Alın Bölgesine Saç Ekimi Nasıl Yapılır?  Aşamaları Nelerdir?

Alın Bölgesine Saç Ekimi Nasıl Yapılır?  Aşamaları Nelerdir?
alın bölgesine saç ekimi nasıl yapılır
0

Alın bölgesi saç ekimi nasıl yapılır, aşamaları ve yöntemleri nelerdir? Alın bölgesi saç ekimi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Saç ekimi hakkında merak edilen ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Alın bölgesine saç ekimi için öncelikle konsültasyon işlemi yapılmaktadır. Hastanın yaşı, saçının önceki ve şu anki hali, sağlık durumunun operasyona uygun olup olmadığı gibi durumlar analiz edilmektedir. Alın bölgesine saç ekimi yapılmadan önce kişinin saç dökülme hikayesinin bilinmesi gerekmektedir. Kellik derecesi, donör bölgenin durumu, kalitesi ve yoğunluğu ile ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra saç ekim operasyonu yapılmalıdır. Bu süreçte yapılan muayeneler elle ve trikoskopi cihazları ile yapılarak muayene sonuçları analiz edilmektedir.

İçindekiler Tablosu

Alın Bölgesine Saç Ekimi Gerekmesinin Nedenleri

Alın bölgesinde saç ekimi gereken açıklıkların sebepleri aşağıdaki gibidir:

  • Doğuştan gelen, kalıtsal sebepler ile alın açıklığı bulunabilmektedir. Kişinin yaşı ilerledikçe bu açıklık artmaktadır ve ön saç çizgisinde bir kellik durumu oluşmaya başlamaktadır. Bu da kişinin dış görünüşünde olumsuzluklara yol açabilmektedir.
  • Sadece alın bölgesinde dökülmeler olabilmektedir. Böyle durumlarda alın bölgesine özel açıklıklar oluşabilmektedir. Açıklık oluşan alanda saç ekimi ile yeniden saç çıkmasının sağlanabilmesi için saç dökülmesinin sebebinin bulunması gerekmektedir. Bu sebep ortadan kaldırılmaz ise; saç ekimi işlemi başarılı olamayabilmektedir.
  • Erkek tipi saç dökülmeleri sonucunda alın açıklığı meydana gelebilmektedir. Sonradan gelişen bir durum olmakla beraber, zaman içerisinde durmadan ilerlemektedir. Çoğunlukla genetik faktörler sebebi ile olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler, ailelerinde de aynı tip saç dökülmesi yaşayanlar ile karşılaşmaktadırlar. Tepe bölgesindeki saç köklerinin zayıflaması ile beraber saçlar tüy görünümünü almakta ve dökülmektedirler. Ardından alın bölgesinde de açılmalar meydana gelmektedir ve ilerleyen evrelerde bu durum kellik ile sonuçlanmaktadır.
BENZER YAZILAR  Adana’da Buz Lazer Epilasyon Uygulaması

Alın Bölgesine Saç Ekimi Uygulamasının Aşamaları

Alın bölgesine uygulanan saç ekimi için mikro fue yöntemi tercih edilmektedir. Donör olarak kullanılan alandan greftlerin tek tek alınması ve alın açıklığı oluşan bölgeye tek tek nakledilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Öncesinde hasta için en doğal gözükecek ve en uygun ön saç çizgisinin belirlenmesi gerekmektedir.

Alın bölgesine yapılan saç ekimi ile kafanın diğer bölgelerine yapılan saç ekimi, uygulama aşamasında farklılık göstermemektedir. Alın bölgesine uygulanan greft sayısı, genele uygulanan greft sayısı ile kıyaslandığında çok daha az olmaktadır. Bu da tedavinin daha kısa süre içerisinde tamamlanması, daha az iş gücü ile saç ekimi yapılması ve tedavinin maliyetinin daha az olması anlamına gelmektedir. İyileşme süresi de normal saç ekimine göre çok daha kısa sürmektedir.

Alın Bölgesine Saç Ekimi İle Gerileyen Saç Çizgisini Düzeltme

Gerileyen saç çizgisini düzeltmek için saç dökülmesinin alın bölgesi ile sınırlı kalması gerekmektedir. Androgenetik alopesiye bağlı olarak saç dökülmesi problemi yaşandığında; bu ilk olarak saç çizgisinin gerilemesi ile kendisini göstermektedir. Devam eden saç dökülmelerinin olduğu durumlarda saç ekimi yapılması durumunda; ekilen bölge haricindeki bölgelerde açılma olacağı için kötü bir görüntü oluşmaktadır. Sıklıkla erkeklerde görülen bir problem olmakla beraber, tedaviye başlamadan önce dökülmenin durup durmadığına bakılmaktadır.

BENZER YAZILAR  Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Alın Bölgesine Saç Ekimi İle Feminem Bir Görünüm Elde Etme

Feminem bir görünüme kavuşmak için saç ekimi yaptırmak isteyenler içerisinde transeksüel bireyler ağırlıkta olmaktadır. Erkek kimliğinden kadın kimliğine geçiş yaparak cinsiyet değiştiren bireylerin alın bölgelerine saç ekimi yapılması gerekebilmektedir. Bunun nedeni ise; erkeklerin şakak girintisinin olmasıdır. Şakak girintisinin kapatılması ve daha feminem bir görüntünün ortaya çıkabilmesi için alın bölgesine saç ekimi yapılmaktadır.

Alın Bölgesine Saç Ekimi Yapılırken Uygulanan Genel Kurallar

Alın bölgesi saç ekiminin kuralları aşağıda verilmiştir:

  • Saç çizgisinin düz bir şeklinin olmamasına özen gösterilmelidir. Daha doğal bir görünüm elde edilebilmesi için zikzak bir hattın takip edilmesi gerekmektedir.
  • Alın çizgisinde yumuşak bir geçiş görünümü elde edilebilmesi için ince yapılı saç köklerinin kullanılması gerekmektedir.
  • Saç ekiminden önce alın çizgisi belirlenirken hastanın dümdüz ileriye bakıyor olması gerekmektedir.
  • Çizginin simetrisinin düzgün olup olmadığının anlaşılabilmesi için yukarıdan ve yanlardan kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Kontrol yapıldıktan sonra çizgi bitirilmelidir.
  • Ön saç çizgisinin oluşturulmasında cinsiyet faktörü de bulunmaktadır. Kadınlar için oval ve yuvarlak bir çizgi tercih edilmektedir. Erkekler de ise; M ve V şeklinde bir hat ile ön saç çizgisi oluşturulmaktadır.
  • Alın bölgesine yapılacak olan saç ekimi için donör bölgenin daha küçük ve ekilen greftin daha az olması mümkün olduğu için avantajlı bir saç ekim işlemi olmaktadır.
  • Tamamen saçsız olan birinde estetik olarak iyi bir görünümün sağlanması daha zordur. Ancak sadece alın bölgesine saç ekimi yapılacak olan birinde iyi bir görünümün elde edilmesi oldukça kolaydır.
BENZER YAZILAR  Contramal Nedir, Yan Etkileri Nelerdir?

Ön Saç Çizgisinin Yüksekliğinin Ayarlanması

Ön saç çizgisinin yüksekliği; ideal olarak yüzün üçte biri olarak ayarlanmaktadır. Kaşların arasından bu yükseklik hesaplanır ise; ortalama 5-7 cm arası bir mesafe olarak düşünülmektedir. Ancak hesaplama yapılırken hastanın cinsiyeti, kafa şekli, donör bölgenin ne durumda olduğu, hastanın yaşı ve alın bölgesindeki saçlarda hafif dökülme olması ihtimali de dikkate alınmaktadır.

Lupihai kuralı ile ön saç çizgisinin ideal yüksekliği hesaplanmaktadır. Bu kurala göre hastanın ağız arasından ve göz bebeklerinin ortasından bir çizgi çizilerek bu iki çizgi arası mesafe hesaplanmaktadır. Ardından göz bebeklerine çizilen çizgi ile ön saç çizgisi arasındaki mesafe de aynı hesaplanmaktır. Erkeklerde direkt bu mesafe olurken, kadınlarda çizginin biraz daha yukarısı ön saç çizgisi olarak tercih edilmektedir.

Saç Köklerinin Açılarının Hesaplanması

Saç köklerinin açıları, ön kısımda bulunan saç kıllarının yönüne göre hesaplanmalıdır. Kılların yönleri değiştikçe ön saç çizgisi düzeltme hattı da değişmektedir ve çizgide sapmalar olabilmektedir.

Ayırma Çizgisinin Saç Ekimi Tasarımına Etkisi

Ayırma çizgisi; doğal bir geçişin sağlanması gereken bir çizgidir. Kadınlarda erkeklere göre alın bölgesine saç ekimi için yapılacak olan tasarımda daha etkili olmaktadır. Bazı kişilerde düz bir çizgi olurken, saç döneği olanlarda farklı bir açıya sahip olarak düz çizgiden şaşabilmektedir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir