Ketojenik Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ketojenik Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ketojenik Diyet Yaparken Dikkat Edilecekler
0

Ketojenik diyete başlamak birtakım zorluklarla birlikte gelir. Buna bağlı olarak ketojenik diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Yeni başlayanlar için çok kısıtlayıcı olduğunu varsaymak gerekir. Bu diyet, vücudunuzu, glikoz (karbonhidratlardan elde edilen) yerine enerji için yağın yakıldığı ketoz adı verilen metabolik bir duruma zorlayan çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Uzun vadede bakımı zor olan kilo kaybına neden olabilir.

Beslenme uzmanı Emilie Vandenberg, “Ketojenik bir diyeti başarılı bir şekilde takip etmek için iyi bir beslenme bilgi tabanına ve etiketleri okuma becerisine ve isteğine ihtiyacınız var” der. Çoğu gıdanın makro besin bileşimini bilmeniz gerekir. Belirli gıda türlerinden vazgeçmek veya bunlardan kaçınmak da zor olabilir.

Bununla birlikte, bu diyet, daha iyi kan şekeri kontrolü, kilo kaybı ve epilepsili kişilerde nöbet riskinin azalması dahil olmak üzere tip 2 diyabetli hastalar için bazı potansiyel faydaları olabilir. Burada uzmanlar ketojenik diyete başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları açıklıyor; Bu diyetin sizi nasıl hemen hissettireceği veya uzun vadede takip etmenin potansiyel sağlık riskleri dahil dikkat etmelisiniz.

BENZER YAZILAR  Fit ve Sağlıklı Olmanın Lezzetli Yolu: Detoks Suyu

İçindekiler Tablosu

Sindirimle İlgili Hususlar

Ketojenik diyetin en yaygın gastrointestinal yan etkilerinin ishal, asit reflüsü, mide bulantısı ve kabızlık olduğu bildirilir. Kabızlık genellikle bu planın tam tahılları ve nişastalı sebzeleri yasaklaması ve meyveleri düşük karbonhidratlı çeşitlerin çok küçük porsiyonlarıyla sınırlandırması nedeniyle oluşur. Bu yiyeceklerin tümü iyi lif kaynaklarıdır ve bu da dışkıyı geçirmeyi kolaylaştırır. Diyetisyenler, ketojenik diyetin genellikle aşağıdakileri içerdiğini söylüyor;

  • Yağ: Toplam kalorinin %70 ila %90’ı.
  • Protein: 1 gram/kg vücut ağırlığı
  • Karbonhidratlar: kalan kaloriler (genellikle 100 ila 200 kalori veya yaklaşık 50 gram)

Birisi diyet yaparken gastrointestinal semptomlar devam edebilir. Diğer insanlar, sorunları ortadan kaldırarak gelen değişikliklere uyum sağlayabilir.

Ketojenik Grip

ketojenik diyet
ketojenik diyet

Diyetin ilk haftasında, bazı insanlar keto gribi olarak bilinen bir dizi semptom yaşayabilir. Geleneksel gribe benzeme eğilimindedirler ve şunları içerebilirler: Baş ağrısı, hastalık, kusma, sinirlilik, kas krampları, baş dönmesi olabilir. Bunlar genellikle karbonhidrat alımınızı büyük ölçüde azaltmanın geçici bir yan etkisidir ve bir hafta kadar sonra geçmesi gerekir. Karbonhidratları birkaç hafta içinde çok kademeli olarak azaltmayı ve bu semptomları hafifletmek için yeterli sıvı alımını sürdürmeyi önerir.

BENZER YAZILAR  Doğurganlık Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Hamile Kalmak İsteyenler İçin

Enerji Seviyeleri

Uzmanlar ketojenik diyete başladıktan sonra kısa süreli yorgunluk yaşamanın normal olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, vücudunuzun yavaş yavaş yakıt olarak karbonhidratlara dayanmayan farklı bir metabolik duruma alışmasıdır.

Vücudunuz enerji için karbonhidratlar yerine yağ kullanmaya alıştıkça, enerji seviyeleriniz normale dönebilir ve bu yorgunluğun genellikle bir ila üç hafta sürdüğü söylenir.

Düzenli olarak yüksek yoğunlukta egzersiz yapan kişilerin, yeterince kalori tüketmezlerse egzersiz yaptıktan sonra kendilerini yorgun hissedebileceklerine dikkat çekilir. Ketojenik diyetin yağ ve tokluk oranı çok yüksek olduğundan, egzersiz yapmak için doğru miktarda enerjiye sahip olmadan yemeyi bırakma riskiniz vardır.

Kan Şekeri Seviyeleri

Karbonhidratlar vücutta şekerlere ayrılır, bu da özellikle basit karbonhidratlarsa kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilecekleri anlamına gelir. Ketojenik diyet, bu besinlerin alımını önemli ölçüde azalttığından, özellikle tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri miktarını iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bu nedenle, kan şekeri yükselmelerine alışkınsanız, ketojenik diyete başladıktan sonra enerji seviyelerinizde bir artış ve uyanıklık artışı yaşayabilirsiniz. Ketoz, diyabetik komaya yol açabilen dislipidemi, hipoglisemi ve diyabetik ketoasidoz gibi belirli komplikasyon riskini artırabileceğinden, tip 1 diyabetli hastalar için ketojenik diyet önerilmez.

BENZER YAZILAR  Limon Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tip 1 diyabetli hastalarda ketojenik diyetin etkilerine ilişkin araştırma sonuçları karışıktır: 2019 tarihli bir inceleme, uzun vadeli sonuçların hala bilinmediğini ve bu durumdaki hastalarda kabul edilebilir ketozis düzeyi konusunda hala bir fikir birliği olmadığı belirtilir.

Kalp Sağlığı

Ketojenik diyetin kalp sağlığını ne yönde etkilediği şeklinde yürütülen çalışmalar beklenmedik sonuçlar vermiştir. Birçok araştırma, artan kardiyovasküler hastalık riskine bağlı “kötü” LDL kolesteroldeki ani artışları tetikleyebileceğini öne sürüyor. Diğerleri ketojenik diyetin obezite gibi kardiyovasküler risk faktörlerini azalttığını bulmuşlardır.

Ketojenik diyet uygulayanlar çok fazla yağ tüketme eğilimindedir. Kırmızı et, şarküteri, peynir, tereyağı veya hindistancevizi yağı gibi doymuş yağ formundaysa, LDL kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Vücudunuzun yavaş yavaş yakıt olarak karbonhidratlara dayanmayan farklı bir metabolik duruma alışması da gerekebilir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir