Vücut Tipine Göre Diyet Listeleri


1

Günümüzde birçok insan kilo sorunu yaşıyor. Sağlıksız bir yaşam tarzı ve özellikle egzersiz eksikliği hızlı kilo kaybına veya alımına neden olabilir. Vücut tipi ile birleştiğinde kötü görünümlere ve istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. İnsanlar sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmek için düzgün bir fiziğe sahip olmak isterler. Sağlık hedeflerine ulaşmak isteyenler kendilerine en uygun diyet programını takip ederek hızlı bir şekilde kilo verebilirler. Bunun için uygun bir diyet programı ve egzersiz uygulamanız gerekir.

Kullanılan diyet de kişiselleştirilmelidir. Herkes aynı diyeti uygulayamaz. Bazı diyetler vücut tipine veya kilosuna göre kullanılmalıdır. Ayrıca her bireyin vücudundaki ihtiyaçlarda birbirinden farklıdır. Bunun için basitçe bir kan testi yaparsanız bu sizlere ilk aşama için destek verecektir. Ayrıca evinizde bir tartı olmalı ve her fırsatta kilonuza bakmak yerine haftalık kontrol sağlamanız öneririz.

Sağlıklı Bir Beslenme Programı Oluşturmaktaki Amacınız Neydi?

 • İdeal kilonuza ulaşın
 • Sağlığınızı iyileştirin
 • Yaşam kalitenizi artırın
 • İdeallerinizin ve hayallerinizin zirvesine ulaşın
BENZER YAZILAR  Yoğurtla Kilo Vermek Mümkün Mü?

Vücut Tipine Ve Kilosuna Göre Diyet Listesi

İnsanların vücut tipi yapacakları diyeti belirleyebilir. Bunun nedeni, vücut tipinin yüksek yağ içeriğine sahip alanları belirlemesidir. Örneğin karnınızda fazla yağ varsa buna elma şeklinde vücut denir. Bu nedenle glisemik indeksi düşük bir diyet daha fazla fayda gösterir.

Mezomorf (Elma Şeklindeki Gövde)

 • Kahvaltı: 1  haşlanmış yumurta, yarım avokado, 1  tam buğday ekmeği.
 • Öğle yemeği: 1 tabak karışık salata, 1 tabak mercimek çorbası.
 • Akşam Yemeği: 150 gram yağsız et, bol roka salatası
 • Kaçınılması Gereken Gıdalar: İşlenmiş Gıdalar, Asitli İçecekler, Şeker Ürünleri, Patates Kızartması son derece zararlı gıdalardır.

Endomorf (Armut Biçimli Gövde)

 • Kahvaltı: 1 haşlanmış yumurta, yarım avokado, 4  zeytin, 1 salatalık
 • Öğle Yemeği: 1 tabak domates çorbası, mevsimlik karışık  salata
 • Akşam yemeği, 150 gram balık, 1 bardak yeşil salata
 • Kaçınılması Gereken Yiyecekler: Şeker ve gazlı olan İçecekleri, Unlu Mamuller, Sodyum Zengini Yiyeceklerde bu gruptaki insanlar için en sağlıksızların başında gelmektedir.

Kilonuz İçin En İyi Diyet Nedir?

vücut tipi
vücut tipi

Diyette birçok detaya dikkat edilmesi gerekir. Özellikle diyet programları kiloya göre seçilmelidir. Vücut kitle indeksinizi bilmek, diyetinizi ayarlamanıza olanak tanır. Hesaplamalara göre vücut kitle indeksi 18,5 ile 24,9 kg/m2 arasında olan bir kişi normal kilodadır. Bu insanlar daha hafif, yüksek proteinli bir diyet yiyebilirler. Ayrıca obezite indeksi 25-29,9 kg/M2 olan kişiler fazla kilolu ve obezite riski altındadır, bu nedenle karbonhidrat ve şekerden kaçınılmalıdır.

BENZER YAZILAR  Chia Tohumu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

30-39,9 kg | M2 arası beden kitle indeksi obez olarak kabul edilir. Bu kişilerin bir an önce diyete başlamaları gerekir. Düşük kalorili bitki bazlı bir diyet izlemelisiniz. Vücut kitle indeksi 40 kg/m2’nin üzerinde olan kişiler aşırı kilolu obezite kategorisine girer. Bu insanların sağlığı tehlikede. Yüksek insülin direnci. Kilo vermek de zordur. Bu nedenle bu kişilerin karbonhidrat ve doymuş yağlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Vücut Tipine Göre Beslenme Tarzı

Günümüzde en yaygın vücut tipi genellikle elma vücut şeklidir. Bu nedenle vücutta yağın yoğun olduğu bölgeler karın ve bel çevresi ise elma tipi obezite olarak adlandırılır. Bu kişilerin bacakları incedir ancak yağların çoğu karında birikir. Bu şekil genellikle erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.

Elma  vücut tipine sahip kişilerde yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık ve  diyabet  riski çok yüksektir. Armut tipi obezitede kalça ve uyluklarda aşırı yağ birikir. Bu büyüklükteki kişilerde aşırı yağ genellikle belde birikir. Kilo vermek için düzenli yürüyüşler yapmalısınız. Bu rakam kadınlarda yaygındır.

Vücut Şekline Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Vücudunuza yerleşen inatçı yağları yakmak için uygun bir diyet uygulamanız gerekir. Özellikle armut tipi bir fiziğe sahip kişiler, yağsız protein, yüksek lif ve az yağlı yiyeceklerden zengin bir diyet izlemelidir. Bu kişiler esmer pirinç ve tam buğday ekmeği tüketebilirler. İşlenmiş gıdalardan uzak durması gerekenler alkol tüketimine de dikkat etmelidir. Gazlı meşrubatlar yerine bol  su için. Ayrıca kilo bazlı bir diyet listesi oluşturmanız gerekir.

BENZER YAZILAR  Karbonatlı Su ile Kilo Verilir Mi?

Elma benzeri bir vücuda sahip kişiler, düşük glisemik indeksli bir diyet izlemelidir. Bol sebze ve tam tahıllı ürünler tüketmelisiniz. Elma gibi yağlı bir vücuda sahip kişiler, tatlı yiyeceklerden ve asitli içeceklerden kaçınmalıdır. Ayrıca bu kişiler zeytinyağı gibi sağlıklı besinler tüketmelidir. Doymuş yağlar ve katkı maddelerinden de kaçınılmalıdır. Gördüğünüz gibi, diyet vücut şeklinize ve kilonuza göre uyarlanmalıdır.

Kilo Vermenizi Engelleyen Bir Sağlık Probleminiz Olabilir Mi?

Vücut kitle indeksinize ve diyetinize göre hazırlanmış bir diyet programının yanı sıra yaşınıza, vücut şeklinize ve durumunuza göre uyarlanmış egzersizler tedaviyi destekler. Bazı hormonal sorunlardan kaynaklanan hastalıklarda şunlara dikkat edilmelidir:

 • İnsülin direnci
 • Hipertiroidi
 • Cushing hastalığı
 • Polikistik över sendromu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir