Tedavi Edilmeyen Vajinismusa Tüp Bebek Çare Olabilir mi?


0

Dünya genelinde azımsanmayacak denli sık görülen vajinismus en basit şekilde cinsel birleşme isteği olmasına rağmen, vajina girişindeki kasların istemsiz şekilde kasılması nedeniyle cinsel birlikteliğe girilememesi durumudur.

Vajinismusun kişiye özel yaklaşımla tedavi edilebilen psikofizyolojik bir problem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Deniz Ulaş, vajinismus tedavisine başvurmayan ancak çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek tedavisini tercih edebildiklerini; bu tercihin de bazı sakıncaları beraberinde getirebildiği hakkında bilgi aktardı.

Vajinismus Çocuk Sahibi Olmaya Engel

Vajinismus yaygın görülse de hakkında ne yazık ki yanlış bilgilerin fazlaca olduğu bir problem olmaya devam ediyor. İlk gece korkusundan yaşanan cinsel travmalara kadar birçok nedenle karşımıza çıkabilen vajinismus kadınların cinsel ilişkiyi istemediği için sunduğu bir bahane değildir.

Kadınlar cinsel birleşmeyi istese de vajina kaslarındaki istemsiz kasılma engellenemediği için cinsel birleşme imkânsız hale gelir. Bu durum bazı çiftlerin zaman kaybetmeden tedavi seçeneklerini değerlendirmesine yol açarken bazı çiftler sorunun farkında olmadığı için kendiliğinden geçmesini bekleyebilir.

BENZER YAZILAR  Türkiye`de Sağlık Turizmi- Türkiye`de Sağlık Turizminin Önemi

Vajinismus tedavisine başvurulmadığı takdirde sorun düzelmediği gibi geçen sürede çiftler ne cinsel birliktelik yaşayabiliyor ne de çocuk beklentileri gerçeğe dönüşüyor. Bir de çocuk beklentisi ailelerin baskısıyla birleşince de “madem cinsel ilişkiye giremiyoruz, o zaman tüp bebek tedavisine başvuralım” gibi bir inanış ortaya çıkıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Vajinismusa Bir Çözüm Değildir

Vajinismus nedeniyle cinsel birliktelik yaşayamayan çiftler çocuk sahibi olmayı istediklerinde teorik olarak tüp bebek tedavisine başvurabilirler ve evet çocuk sahibi olma ihtimalleri de vardır.

Ancak tüp bebek tedavisinin kendi dinamiklerinin bulunduğunun unutulmaması önemlidir. Tüp bebek tedavisi kesin bir başarı vadetmez, kadınlara gerekli durumlarda hormon takviyeleri verilebilir, gebelik oluşmayabilir ya da oluşan gebelik sağlıklı bir doğumla sonuçlanmayabilir.

Tüm bu gerçekliklere ek olarak tüp bebek tedavisi kapsamında yumurta takibi için kadınların vajinal ultrasona girmesi gerekecektir; alternatif olarak karın ultrasonu ile yapılan yumurta takibi ile elde edilen görüntü netliği düşük olacaktır. Yumurtaların toplanması, embriyo transferi gibi süreçler de kadınlar için oldukça sıkıntılı bir hal alabilir. Üstelik tüp bebek tedavisi maliyetli bir çözümdür. Sonunda mutlak başarı sunmadığı, çiftlerin stresli bir süreçten geçmesine neden olabildiği ve çiftlerin temel sorunlarını çözmediği düşünüldüğünde vajinismus tedavisinin önceliklendirilmesi hem daha ekonomik hem de çok daha az yıpratıcı bir seçenek olarak kabul edilir.

BENZER YAZILAR  Eyüp Acil Diş Hastanesi Doktor Telefonu: 0533 582 82 79

Vajinismus TEDAVİ EDİLEBİLİR

Prof. Dr. Deniz Ulaş ( Hızlı )  sözlerine şöyle devam etti. Vajinismus kişiye ve çifte özel yaklaşımla, farklı tekniklerle tedavi edilebilen bir problemdir. Tedavi kapsamında herhangi bir cerrahi teknik uygulanmaz, hastalara herhangi bir ilaç verilmez. Psikoterapi tekniklerinin ve vajinismus egzersizlerinin merkezde yer aldığı bir tedavi planlaması yapılır.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte vajinismus tedavisi 3-4 seansta tamamlanır. Vajinismus tedavi edildikten sonra çiftler cinsel ilişkiye girememe sorunlarını geride bırakabilirler ve infertiliteye yol açan bir sağlık sorunları olmadığı takdirde doğal yolla bebek sahibi olabilirler.

Önemli olan çiftlerin vajinismusu doğru tanımlamaları ve bu problem hakkında doğru bilgiye sahip olarak tedavi seçeneklerine başvurmalarıdır. Benzer bir durum yaşayan çiftlerin tedavi seçeneklerini değerlendirmemesi zaman kaybına ve aralarındaki bağın yıpranmasına neden olabilir.

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UC2VAyXpzfFNsqdipq4NoW8A  

Instagram : https://www.instagram.com/prof.dr.denizulas/

Yazı Kaynakları
Interventions for vaginismus
Safety and efficacy of manual vacuum suction compared with conventional dilatation and sharp curettage and electric vacuum aspiration in surgical treatment of miscarriage: a randomized controlled trial

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir