Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları

talcid-ne-ise-yarar

 Talcid 500 mg lık tabletler içinde satılan ve mide ağrısını azaltan en etkili ilaçlardan birisidir. Talcid genelde doktorlar tarafından çokça önerilir. Talcid ne işe yarar, genellikle ne için kullanılır, nasıl kullanılır, yan tesirleri nelerdir ve zararları? tarzı sorulara bu yazıda yanıt vermeye çalışacağız. Yan Etkileri mutlaka bilinmeli ve kullanmadan hemen önce doktora başvurulmalıdır.

Talcid Ne İşe Yarar?

Ağrı kesici ilaçlar genelde insanlar tarafından çok tüketilmektedir. Nerdeyse her zaman ağrı kesici ilaçlarına ihtiyaç duyulur. Özellikle bazı dönemlerde mide ağrıları arttırarak dayanılmaz bir çile haline gelmektedir. Tıpkı bunun gibi ve buna benzeyen ağrılarda doktorlar tarafından önerilen en güçlü ağrı kesici Talcid Antiasit 500 mg tablettir. Bu ilaç ağrı kesmede özellikle mide ağrısı çekenler için kesinlikle bire birdir. Bu ilaç Hidrotalsit maddesi ile hızlı etki göstererek ilacı alan o kişinin hemen mide ağrısı rahatsızlığından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Peki tam olarak Talcid ne için kullanılır onu ayrıntılarıyla açıklayalım?

  • Mide asidinin artığı durumlarda ve o sırada krampların artmasını ve eş zamanlı olarak gerçekleşen kusma gibi olayları engellemeye yarayan ilaçtır. Akut, Gastrit, Mide Ülseri, Midede yanma gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır. Eğer sürekli alkol alıyorsanız sigara kullanıyorsanız ve yağlı yiyecekler tüketiyorsanız mide rahatsızlığı çekmemeniz adına bu tableti kullanabilirsiniz.
  • Böbrek Yetmezliği insanlar tarafından kronik hastalık olarak adlandırılır. Genelde Böbrek  içindeki toksinleri temizlemediğinde ortaya çıkar. Bunun sonucunda sık sık idrar kaçırma, çok su içme ihtiyacı, ödem gibi olgular sizi bulabilir. Eğer sizin bu gibi şikayetleriniz var ise en azından önlemleri tam almak adına dozunu azaltarak Talcid çiğneme tabletini kullanabilirsiniz.
  • Kas İskelet Sistemi’nde sıkıntı olan bireylerde de dozun azlığı ile birlikte kullanılabilir. Genellikle Kas Sisteminde sorun olan bireylerde uyku saatleri dengesiz bir hale dönüşür ve bireyde her zaman bir halsizlik belirgindir. İleriki yaşlarda sürekli görülen bu hastalığa kesinlikle iyi gelmektedir.
BENZER YAZILAR  Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Talcid Nasıl Kullanılır?

Talcid bilindiği üzere anti asit grubunda yer alan ilaçlardandır. Eğer çok gerekmiyorsa ya da böbrek yetmezliği gibi bir hastalığınız çok fazla dozunda kullanmanıza gerek yoktur. Eğer Kronik Hastalığınız var ise eğer yüksek doz kullanacaksanız öncelikle kendi doktorunuza başvurmanız gerekmektedir ve doktorunuz ne zamana kadar kullanmanız gerektiğinin söylüyorsa o zamana kadar kullanmanız gerekmektedir çünkü doktorunuzun söylediği her şey doğruluk payına sahiptir.

Talcid ilacı asidi azaltıcı etkiye sahip olduğundan asit içeren alkol gibi herhangi bir içeceği içtikten 1 saat sonra alınması gereklidir. Her ilacın kullanma talimatı bulunur bu ilacında kullanma talimatı yutmayıp çiğneyerek tüketmektir. Doktorunuz eğer önermemişse gerekli gördüğünüz sıralarda günde bir kere tüketebilirsiniz. Kronik hastalığı olanlar genelde günde bir dozdan fazla alınması önerilmez. 12 yaşından küçük çocuklara içerdiği maddeler dolayısıyla da alınmaması önerilmektedir. Son kullanma tarihiyle uyumlu kullanınız.

Talcid Yan Etkileri

Talcid’e de diğer ilaçlar gibi kapsamlı bir sürü yan etkiler ve zararlar görülebilir. Bu yan etkileri ve zararları maddeler halinde aşağıya sıralayalım. Talcid yan etkileri aşağıdaki şekilde görülebilir.

  • Dışkıda Yumuşama
  • Daha Sık Tuvalete çıkma
  • Kusma
  • Kabızlık
  • Halsizlik
  • İshal
  • İştahsızlık
BENZER YAZILAR  Azelderm Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Talcid Saklanması

Talcid’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde saklamanız gerekmektedir.

Talcid Zararları?

Hidrotalsit içeren bu ilaç tıpkı kullanan her insana zarar vermekte, öncelikle Eğer Hamile bir bireyseniz kullanmamalı ve tüketmemelisiniz çünkü ilacın içindeki bu madde hamile olan bireyin kan hücrelerine mide öz suyuna zarar verebilmekte. Emzirme esnasında bu ilaç kullanılması pek tavsiye edilmemektedir çünkü ilacın içinde alüminyum maddeleri bulunmakta buda bu maddenin anne sütüne geçmesine sebep olmakta bu da anne sütünün gelmemesine sebep olmaktadır.

Hipofosfatemi bu dönemlerde çok belirginleşen hastalıklardan diyebiliriz, Hipofosfatemi halk dilinde bilindiği üzere kanın içerisindeki fosfat miktarının düşmesiyle meydana gelir. Diğer zararlarından birisi ise eğer kanser gibi bir hastalığınız var ise kullanılmaması önerilmektedir. Talcid ilacının kanseri tetikleyici unsurlar barındırdığı belirtilmektedir.

Yukardaki söylenenlerden eğer birini ciddi olarak yaşıyorsanız derhal ilacı bırakıp doktorunuza başvurunuz.

Talcid Fiyatı 2021

Talcid ilacı sert yan etkilerinin ve zararlarının olmasına rağmen gayet de uygun bir ilaçtır. Talcid ne kadar? Sorusunu soranlar için 500 mg tablet şu an eczanelerde ve sağlık yerlerinde 23 TL’ye satılmaktadır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap