Tahin helvası faydaları ile vücuda etkisini öğütülmüş susamdan alır. Dünya üzerinde birçok kültür tarafından sevilerek tüketilen tahin helvası faydaları ile günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Tahin, birçok mutfağın vazgeçilmezi olarak türlü gıdalarda kullanımının yanı sıra, sağlık için de sıklıkla tüketilmektedir.

Tahinin yapımında çövenin kullanılması oldukça eski bir geleneğe dayanır. Çövene ek olarak şeker de karıştırılan bu müthiş lezzet bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Bunu da bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapan çövene borçludur.

Hem çöven hem susam tarih boyunca birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmıştır ve günümüzde de tahin helvası bu iki mucizevi bileşeni barındırması bakımından bir şifa kaynağıdır. Bunların dışında içeriği ile bin bir derde deva olarak tanımlanabilecek tahin helvasının faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besin olan tahin helvası bu özelliği ile kemikleri besler.
 • İçerdiği lesitin ile vücudumuzun daha güçlü bir yapıya sahip olmasını teşvik eder.
 • Hücre yenilenmesi vücut için çok önemli bir süreçtir. Kolajen üretimine etkileri bakımından tahin helvası vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve gençleştirici etki yapar.
 • Vücudun enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilir. Tahin, içeriğindeki yüksek kalori ile yorgunluk hissinin şiddetini azaltır. Zinde bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
 • Yüksek kalorili içeriğinin aksine kolesterolün yükselmesinde herhangi bir olumsuz etki yapmaz. Tahin helvası tüketilmesi durumunda yüksek kaloriler kolesterolsüz olarak vücuda alınmış olur.
 • Tok tutma özelliği ile günlük öğünlerin azaltılmasına yardımcı olabilir ve kilo vermeyi sağlayabilir. Beslenme düzenindeki atıştırmalıklara ayrılan öğünlerin ortadan kaldırılmasına yardımcıdır.
 • Mide asitliğini düzenleyici etkisiyle reflü, hazımsızlık gibi mide şikâyetlerini gidermeye yardımcı olur.
 • Üst solunum yollarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Tahin helvası etkili bir balgam söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Egzama, sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının hafifletilmesi ve tedavi edilmesinde etkilidir. Dermatologlar tarafından da önerilebilmektedir.
 • Doğum yapmış olan kadınların süt sorunlarına çare olabilmektedir.
 • Enerji verici özelliği ile sporcular tarafından güvenli bir şekilde tüketilmektedir. Enerji verici özelliği, yüksek efor isteyen eylemlerde bulunanlar için birebirdir.
 • B grubu vitaminler bakımından vücudunda eksiklikleri olanlar güvenle tüketebilir. B vitamini eksikliği için bir takviye olarak kullanılabilir.
Benzer Gönderiler  Kortizon Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
tahin helvası faydaları
tahin helvası faydaları

Tahinin Mideye Faydaları

Tahinin mideye faydaları asitlik düzenleyici etkisi sayesindedir. Midede yaşanan birçok hafif şiddetli problemin giderilmesinde kullanılabilir. Bunların yanı sıra tahin helvasının susam içeriğinde, karaciğeri ve böbrekleri korumada etkili bileşikler bulunur.

Tahin, karaciğerinizi ve böbreklerinizi herhangi bir hastalıktan kaynaklı hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler bakımından zengindir. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması sürecinde oldukça etkin bir konumda olan bu iki hayati organa tahin helvasının yararları dikkate değerdir.

Tip 2 diyabet hastalığı ile mücadele eden yaklaşık 50 kişilik bir katılımcı grubu üzerinde yapılan bir araştırma, tahin helvasının yararları hakkında net sonuçlar ortaya koymuştur. Üç ay boyunca düzenli olarak tahin helvası tüketen katılımcıların, tahin helvasının içeriğindeki susam yağı sayesinde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının iyileştiği gözlemlenmiştir.

Ayrıca aynı çalışmada susam yağının karaciğeri vanadyum adlı toksik bir bileşenin zararlı etkilerinden de koruduğu ortaya çıkmıştır. Bunun dışında karaciğer yağlanmasına da iyi geldiği birçok başka araştırma tarafından kanıtlanmıştır.

Bütün bu olumlu etkileri düşünüldüğünde göstermektedir ki, tahin helvası karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının sağlıklı bir biçimde işlerliğini sürdürebilmesi için önemlidir.

Tahin Helvasi Faydalari 1
tahin helvası faydaları

Tahin Yağının Faydaları

 • Antibakteriyel özellikleri ile bakterilere karşı vücudu koruyucu etkiler yapabilir.
 • Antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede hücrelerin oksidasyonuna engel olmakta, oksidasyon hızını da yavaşlatmaktadır. Serbest radikaller olarak anılan ve hücre hasarına neden olan zararlı bileşikler vücutta hastalık yapıcı etki yapabilirler. Özellikle de tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri, serbest radikallerin yol açabileceği hastalıkların başında gelmektedir. Tahin helvasının içeriğinde lignan adlı bir bileşik bulunur. Bu bileşik bir antioksidandır. Dolayısıyla hücre hasarının önlenmesinde tahin helvası tüketimi etkili bir yöntemdir.
 • İçerdiği antiinflamatuar bileşenler ile vücutta iltihaplanmayı azaltıcı etkiler gösterir. Enfeksiyon vücut için çok ciddi bir risk hâline gelebilir. Tahin helvasının düzenli tüketimi, enfeksiyonlara karşı önlem alınmasına yardımcı olabilir.
Benzer Gönderiler  Bağırsak Temizliği Nasıl Yapılır?

Tahin Helvası Besin Değerleri

Tahin helvası kolesterole olumsuz etkileri olmayan yağlar, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. İnce bir dilim tahin helvası, günlük vücuda alınması gereken yararlı bileşiklerin neredeyse %10’undan fazlasını karşılamamızı sağlar.

Kibrit kutusu kadar (ya da ince bir dilimlik) tahin helvasında:

 • 12,53 gram yağ
 • 1,37 gram lif
 • 5,11 gramlık protein
 • 56 mg potasyum
 • 5,95 mg sodyum
 • 15,79 gramlık karbonhidrat
 • 18,2 mg kalsiyum
 • Çok az bir miktar da A vitamini ve demir

bulunmaktadır.

Kaynak: wikipedia / thespruceeats

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 227 Average: 4.3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları