Zerdeçal Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı


0

Zerdeçal sabunu zerdeçal ismi verilen bitkiden çıkarılarak yapılan özle üretilen yararlı bir doğal sabun türüdür.

Zerdeçal tabiatta ekseriyetle sarı renkli çiçekleriyle olgunlaşan bir bitki olarak bilinir. Son dönemlerde cilt üzerine olan faydaları tespit edildiğinden pek çok temizlik ürününün ve güzellik ürününün içinde kullanılır hale gelmiştir. Zerdeçal sabunu bu duruma verilebilecek güzel örneklerden biridir.

 Zerdeçal Sabunu Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal sabunu faydaları arasında şu durumlardan söz edilebilir:

 • Ciltte yer alan yara izlerini ve akne izlerini kapatır.
 • Cildi besleyerek sağlıklı bir cilde sahip olunmasını sağlar.
 • İnsan cildinin üstünde çok sayıda gözenek yer alır, zerdeçal sabunu bu gözenekleri açarak cildin hava almasını ve insan cildinin daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Özellikle yaz aylarında güneş ışınları cildimiz üzerinde istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu sorunlardan başlıcası güneş lekesi sorunudur. Zerdeçal sabununu düzenli aralıklarla kullanan kişiler eger vücutlarında varsa bu lekelerden kurtulur. Eğer yoksa güneşin zararlı olan ultraviyole ışınlarının oluşturabileceği durumlardan insan vücudunu ve cildini korur.
 • Vücudu dış dünyadaki zararlı organizmalara( virüs, bakteri,parazit) karşı muhafaza ederek vücudun ve cildin sağlığını korur.
BENZER YAZILAR  Tuz Lambası Ne İşe Yarar?

Zerdeçal Sabunu Ne İşe Yarar?

Zerdeçal sabunu kullananlar pek çok farklı nedenden ötürü zerdeçal sabunu kullanmaya yönelmişlerdir. Bu sebepler:

 • Pürüzsüz bir tene sahip olmak isteyenler zerdeçal sabunu kullanabilir.
 • Ergenlik dönemi insan cildi için belki de en olumsuz durumların görüldüğü bir dönemdir, zerdeçal sabunu ergenlik döneminden kalan sivilce ve akne gibi problemlerin cilt üzerinde yaratmış olduğu tahribatı onararak cildin daha güzel bir yapıya kavuşmasını sağlar.
 • Zerdeçal sabununun ana maddesi olan zerdeçal yaşlanma karşıtı kremlerde ve kürlerde sıkça tercih edilen bir üründür. Bu yüzden kişiler zerdeçal sabununu özellikle yüz bölgesindeki  kırışıklıklar üzerine uygulayarak kullanabilir. Böylece kırışıklıklar zamanla azalacak ve kişinin daha genç bir cilt görünümüne sahip olmasını sağlayacaktır.
 • İnsan vücudu üzerinde bazen bilinmeyen sebeplerden mikropların sayısı artabilir. Zerdeçal sabunu vücut üzerindeki mikropları yok eder ve hijyenik bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Zerdeçal Sabunu Nasıl Kullanılır?

zerdecal-sabunu-nasil-kullanilir

Zerdeçal sabunu kullanımı hususunda etkili  verim almak isteyenler için şu aşamalar uygulanırsa bekledikleri sonuç meydana gelecektir:

 • Öncelikle temiz ve küçük bir kaseye kullanacağımız kadar sabunu aktarıyoruz. Bu işlem sırasında sabununun ölçüsünün kaçmamasına son derece dikkat ediyoruz.
 • Daha sonra kaba su ekleme basamağına geçiyoruz. Eğer kullanacağımız su çeşme suyunda kaynatılarak kirecinden arındırılması önerilir. Hazırlamış olduğumuz suyu sabunun bulunduğu kaseye döküyoruz
BENZER YAZILAR  Enerji Verimliliği ve İşitme Deneyiminin Yeniden Tanımlanması

Suyun ölçüsünün bir çay bardağı kadar olduğu unutulmamalıdır, ekstra şu ilavesi yapılmamalıdır.

 • Bu işlemden sonra hazırladığınız sabunlu suyu cildimizi üzerine sürüyoruz ve bir süre bekledikten sonra temizliyoruz.

Zerdeçal Sabunu Günde Kaç Kez Kullanılır?

Zerdeçal sabunu gün içinde kullanımı konusunda kesin bir kıstas yoktur çünkü zerdeçal sabunu hafif sabunlardan biridir. Ama hassas bir cilt yapısına sahip olan kişiler gün içinde 1 kereden fazla kullanmamaya özen göstermelidir.

Zerdeçal Sabunu Zararları Nelerdir?

Zerdeçal sabunu zararları arasında başlıcaları şunlardır:

 • Kimi zaman temas ettiği bölgede yanma hissi oluşturabilir.
 • Özellikle hassas cilde sahip bireylerde kızarıklığa sebep olabilir.
 • Kokuya karşı hassasiyeti olan kişileri rahatsız edebilir.
 • Gözenekler arasından sızarak deri altında hassasiyet oluşturabilir.
 • Cilt üzerinde irili ufaklı lekelere sebep olabilir.

Zerdeçal Sabunu Fiyatı Ne Kadar?

Zerdeçal sabunu satış fiyatı 10 lira ile 40 lira arasında farklılık gösterir. Zerdeçal sabunun fiyat aralığı sabun içindeki zerdeçal oranına ve işlem oranına göre değişir ama piyasadaki durum göz önünde bulundurulursa oldukça uygun fiyatlara satılır.

BENZER YAZILAR  Apranax Fort Ne İşe Yarar?

Ayrıca Bakınız: Zambak Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir