Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Anne Sütünün Önemi

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Anne Sütünün Önemi
anne sütünü arttıran besinler
0

Annenin sütünün az gelmesi ve bebeğe yetmemesi sık yaşanan bir sorundur. Bebeğini en iyi şekilde beslemek isteyen bir anne için ise bu sorun, zannettiğimizden daha kaygı verici olabilir. Bu yüzden de süt yapan yiyecekler anneler için oldukça önemlidir.

Bu sorunu çözmek için ise insanların ilk aklına gelen geleneksel tarifler ve bitkisel kürlerdir. Biz de sizin için uluslararası çapta bir araştırma yaptık ve anne sütünü arttırmak için başvurabileceğiniz en kolay ve en etkili kürleri bir araya getirdik. Bu kürler anne sütünü arttırdığı düşünülen belli başlı bitkisel karışımlardır. Anne sütünü arttıran besinler ve bitkisel çaylar hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edelim.

İçindekiler Tablosu

Anne Sütünü Arttıran Besinler ve Kürleri

Süt yapan yiyecekler anneler için önemlidir ve bu konuda sizlere önerebileceğimiz besinler  ve kürler bulunmaktadır.

Rezene

Rezene anne sütünü arttırmak için en çok kullanılan geleneksel tariflerden biridir. Akdeniz kıyılarına özgü olan ve hafif tatlı bir aroması olan rezene sindirim sistemi sorunları için birebirdir. Anne sütünü arttırıcı etkileri bilimsel araştırmalara da konu olan rezeneye bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

Anne sütünü arttırmak için rezeneyi tercih edecek olan annelerin, ultroviyole ışığa maruz kalmamaları tavsiye edilir çünkü rezene ışığa olan hassasiyeti arttırır. Ayrıca maydanozgiller (Apiaceae) familyasından olan bitkilere alerjisi olan kadınların rezene kullanmaması gerekir.

BENZER YAZILAR  Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Rezene kürü yapılışı:

1 fincan kaynamış suya (kaynayıp ocaktan alınmış), 1-2 çay kaşığı kuru rezene atınız ve bir köşede 10 dakika demleyiniz. Demledikten sonra süzünüz. Bu çayı günde 2 ila 3 defa içebilirsiniz.

2. Tere

Tere, ana vatanı Asya olan ve keskin kokusu ile önce çıkan bir bitkidir. İçeriğindeki yoğun A vitamini ve C vitamini içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılır. Ayrıca terenin içerisinde demir, kalsiyum, magnezyum, folat, tiamin, niasin ve riboflavin bulunur.

Terenin anne sütünü arttırması ise vücutta östrojen hormonu gibi davranabilmesiyle ilgilidir. Anne sütünü arttıran besinler arasında tere oldukça etkilidir. Bu faydası bilimsel çalışmalarla da destekli olan tere kürünü nasıl yapacağımızdan bahsedelim.

Saraçoğlu anne sütünü arttırıcı tere kürü yapılışı:

15-16 sap tereyi yıkayınız ve yarım litre su kaynatıp içine tere otunu atınız. Bu şekilde kısık ateşte üç dakika kaynattıktan sonra süzünüz ve ılık bir hale geldikten sonra aç karnına içiniz. Bu küre beş gün devam edebilirsiniz. (Bu kür İbrahim Saraçoğlu’nun tarifidir). Anne sütü nasıl artar? Sorusuna cevap arayanlar bu kürü uygulayabilirler.

3. Deve dikeni

Deve dikeni özellikle karaciğer temizliği için tercih edilen ve karaciğere olan faydalarıyla bilinen bir bitkidir. Bununla beraber yüzyıllardan beri anne sütünü arttırıcı etkileri de bilinmektedir. Süt yapan şeyler arıyorsanız bu bitkiyi de aşağıda vermiş olduğumuz kürü yaparak deneyebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Cefaks 500 Mg Ne İşe Yarar?

Bilimsel araştırmalar deve dikeninin, süt salgılanmasını sağlayan prolaktin hormonunun değerlerini arttırdığını ve süt miktarını çoğalttığını destekler. Bu açından deve dikenine bir şans verebilirsiniz.

Deve dikeni kürü yapılışı:

1 çay kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış deve dikeni tohumunu, 1 su bardağı kaynamış ve ocaktan alınmış suya atınız. Bu karışımı 10 ila 20 dakika boyunca demledikten sonra süzünüz ve içiniz. Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

4. Zencefil     

Zencefil hem baharat olarak kullanımı yaygın olan hem de antioksidan özellikleri olan bir bitkidir. Geleneksel olarak en çok sindirim sistemi sorunlarında ve sabah bulantıları için kullanılan zencefil anne sütünü de arttırır.

Anne sütünü arttırıcı besinler arasında olan zencefil hem kolay bulabileceğiniz hem de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir kürdür. Zencefili hem taze hem de kuru olarak kullanabilirsiniz.

Zencefil kürü yapılışı:

Bir bardak suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra ocaktan alın. 1 bardak kaynamış suyun içine birkaç dilim zencefil atın. Karışımı 5 dakika demledikten sonra zencefili süzüp içebilirsiniz. Dilerseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu çayı günde 2-3 defa içebilirsiniz.

5. Anason

Anne sütünü arttıran beslenme sürecinde anason da oldukça önemli bir yer teşkil eder. Anason birçok kültürde yeri olan ve keskin kokusuyla öne çıkan, içki ve ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Binlerce yıldır baharat ve çay olarak da kullanılan anason keskin kokusu ile bilinir.

BENZER YAZILAR  Makatta Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Anason bir fitoöstrojen olan anetol içerir ve bu nedenle anne sütünü arttırdığı belirtilir. Fitoöstrojenler, bitkilerde bulunan östrojen benzeri maddelerdir. Anneler anason kullandıklarında anne sütünde özel bir koku oluştuğunu söylerler. Anason ayrıca bebeklerde kolik sancısında da sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

Anason kürü yapılışı:

Kaynamış ve ocaktan alınmış bir bardak suya 1-2 çay kaşığı anason atın ve 10 dakika demleyin. 10 dakika sonra süzün ve çayınız hazır. Bu çayı günde 2-3 defa yapabilirsiniz.

6. Kimyon

Kimyon neredeyse herkesin mutfağında yer alan bir baharattır ve anne sütünü arttırıcı etkileri için en çok Hindistan’da kullanılır. Ancak bu kullanımını destekleyen araştırma sayısı sınırlıdır. Bununla beraber içerisinde kimyonun da bulunduğu bitkisel karışımlardan kullanan anneler sütlerinde artış olduğunu belirtmişlerdir. Anne sütü nasıl artar? Diyorsanız kimyon seçeneğini göz ardı etmemelisiniz.

Kimyon kürünün yapılışı:

1 bardak suyu kaynatınız ve kaynadıktan sonra ocaktan alınız. Kaynamış suya 1 çay kaşığı kimyon atınız ve 5 dakika demleyiniz. Demledikten sonra süzünüz. Bu çayı ılınınca içebilirsiniz. Bu kürü günde 2 defa yapmalısınız.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir