüm riski yüksek oranlı olan bir hastalıktır. Beyne giden kanın azalması, beynin beslenmesini bozduğu için doğal olarak vücudun fonksiyonlarını da etkiler. Dikkate alınması gereken belirtileri, ani ve şiddetli baş ağrısı, çift görme, mide bulantısı ve kusma, sarkık göz kapağı, ışığa karşı hassasiyet, bilinç kaybı ve felç şeklindedir.
  • Bacak Damar Tıkanıklığı: Çoğunlukla hareketsizlikten ötürü meydana gelen bacak damar tıkanıklığı, daha ziyade bacağın alt bölümünde oluşur. Olumsuz beslenme tarzına sahip, hareketsiz kişilerde damar tıkanıklığı görülme ihtimali artmaktadır. Belirtileri, bacağın şişmesi ve ağrı, deri renginde değişim, yüksek ateş, yorgunluk hissi, baş dönmesi şeklinde sıralanabilir.
  • Göz Damar Tıkanıklığı: Arterlerin ya da retina damarların gerektiği gibi çalışmayı durdurduğu anlamına gelen göz damar tıkanıklığı, gözü bloke eder. Beyinde kanın azalması sonucunda da ortaya çıkabilir. Belirtileri ise ani görme kaybı, ağrı, bulanık görüş ve gözde kızarmadır.
Benzer Gönderiler  Katarin İlaç Ne İşe Yarar?
damar tıkanıklığı
damar tıkanıklığı

Damar Tıkanıklığı İçin Bitkisel Çözümler

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşam tarzında yapılan değişiklikler damar tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla damar tıkanıklığı için şifalı bitkiler tüketilerek ve hareketli bir yaşam tarzı sürdürülerek, dinç bir beyin ve vücut yapısı sağlanabilir. Damar tıkanıklığını önleyen besinler, farklı kategorilerde şu şekilde listelenebilir.

Lifli Gıdalar: Bolca sebze ve meyve, kepekli tahıl, fasulye ve yulaf ezmesi gibi gıdalar, en iyi damar açıcı bitkisel besinler olarak bilinirler. Kolesterol düzeyinin düşmesine dolayısıyla damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı bitkisel çözümlerdir.

Besin Takviyeler: Özellikle E ve K vitaminleri ile balık yağı gibi besin takviyeleri, damar çeperlerinde birikme yapan plakaların azalmasından yardımcıdırlar.

Omega3: Genel olarak balık türlerinin tamamı, Tuna balığı, somon ve keten tohumu omega3 deposudurlar. Kolesterol oksidasyonunu ve kan pıhtılaşmasını engellemek için etkili besinlerdir. Bunun dışında damar tıkanıklığının giderilmesi için domates de etkili bir besindir.

E Vitamini: Ispanak, ay çekirdeği, brokoli, kereviz gibi E vitamini yüksek olan gıdalar, damar duvarlarının iltihaplanmasını azaltmaktadır.

Düşük Kolesterol: Damar tıkanıklığını önlemek için doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınmalısınız. Badem, ceviz, fındık, balık, zeytinyağı, fıstık gibi doğal besinler, vücudunuzun yağ ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Bu gıdalar haricinde hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve mümkün olduğunca fazla egzersize hayatınızda yer vermek, damar tıkanıklığı ile karşılaşmanızı engelleyecektir. Damar tıkanıklığı yaşayan kişilerin yaşam standartlarını iyileştirmesi sonucunda mevcut problemin zamanla ortadan kalktığı bilimsel olarak kabul görmüş bir gerçektir.

Kaynak: wikipedia / medlineplus

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 69 Average: 4.1]

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları