İsveç Diyeti Listesi

İsveç diyeti, kısa sürede zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği diyet listelerinden birisidir. Orijinal İsveç diyet listesi 13 günlük bir program oluşur ve bu sürede 15 kilo civarında vermeniz beklenir. Ancak alınan kalori miktarı son derece az olduğundan verdiğiniz kiloları geri almamak için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gereklidir. Peki, İsveç diyeti nedir? Nasıl uygulanır?

İsveç Diyeti Listesi

İsveç diyeti adı altında pek çok diyet paylaşılmakta olup istenilen sonucu alabilmek için orijinal İsveç diyet listesini uygulamanız son derece önemlidir. Listeye göz attığınızda özellikle kahvaltının çok hafif olduğunu göreceksiniz. Kahvaltıda tükettiğiniz kahvenin amacı ise metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlamaktır.

Diyet listesinin birebir uygulanması gerektiğini unutmamalısınız. Ekstra ara öğün eklememeli ya da ufak kaçamaklar yapmamalısınız. Yalnızca öğünde yer alan tüketmediğiniz besinler üzerinde ufak değişikler yapabilirsiniz. Örneğin ıspanak yerine pırasa ya da brokoli, et yerine tavuk tüketebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Besin Paradoksu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Listeyi dilerseniz 13 gün uygulayabilir dilerseniz de 6. Günde sonlandırabilirsiniz.

isvec-diyet-listesiPin
isveç diyet listesi

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlı zayıflama yöntemleri arasında yer alan İsveç diyeti protein ağırlıklı bir diyettir. Proteinlerin sindirim süreleri yüksek olduğundan protein tüketimi sayesinde gün içerisinde kendinizi daha tok hissedersiniz. Bu sayede diyeti uygulamak biraz daha kolaylaşır. Ayrıca proteinle aldığınız kalorinin yaklaşık %10’luk kısmı proteinin sindirimi için harcanır. Böylece otomatik olarak daha az kalori almış olursunuz.

İsveç diyetini uygularken yalnızca listeyi birebir uygulama dikkat etmelisiniz. Ekstra eklemeler yapmanız alacağınız sonucu doğrudan değiştirir. Ayrıca gün içerisinde az 2 litre su içtiğinizden emin olmalısınız.

İsveç Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

İsveç diyeti 13 günlük bir liste olmakla birlikte 6 gün sonunda diyeti sonlandırabilirsiniz. İsveç diyeti ile zayıflayanların yorumlarına bakıldığında 13 gün içerisinde 15-18 kilo arasında verdiği görülmektedir. Listenin 6. Günün sonunda bırakılması durumunda ise; yaklaşık 7-8 kilo verilir.

İsveç Diyetinde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İsveç diyeti düşük kalori alımına dayanan diyetlerden birisidir. Uzun süre uygulanması metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Diyet esnasında verilen kilonun geri alınmaması içinse diyeti bıraktıktan sonra da beslenmenize dikkat etmelisiniz. Özellikle ilk 15 gün içerisinde yüksek kalorili beslenirseniz verdiğiniz kilonun önemli bir kısmını geri alabilirsiniz.
  • İsveç diyeti bittikten sonra nasıl beslenmeli? öğrenerek kilonuzu koruyabilirsiniz. Diyet sonrasında kesinlikle eski beslenme düzeninize dönmemelisiniz. Protein ağırlıklı ve 1200 kaloriyi geçmeyecek bir diyetle beslenebilirsiniz. Ayrıca ağırlık antrenmanlarına yönelebilir ve bu sayede kas oranınızı arttırarak metabolizmanızın tekrar hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Diyet süresince çok ağır egzersizler yapmak vücudunuzu zorlayabilir. Ancak günde 30-60 dakikalık yürüyüşler yapmanın faydasını görebilirsiniz.
  • Gün içerisinde açlık hissediyorsanız suyunuza kabuk tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Böylece kan şekerinizi dengeleyerek açlık ve tatlı isteği hissini hafifletebilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 16:8, 5:2 Diyeti

İsveç Diyeti Yapanların Yorumları

İsveç diyeti ile zayıflayanların yorumlarını incelediğinizde “İsveç diyeti ile 20 kilo verdim.” Diyen kişileri görebilirsiniz. Ancak diyete başlamadan önce verilen kilonun kişiden kişiye değişiklik göstereceğini bilmelisiniz. 50-60 kilo fazlası olan bir kişi için 20 kilo vermek çok zor değildir. Ancak siz ideal kilonuzdan 10-15 kilo fazlaysanız vereceğiniz kilo da daha az olur. Vermeniz gereken kilo miktarının yanı sıra yaşınız, kas kütleniz, cinsiyetiniz gibi faktörlere göre verilen kilo miktarının değişeceğini bilmelisiniz.

Diyete başlayarak 13 gün sürdüren ve İsveç diyeti ile kilo verenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak zorlanarak 6. günde bırakanları da görebilirsiniz. Birçoğunun fikri ise aynı. Her ne kadar zorlu bir diyet olsa da verilen kiloya değiyor. Tabi ki sonrasında beslenmesine dikkat etmediğinden verdiği kilonun bir kısmını ya da tamamını geri alanlar da mevcut.

İsveç Diyeti İnceltir mi?

İsveç diyeti gibi hızlı kilo verdiren bir diyette verilen kilonun önemli kısmının yağlardan olması mümkün değildir. Yoğun olarak su ve kas kaybı yaşanır. Ancak beraberinde bir miktar yağ yakımı da gözlemlenir. Bu nedenle sağlıklı bir diyet ile 15-20 kilo verdiğinizde İsveç diyetine göre daha fazla incelirsiniz. Ancak İsveç diyetinde de incelme olur. Kaynak: zayiflamaiksiri.com

BENZER YAZILAR  Hamilelik Diyeti Nasıl Yapılmalıdır? Programı
Yorum yapın

2