Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
0

Yumurta diyeti, protein değeri oldukça yüksek bir diyet türüdür. Kalorisi çok düşük olan yumurta diyeti sayesinde 2 haftada 10 kilo verilmesi mümkündür. Bu diyet programı sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve protein oranlarında azalma meydana gelmeden ve kas kaybı yaşanmadan kısa sürede sağlıklı bir biçimde kilo verilmesi söz konusu olur. Fakat bu diyet programının uygulanması açısından bir uzmana danışılması gereklidir.

İçindekiler Tablosu

Yumurta Diyetinde Neler Yenir?

Yumurta diyetinde tüketilebilen besinler; yumurta, balık ve tavuk gibi yağsız proteinler, meyveler ve sebzelerdir. Bu besinlerin yanında şekersiz çay, kremasız kahve, yeşil çay, meyve çayı, maden suyu gibi kalorisiz içeceklerin tüketilmesi de yumurta diyeti programına dahildir. Hem yumurta diyetinin uygulandığı süre zarfında hem de günlük yaşam rutininde 8 – 10 bardak su tüketilmesi, ihmal edilmemesi gereken önemli bir husustur. Yumurta diyeti, bir şok diyet türüdür. Bu sebeple uzun süre uygulanabilecek bir beslenme biçimi değildir. Diğer şok diyetler gibi yumurta diyeti sonrasında da normal beslenme rutinine dönüldüğünde verilen kiloların geri alınması olasılığı oldukça yüksektir. Yumurtada lif mevcut olmadığı için bu diyet programına lifli gıdaların eklenmesi de önem arz eder.

BENZER YAZILAR  Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurta Diyetinde Neler Yenmez?

yumurta-diyetinde-neler-yenmez
yumurta diyeti nedir, nasıl yapılır? 2

Yumurta diyetinde tüketilmesi yasaklanan besinler başlıca; alkol, süt, tereyağı, şeker açısından zengin meyveler, ekmek, makarna, pirinç ve atıştırmalıklar şeklindedir. Söz konusu gıdaların yanı sıra şekerli çay, kremalı kahve, şeker oranı yüksek meyvelerin suyu gibi yüksek kalorili içeceklerin tüketimi de yasaktır.

Yumurta Diyeti Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yumurta diyetinde özen gösterilmesi gereken durumların bazıları şu şekildedir:

  • Yumurtaya alerjisi olan kişilerin bu diyeti uygulamaması gerekir.
  • Bu diyetin yaz aylarında uygulanması, hem yumurtanın yoğun bir kokuya sahip olması hem de ağır bir gıda olması sebebiyle önerilmez.
  • Yumurta diyetinin uygulanması ile birlikte kaşıntı gibi reaksiyonların görülmesi halinde bu diyetin bırakılması gerekir.

Yumurta Diyeti Nasıl Uygulanır?

Yumurta diyeti uygulaması 1 hafta gibi kısa süreli şekilde olmalıdır. Aksi takdirde bu sürenin aşılması ile birlikte pek çok sağlık probleminin meydana gelme olasılığı artar. Şok diyet özelliğine sahip olan yumurta diyeti sonrasında dengeli, sağlıklı ve düzenli bir beslenme rutinine geri dönülmesi gereklidir. 

Ayrıca Bakınız: Chia Tohumu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir