Zumba Dansı Nedir, Nasıl Yapılır?

Zumba Dansı Nedir, Nasıl Yapılır?
0

Zumba dansı vücudu olumlu yönde etkileyerek hem spor hem eğlence etkisi yapar. Hareketsiz çalışma koşullar ve sağlıklı beslenememe gibi sorunlar kötü bir vücut görüntüsü oluşturur. Sağlıklı bir vücuda eğlenerek ulaşmak için zumba dansı en iyi seçeneklerden biridir. Zumbanın faydaları:

  • Enerji ve mutluluk verir
  • Kalori yakmaya yardımcı olur
  • Vücudu sıkılaştırır
  • Kan dolaşımını artırır
  • Özgüveni artırarak mental sağlığı iyileştirir
  • Kondisyonunuzu artırır
  • Stres ve sinirden uzaklaşmayı sağlar. Oryantal, jazz, rock ve pop gibi müzikler eşliğinde yapılan zumba ile kısa sürede zinde olunur.

İçindekiler Tablosu

Zumba Nasıl Yapılır?

zumba-nasil-yapilir
zumba dansı nedir, nasıl yapılır? 2

Zumba Latin dansları esintisiyle yapılır. 1990 yıllarında dansçı Alberto Beto Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan bir danstır. Latin dansı olarak bilinen zumba dünya çapında en yaygın fitness dansıdır. Aerobik figürleri olan bir dans türüdür.

Zumba yapmaya karar veren bireylerin önce hafif hareketlerle başlaması gerekir. İleri derecede ağır hareketlerle başlayan bireylerde vücudun aşırı kasılması ve erkenden yorulması gözlenir. Zumba yapmadan önce ısınma önemlidir. Daha sonra vücudu yormadan hafif tempoyla devam edilir.

BENZER YAZILAR  İşletmeniz İçin Görseller Bulun

Zumba Hangi Kasları Çalıştırır?

Zumba yapılan müziğe bağlı olarak vücutta birçok kası çalıştırır. Hareketli müzik eşliğinde yapıldığından dolayı vücudun her sistemini çalıştırır. Özellikle bel, bacak, karın ve boyun bölgesindeki kasları çalıştırır.

Kasların çalışmasına bağlı olarak sıkı bir vücut oluşumu görülür. Fitness sporunun eğlenceli alternatifi olarak da bilinir. Yaş gruplarına bağlı olarak verilen kareografiler farklı olmaktadır. Böylece her yaş grubu ve her cinsiyetten bireyin zumba dansı yapması sağlanır.

Zumba Kilo Verdirir Mi?

Zumba dansı, danslar içerisinde en çok kilo verdiren dans türüdür. Yapılan egzersizlerle yağ yakımı hızlanır ve kısa sürede istenmeyen kilolardan kurtulabilirsiniz. Uygulama yapılan her derste minimum 600 maksimum 1000 kalori harcanır.

Bu şekilde hem eğlence, hem spor hem de kilo vermek mümkün hale gelir. Vücudun kilo endeksi de göz önünde bulundurulmalı ki buna uygun dans programları seçilmeli. Aşırı kilolu bireylerde çok kısa sürede zayıflama sağlanmadığı için zumba dansı düzenli ve daha yavaş hareketler ile uygulanmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Aletli Pilates Faydaları Nelerdir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir