Saç Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının Çözüm Yolları

Saç Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının Çözüm Yolları
Saç Beyazlamasının Çözüm Yolları
0

Saç beyazlaması insanın en büyük yaşlanma göstergesidir. Durum böyle olunca da saç neden beyazlar? Sorusuna farklı ve tatmin edici cevaplar ararlar.  İnsanlar yaşlandıkça yani ortalama olarak 30’lu yaşları aştıkça yavaş yavaş saçlar beyazlamaya başlar. Bu döngü eğer yoğun sinir ve stres içerisinde iseniz çok daha hızlı olabilir.

Bazı insanların 20’li yaşlarından itibaren saçlarındaki beyazlıklar fark edilmeye başlar. Bazı insanlarda ise aileden gelen bir özellik olarak erken yaşta saç beyazlaması mümkündür. Bu insanlar için yapılabilecek pek bir şey yok ancak ailesinde erken saç beyazlaması olmayan insanlar için yapılabilecek pek çok şey var. Özellikle sinirli ve stresli bir yaşam sürmemesi ve aileden gelen bir beyaz saç durumu yok ise burada bazı işlemler ile çok daha kolay bir şekilde saçların beyazlamasına çözüm bulunabilir.

İnsanların saçları her dönem beyazlayabilir ancak bu sadece belli bir kesimin yaşayabileceği bir durumdur. Eğer saçınız 20’li yaşlarda beyazlamaya başlıyorsa bu ırsi adını verdiğimiz aileden gelme bir özelliktir. Beyaz saçlar pek çok insan için bir sorun değil daha çok keyif verici bir durum olabiliyor. Aynı şekilde büyük bir kesim için ise mutlaka uzak durulması gereken bir şeydir. Saç beyazladığında akla gelen ilk çözüm saçları boyamaktır. Ama bu kadar basit değil çünkü sorunu kökten çözecek durumları geliştirmezseniz saçlarınız sürekli beyaz olarak alttan çıkmaya başlayacak. Peki saç neden beyazlar? Daha geniş bir şekilde inceleyelim.

İçindekiler Tablosu

Saç Neden Beyazlar?

Bu makalemizin en kilit sorusu olan saç neden beyazlar? sorusuna cevap arayalım. Saçlar doğal bir döngünün eseri olarak beyazlar. Saçların neden beyazladığını anlamak için onlara daha yakından bakmak lazım. Onlar derken insanlara. İnsanlar, doğmak, büyümek ve ölmek için yaşarlar. Bu döngü içerisinde vücut bebek olarak, çocuk olarak, ergen olarak ve yetişkin olarak ayrılır. Son sınıf olarak ise yaşlılık evresi vardır. Saç neden beyazlar stres ile de mümkündür. Aslında en doğal olan hali ile insanın saçları yaşlılık evresinde beyazlar. Ama sizin yaşınız 30 olmasına rağmen beyazlıyorsa bu genellikle stresten ötürü kaynaklanıyordur.

BENZER YAZILAR  Bebeklerde İstemsiz El Kol Hareketleri Ne Zaman Biter?

Saç Beyazlamasına Bilimsel Açıklama

İnsan vücudu yaşlanmak üzere programlıdır. Bu sebeple kafa derisinin altında bulunan saç kökleri, zaman içerisinde deformasyona uğrar. Melanin adını verdiğimiz saç köklerinin içerisinde bulunan foliküller, zaman içerisinde pigment adını verdiğimiz hücreleri üretmeyi bırakırlar. Saça rengini veren ise bu pigment hücreleridir. Pigment hücreleri üretilmezse saçlarımız otomatik olarak beyazlar.

Yavaş yavaş saçlarınız beyazlıyorsa bu pigment hücrelerinin tamamı ile üretilmeyi kesmek yerine yarı yarıya üretilmeye devam ettiğini gösterir. Tabi bu aşamada saç beyazlamasının nedenleri psikolojiye dayalı olabileceği de unutulmamalıdır.

Stres Saçı Beyazlatır mı?

Bununla alakalı resmi bir makale olmasa da insanları gözlemlediğimiz zaman stresin saçları beyazlattığını çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Bu sebeple çok daha rahat bir şekilde saçlar neden beyazlar genç yaşta sorusuna stres yanıtını verebiliyoruz.

Erken Yaşta Saç Beyazlaması

Erken yaşta saç beyazlaması demek insanın çok sinirli ya da çok stresli bir yaşantısı olduğunu gösterir. Bu psikolojik bir döngüdür ve saç beyazlaması çözülemez bir durum olsa da bu psikolojik döngü çözülebilir. Eğer zamanında önlemini alır ve stresten uzak bir yaşam sürerseniz çok daha siyah saçlarla hayatınızı sürdürebilirsiniz. Erken yaşta saç beyazlaması bazı insanlar için onur verici bir durumdur. Bazı insanlar için ise rahatsız edici bir durum olabilir. Bu nedenle beyaz saçtan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizin tamamı size özel olarak hazırlandı.

BENZER YAZILAR  Cartia 30 Tablet Ne İçin Kullanılır ?

Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm Önerileri

Saç beyazlamasına doğal çözüm önerileri arıyorsanız doğru adrese geldiniz. Özellikle orta yaşlı insanların ve 50 yaş üzerindeki insanların buradan doğru bilgiler ile saç beyazlamasına doğal çözüm önerileri alabileceğine inanıyoruz. Hazırsanız saç beyazlamasına ne iyi gelir? Sorusuna cevap vermeye hemen başlayalım.

  • Bol vitamin almaya çalışın. Vitamin, pigment adlı hücrelerin daha fazla üretilmesine olanak sağlar. Pigment adlı bu hücre sayesinde saçlarınız daha uzun süre siyah ya da ana renginde kalır ve beyazlamaz. Ya da en azından beyazlamayı geciktirir.
  • B vitamini, B12 vitamini, biotin, D vitamini, E vitamini, A vitamini gibi ana vitaminleri almaya çalışın. Bazı şampuanlar içerisinde burada yazdığımız tüm vitaminler bulunur. Ancak siz yine de doğal olarak tüketmeye çalışın.
  • Saçlarınızı yukarıda gördüğünüz tüm vitamin çeşitleri sağlıklı tutar. Sağlıklı saçlar parlar, net bir şekilde ana renginde çıkmaya zorlar.
  • Çinko, magnezyum, demir, selenyum ve bakır gibi mineraller saçların çok daha sağlıklı kalmasına neden olur. Bu mineraller sayesinde saçlarınızın hem ana renginde çıkmasını hem de sağlıklı kalmasına olanak sağlayabilirsiniz.
  • Eğer sigara tüketiyorsanız acilen bırakın. Sigara tüketmek, saçların beyazlamasına imkan tanıyan ana sebeplerden bir tanesidir. Eğer bırakamıyorsanız dahi daha az tüketmeye özen gösterin. Sigara sadece saçlara değil tüm vücudunuza zarar veren bir tüketim ürünüdür. Bu üründen uzak durmanız sağlığınız açısından çok önemlidir.
  • Uzun süre güneş altında kalıyorsanız şapka ya da örtü gibi şeylerle güneş hasarından saçlarınızı korumanız çok iyi gelecektir. Kısa süreli güneş altında kalıyorsanız herhangi bir problem yok ancak uzun süre güneş altında durmanız gerekiyorsa güneş saçlara çok ciddi zararlar verir.
  • Saçlarınızı sert taramayın, fön makinası ile dakikalarca şekillendirmeye çalışmayın. Bu işlemler ilk 10 yıl için faydalı olsa da sonraki 20 yıl için oldukça zararlı işlemlerdir.
  • Saç beyazlamasını önleyen sabun çeşitleri de piyasada satılmaktadır ve bu sabunların kesin olarak bu soruna çözüm sağladığını söylememiz ise mümkün değildir.
BENZER YAZILAR  Akuamarin Taşının Faydaları Nelerdir?

Saç Beyazlamasının Çözümü

Saç beyazlamasının çözümü için yukarıda yer verdiğimiz öneriler uygulanabilir. Yukarıda gördüğünüz tüm öneriler 10 yıl geciktiriyor olsa da saçlarınız yaşlandıkça mutlaka beyazlayacaktır. Bu sebeple saçların beyazlığı ile ilgili olumsuz düşünceleri kenara bırakarak onlara alışmak çok daha makul seçenek olacaktır. Tabii ki bu 20’li yaşlarda olabilecek bir şey olmadığı için siz de yukarıdaki önerilerimizi kullanarak bir nebze daha beyazlamayı geciktirebilirsiniz. Saç beyazlamasına kesin çözüm adına, internette gördüğünüz karışımları saçınızda uygulamanızda, istemediğiniz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir