İlaçlar hastalıkların tedavisin de kullanılan ve insanların hasta olmalarını önleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu neden ile insanlar tarafından sıklıkla araştırılmaktadırlar. İlaçlar genellikle belirlenen bir hastalığın tedavisi için üretilmektedirler. Bu neden ile genellikle insanlar ilaçlar hakkında ki araştırmalarını her hangi bir ilaç ismi üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Örnek olarak Rupafin nedir şeklinde arama motorlarında arama yapabilmektedirler. Arama motorlarında yapılan bir diğer arama ise Rupafin ne işe yarar başlığı olmaktadır.

rupafin nedir ne Ise yarar
rupafin nedir ne Ise yarar

Rupafin tablet ilacının içerisinde yer alan etken madde Rupatadin Fumarat maddesi olmaktadır. İlacın içerisinde yer alan bu etken madde ilacın muadili olan ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir.  Rupafin ilacı vücutta doğal bir şekil de yer alan kimyasal madde olan histaminin sebep olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık gibi alerjik reaksiyonların tepkilerinde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Genellikle kurdeşen gibi alerjik rahatsızlıkların tedavisinde de sıklıkla reçete edilebilmektedir. Genel olarak alerjik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Rupafin Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunabilmektedir. Yan etki ilacın insan bedenin de oluşturmuş olduğu olumsuz reaksiyonlara verilen isim olmaktadır. Her ilacın insan bedeninde oluşturabileceği yan etki farklı olabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların farklı etken maddelerden oluşmasıdır. Bu neden ile her ilaç insan bedeni üzerinde farklı bir yan etki oluşturabilmektedir. Rupafin yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Rupafin ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkiler olmaktadır.  Rupafin ilacı genellikle alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç dahi olsa da kimyasal maddelerden üretildiği için ilacın etken maddelerine karşı alerjisi olan kişilerde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir.
  • Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, sersemlik, dikkat dağınıklığı,  iştah artışı, ağız kuruluğu, yüksek ateş, boğaz ağrısı, midede rahatsızlık hissi veya göğüste yanma, ishal veya kabızlık, deride kızarıklık gibi yan etkiler ise Rupafin ilacının yaygın olarak gözlemlenen hafif yan etkileri arasında yer almaktadır.
Benzer Gönderiler  Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?

Rupafin Muadili

Farklı ilaçlar aynı hastalığı tedavi edebilmektedir. Aynı hastalığın tedavisinde kullanılan farklı ilaçlara verilen isim ise muadil ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların fiyatları ve etkileri farklılıklar gösterebilmektedir. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç bulunamadığında ya da reçete edilen ilaç hasta üzerinde etki etmediği takdir de tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların yan etkileri de farklılık gösterebileceği için muadil ilaçların da doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Muadil ilaçların fiyatlarında da farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Rupafin muadili ilaçlar genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • ANTHIX 10 mg 20 tablet
  • RIPATRIN 10 mg 20 tablet
  • RUPATEK 10 mg 20 tablet

Rupafin Uyku Yapar Mı?

Rupafin ilacı hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Rupafin uyku yapar mı sorusu olmaktadır. İlaç hakkında araştırma yapan hastaların en çok bu soruyu sorma nedenlerinden bir tanesi ise ilacın yan etkileri arasında yorgunluk, halsizlik, sersemlik, dikkat dağınıklığı gibi maddelerin yer almasıdır. Bu neden ile ilacı kullanacak olan hastalar ilacın uyku getirmesinden endişe edebilmektedirler. Fakat ilacın prospektüsünde ilacın uyku getirip getirmeyeceği ile ilgili net bir bilgi yer almamaktadır.

Rupafin Kilo Aldırır Mı?

Rupafin ilacının insan bedeni ile reaksiyona girerek ortaya çıkarmış olduğu pek çok yan etki bulunabildiği için ilacı kullanan kişiler genellikle ilaç hakkında Rupafin kilo aldırır mı, uyku yapar mı gibi soruları sıklıkla sorabilmektedirler. Bunun nedeni ise ilacın yan etkileri arasında iştah artışı maddesinin yer almasından kaynaklı olarak Rupafin kullanan kişilerde dolaylı yoldan kilo artışı gözlemlenebilmektedir. Fakat Rupafin ilacının doğrudan kilo aldırma özelliği bulunmamaktadır. Bu neden ile Rupafin ilacı amacı dışında kilo almak için kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun nedeni ise ilacın amacı dışında kullanımı ilacı kullanan kişiler üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir.

Benzer Gönderiler  Bamya Tohumunun Faydaları

Rupafin Kullananlar

Rupafin ilacı en sık reçete edilen alerji ilaçları arasında yer almaktadır. Farklı hastalıkların tedavilerinde de sıklıkla reçete edilebilmektedir. Bu neden ile doktorların ilaç hakkındaki yorumları genellikle olumlu yönde olmaktadır. İlacın hafif yan etkileri sıklıkla gözlemlenebildiği için hastalar bu konuda çeşitli yorumlarda bulunabilmektedirler.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 6 Average: 4.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları