Oruç Tutarken Davranışlarımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oruç Tutarken Davranışlarımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Oruç Tutarken Davranışlarımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz
0

Oruç tutmak, Müslüman olan ve ergenlik çağına giren her insan farz kılınmıştır. İmsak vaktinden akşam ezanına kadar insanın hiçbir yemeyip içmemesini ifade eder. Ancak oruç sadece yememek ya da içmemek değildir.

İnsanın bu dönemde birtakım kötü davranışlardan da uzak durması ve nefsine hakim olması gerekir. Oruçlu olmak, yeri geldiği zaman diline hakim olmak demektir. İnsan iradesinin güçlenmesini ve nefse hakim olmayı öğreten bir ibadettir. Bundan dolayı orucun yeri diğer ibadetlere göre farklıdır. Peki oruç tutarken davranışlarımızda nelere dikkat etmeliyiz?

İçindekiler Tablosu

Kötü Söz Söylemekten Uzak Durmalıyız

Oruç tuttuğumuz zamanlarda kötü sözlerden uzak durmak çok önemlidir. Çünkü Allah, oruçlu olan kimsenin ağzına çirkin laflar almasını asla istemez. Bundan dolayı biriyle konuşurken çirkin söylemlerden uzak durmalısınız.

Son derece güzel ve mutlu edici cümleler tercih etmelisiniz. Çünkü Allah, insana bu şekilde emretmiştir. Aslında kötü söz kullanmamak, sadece oruçluyken dikkat edilmesi gereken bir davranış değildir. Hayatınızın her gününde buna dikkat etmelisiniz.

Yalan Söylememeliyiz

Allah-u Teala yalanı sevmez. Aynı zamanda yalan söyleyeni de sevmez. Bundan dolayı Müslümanım diyen her insan yalandan uzak olmalıdır. Özellikle de oruç tutarken yalan diye bir şey hayatınızda olmamalıdır. Bu yüzden konuştuklarınıza dikkat edin. Doğruluktan şaşmayın. Siz ne kadar doğru olursanız, tuttuğunuz oruçlar da o kadar doğru olacaktır.

İnsanların Kalbini Kıracak Davranışlar içerisine Girmemeliyiz

Kalp kırmak Kâbe yıkmak gibidir. Bu nedenle insanların kalbini kırmayın. Bunu özellikle de Ramazan ayında yapmanız çok daha büyük günahtır. Bazı insanlar oruçlu oldukları zaman asabi olabilirler.

Bu normaldir ancak yeri geldiğinde bu asabiliği bastırmanız ve karşınızdaki insana yansıtmamanız gerekir. Bu dönemde bir insanın kalbini kırabilecek ne varsa onlardan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bunu yapmak yerine başkalarının kalbine dokunun. Güzel sözler sarf edin.

İftarı Atmamalıyız

Müslüman herkes, iftira atmanın Allah katında ne derece iğrenç bir şey olduğunu iyi bilir. Ama bazı insanlar, oruç tuttukları zamanlarda bile birilerine iftira atarlar. Özellikle de bu mübarek aylarda iftira atmak gibi davranışlardan kaçınmak gerekir. Eğer bu şekilde hareket ederseniz, sabahtan akşama kadar aç kalmanızın bir anlamı olmaz.

Dedikodu Yapmamalıyız

Genellikle kadınların çok fazla yaptığı hatalardan biri dedikodudur. Oruçlunun dedikodu yapması çok daha fazla günahtır. Allah-u Teala, kullarının birbirlerini çekiştirmelerini hiç istemez.

Bunun için oruç zamanlarında dedikodulardan daha fazla uzak durulmaya çalışılmalıdır. Allah’ın emirlerini iyi bilmek ve ona uygun şekilde davranmak gerekir. Yaptığınız her kötü davranış, size eksi bir puan kazandırır. Bunun sonucunda ise orucunuz kabul olmaz. Bu ise sizin için büyük bir tehlikedir.

Haram Olan Davranışlardan Kaçınmalıyız

Allah’ın haram kıldığı davranışlar bellidir. Bu davranışların neler olduğu bilmek, her Müslümanın görevidir. Oruç tutarken haram olan davranışlardan biri cinsel ilişkiye girmektir. Bu kuralları bilmeden oruç tutulmaması önerilir.

Oruç Tutarken Dikkat Etmemiz Gereken Diğer Davranışlar

Oruç tutarken dikkat etmemiz gereken diğer davranışlar şunlardır:

  • Yetime, öksüze kötü davranılmamalıdır.
  • Doğaya zarar verilmemelidir.
  • Hayvana eziyet edilmemelidir.
  • Yaşlıya kötü davranılmamalıdır.
  • İnsana zarar verilmemelidir.

Bu davranışlara da dikkat edilmesi çok önemlidir.

Orucun makbul olması, insanın davranışlarına bağlıdır. Çünkü Allah, oruçla insanın bedeninin aç kalmasını amaçlamaz. İnsanın kötü davranışlar konusunda kendini terbiye edebilmesini amaçlar. Bundan dolayı yemek veya içmemek önemli değildir. Nefse hakim olabilmek ve yeri geldiğinde kendini yönetebilmek önemlidir. Gerçek anlamda oruç tutmak istiyorsanız, yukarıda verilen davranışlara mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap