Son zamanlarda sıkça sorulan Dexofen 25 Mg ne işe yarar ilacın aktif bileşeni deksketoprofendir. Dexofen genellikle vücutta yer alan ağrı ve iltihaplanmaların giderilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. DEXOFEN, osteoartrit (romatoid artrit), romatoid artrit ve ankilozan spondilit, akut kas-iskelet ağrısı (bel ağrısı, sırt ağrısı, akut gut artrit ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı, postoperatif ağrı ve menstrüasyon) ağrı belirti ve bulgularını tedavi yok etmek için kullanılır. Osteoartrit (kireçlenme): Eklemdeki kıkırdak dokusunun yapısının bozulması, kıkırdağın incelmesi, yıpranması ve hasar görmesi sonucu da oluşan eklem hastalığıdır.

dexofen 25 mg ne Ise yarar 1
dexofen 25 mg ne Ise yarar 1

Romatoid artrit: Genellikle iltihaplı romatizma olarak adlandırılan iltihaplı, kronik iltihaplı bir eklem hastalığı olup, esas olarak eklem ağrısı, şişme, sertlik ve işlev kaybına neden olur, ancak aynı zamanda vücudun diğer organlarını da etkiler.

Ankilozan spondilit: Bu, omurga ve kaburgalar arasındaki eklemlerde sertleşme ve omurga, koksiks ve pelvisi birbirine bağlayan eklemlerde sertleşme ve hareket kabiliyetinin azalması veya kaybı ile karakterize ağrılı, ilerleyici, iltihaplı bir romatizmal hastalıktır.

Akut gut artriti: ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, dizlerde, dirseklerde, ellerde ve bileklerde kendi kendine ağrı olarak ortaya çıkan ani ağrı başlangıcı. Akut gut artriti, esas olarak ayak başparmağını etkileyen bir artrit türüdür ve kandaki ürik asit artışının neden olduğu bir hastalıktır.

Dexofen 25 Mg Tablet Kullanım Şekli

Dexofen 25 mg tablet kullanım şekli, doktorunuz size bu ilacı nasıl bir şekilde reçete etti ise o şekilde kullanmanız önerilmektedir. Tedavi boyunca kesinlikle uzman hekiminizin direktiflerine uymanız gereklidir. İlacın her bir dozunu bir bardak dolu su ile beraber yemek sırasında almalısınız. Günlük dozunuz 3 tableti kesinlikle geçmemelidir. Ağrının durumuna göre 8 saatte 1er tablette alabilirsiniz. Ağrınız şiddetli ise ve ağrının daha da hızlıca rahatlamasını istiyorsanız, emilimi daha rahat olacağından aç karnına yemekten en az 30 dakika önceden almalısınız.

Benzer Gönderiler  Atarax Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Dexofen 25 Mg Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Dexofen 25 Mg Yan Etkileri de bulunmaktadır. Karın ağrısı, boğazda, dilde, yüzde, dudaklarda şişlik, nefes almada zorluk, kurdeşen gibi durumlarda uzman hekiminizi kesinlikle bilgilendirmelisiniz. Mide bulantısı, ishal, hazımsızlık, kusma gibi yaygın olarak görülen yan etkiler de görülmektedir.

Dexofen 25 Mg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlacın etken maddesine alerjiniz varsa tavsiye edilmez. Dexofen 25 Mg hakkında bilinmesi gerekenler arasında, insan vücudunda iltihaplanma ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri azaltabilen bir anti-enflamatuar ve analjeziktir. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek problemleriniz veya şiddetli karaciğer problemleriniz varsa veya kanama bozukluğunuz veya kan pıhtılaşma hastalığınız veya astımınız varsa veya aspirin veya ilaçlarından herhangi birini kullanırken astım krizi geçiriyorsanız, alerji semptomlarının türevleri veya kronik iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi hastalıklarınız (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi) varsa kullanmayın.

Geçmişte veya hâlihazırda gastrointestinal hastalık, mide kanaması, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmiş kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme sorunları öyküsü varsa veya kısır olmanız gerekiyorsa kontrol edin, tıbbi geçmişiniz, önceki ülseratif kolit, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı, lütfen Crohn hastalığını deneyimleyin; doktora danışmadan kullanmayın. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülserleriniz ve kanamanız varsa kullanmayınız. Diüretik alıyorsanız veya kusma, ishal veya yetersiz sıvı alımı nedeniyle ciddi şekilde susuz kaldıysanız (büyük miktarda sıvı kaybı) bir doktora danışmadan kullanmayın.

Bypass ameliyatı öncesi ve sonrasında ağrı kesici kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı mide ve bağırsak kanaması ve delinmesi gibi risklere neden olabilir. Kahve telvesi gibi siyah, kanlı veya katran gibi dışkı ve kusmuk gibi kanama belirtileri de fark ederseniz, lütfen hemen bir uzman hekime başvurun. Dikkatli kullanılmalıdır çünkü yaşlı hastaların mide ve bağırsaklar üzerinde ciddi yan etkilerinin görülme olasılığı daha yüksektir.  18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanmayın. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Doğmamış bebeklere ve emziren bebeklere zarar verebilir. Gebe takibinde ki süreç önemli olduğu için uzman doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız. Hem sağlığınız, hem de bebeğiniz açısından önemli yer taşımaktadır.  

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 6 Average: 4.3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları