Aile Dizimi

Aile dizimi yöntemi, çaresiz kaldığınızı hissettiğinizde yardımcı olabilecek farklı bir yaklaşımdır. Bazen zor psikolojik sorunlar biraz zaman alsa da yaygın tedavi yöntemleriyle çözülebilir. Ancak bazen bu yöntemler yeterli gelmez ve nasıl bir yol izleyeceğinizi bilemezsiniz.

Aile dizimi, hayatımızdaki sorunların temelinin nesiller öncesine dayandığı fikrine dayanan bir yardım yöntemidir. Duygu ve düşüncelerimizin bizi acıya sürükleyen algı kalıplarından kurtararak kalıcı rahatlama sağlayabiliriz. Aile dizimi yöntemi sorunların temelini anlamamıza ve bunları çözmemize yardımcı olur.

İnanması güç gibi görünse de aileleriniz geçmişte yaşadığı stres faktörleri bugünkü sizi etkileyebilir. Bu bütün ailelerin kötü veya problemli olduğu anlamına gelmez. Burada dikkat edilen nokta ailenizin yaşamınızda çok büyük ve önemli bir yeri olmasıdır.

Aile dizimi çalışmaları, aile içinde yaşanan olaylar neticesiyle strese giren ve problem durumlar yaşayan kişiler için uygundur.

Aile Dizimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir aile dizimi oturumu, birbiri ile akraba veya tanıdık olmayan bir grup kişi ile bir atölyede gerçekleştirilir. Grup üyeleri, problem durumu yaşayan kişinin aile üyelerini temsil eder. Sorunun çözümünü arayan kişi, aile üyeleri için temsilci olacak farklı kişileri seçer. Böylece aile ortamının bir sembolü oluşturulmuş olur. Aile içindeki uyumsuzluk ve stres faktörleri bu yolla somut bir halde gözler önüne serilmiş olur.

BENZER YAZILAR  Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri

Aile diziminde temsil olarak seçilen üyelerin rollerini üzerine aldıkları kişiler gibi hissedip bu duyguları ortaya koyabileceklerine inanılır. Üyeler birbirini hiç tanımasa da roller içinde duygu ve düşünceleri isabetli şekilde ifade ederler. Böylece gerçek ailenin içinde gizli saklı kalmış durumlara ve ilişki örüntülerine ışık tutulmuş olur.

Çözüm arayan kişi aile üyelerini bu yolla dışarıdan bir bakış açısıyla inceleme fırsatı bulur. Sorunun çözümü tam olarak sağlanamasa bile kişi stres durumu ile ilgili bir iç görü edinmiş olur.

Sorunu getiren kişi çözüme bir anda ve net bir şekilde ulaşamayabilir. Ortada görünenin anlaşılabilmesi için aile diziminde üyelerin yeniden konumlandırılması ve o anda hissettiği duyguların yüksek sesle ifade edilmesi istenebilir. Üyeler yarar sağlayacak özel pozisyonu yakalayana kadar yer değişikliği yapabilirler.

Reyhan İldaş, ThetaHealing konusunda uzman ICF unvanlı bir yaşam koçudur. İstanbul Göktürk’teki ofisinde uzmanlık alanıyla ilgili hizmetler sunmakta ve konferanslar düzenlemektedir. Aile dizimi yöntemi de Reyhan İldaş’ın üzerinde yoğunlaştığı çalışmalardan biridir. Aile dizimi çalışmaları veya diğer hizmetler hakkında daha çok bilgi almak ve randevu oluşturmak için 0535 818 77 00 numaralı telefondan iletişim kurabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Kolajen Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?
Yorum yapın

1