Duphaston Ne İçin Kullanılır?

Duphaston Ne Icin Kullanilir

Duphaston ilacının kadınlar tarafından yaygın bir hale gelmesi ise; Duphaston nasıl kullanılır? Tarzında soruları da sık sık sormaya devam etmektedir. Bu ilacın kullanılmasındaki asıl neden ise; adet düzensizliklerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de menopoza girecek kadınların bu ilacı düzenli olarak kullanılıyor olması çok önemlidir. Menopoz, kadınların sorun yaşadığı dönemlerden bir tanesidir. Birçok kadının menopoz döneminde sorun yaşamasının nedeni ise; regl olamamalarından kaynaklanmaktadır. Regl olamayan kadınlar; gün içerisinde daha sinirli olmaktadır. Hatta terleme gibi durumlar da Menopoz döneminde sıklıkla karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Bu nedenle adet dönemindeki gecikmelerin farkına vardığınız zaman, direkt olarak doktor kontrolüne gitmenizde fayda vardır. Doktorunuz da gerekli gördüyse, Duphaston ilacı yaşadığınız problemin en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulmasını sağlayacaktır.

Duphaston ne kadar? Tarzında sorular da ilacı temin etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Östrojen hormonunu dengeleyen Duphaston ilacı, menopoz döneminde yaşadığınız sorunların en aza indirilmesine de yardımcı olacak türdendir. Ancak ilacı doktorunuzdan bilgi almadan kullanmanız doğru olmayabilir. Çünkü yaşadığınız adet gecikmeleri her zaman menopoz ile alakalı olmayabilir. Bu durum hormonel bozuklarınızdan ötürü de olabiliyor. Bu durumun anlaşılması için ise; öncelikli olarak gerekli kan testlerinin yapılması gerecektir. Kan testleri sonrasında ise; doktorlar tarafından östrojen hormonunda eksiklik olduğu belirlenirse, Duphaston ilacı kullanmaya başlamanız da mümkün hale gelecektir.

BENZER YAZILAR  Madefix Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

İçindekiler Tablosu

Duphaston Düşüğü Engeller Mi?

Gebelikte Duphaston kullananlar, ilacın düşüğü engelleyip engellemediğini de sıklıkla sormaya devam etmektedir. Uzmanlar ise; gebeliği desteklediğini hamilelerde düşüğü engellemek amaçlı dünyada en çok kullanılan ilaç olduğunu her fırsatta belirtmeye devam etmektedirler. Bu nedenle düşük riskini engellemek amacıyla Duphaston ilacını doktor önerisiyle kullanmakta fayda vardır. Duphaston ilacı adet söktürücü ilaçlar arasında en etkili ürünlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kadınlar adet olamaması, gün içerisinde farklı sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yaşadığınız problemleri dikkate almanızda ve doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda vardır.

Duphaston İlacı Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Duphaston hakkında tüm sorular doktorlar tarafından detaylı bir şekilde hastalara açıklanmıştır. Dushapton ilacı düzenli bir şekilde kullanılmadığı zaman işinize yaramayacaktır. Bu nedenle doktorunuzun verdiği talimatları eksiksiz bir şekilde yerinize getirmeniz de çok önemli olacaktır. Duphaston ilacını günde 1 ya da 2 kere düzenli bir şekilde kullanıyor olmanız çok önemlidir. Adet döngünüzün 5. Gününden başlayarak 25. Gününe kadar kullanmanız gereken Duphaston ilacı, döngünüzün düzene girmesine yardımcı olacaktır. Ancak ilacı doktorunuza danışmadan erken bırakırsanız, bu durum gecikmelerin yeniden ortaya çıkmasına da sebebiyet verebiliyor. Ancak bazı kişilerin kan tahlilleri incelendikten sonra ise; doktorlar ilacın kullanımını arttırmıştır. Ancak Duphaston ilacının 3 taneden fazla kullanılmaması gerektiği de hastalara belirtmiştir. Duphaston ilacı ile ilgili sorular günden güne çoğalmaya devam ettikçe, hastaların en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de Duphaston ilacının yan etkileri ile alakalı olmuştur. Duphaston ilacının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak ilacın içerisinde bulunan maddeler, vücudunuzda alerjik tepkimelerin oluşmasına neden olabiliyor. Bu tarz bir durumun varlığından şüpheleniyorsanız ise; muhakkak, doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekecektir.

BENZER YAZILAR  Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Duphaston İlacı Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Duphaston adet söktürücü mü? Sorusu da birçok kişi tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Duphaston ilacı en yaygın kullanılan ağrı kesici türlerinden bir tanesi olarak, gerektiği zamanlarda hastalara verilmektedir. Ancak ciddi bir düzensizliğiniz ya da sancınız yoksa Duphaston kullanımına başvurmanız sizin için de risk oluşturabilir. Östrojen hormonunun dengelenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaya devam eden bu ilaç, genel olarak menopoz başlangıcında hastalara verilmektedir. Ancak bu ilacı kullanmak için, illa menopoz dönemine girmiş olmanıza da gerek yoktur. Bazı kişiler, genç yaşlarda da adet gecikmesi ya da kanama azalması gibi durumlarla karşı karşıya gelebiliyor. Bu tarz sorunlar yaşandığında, önlem alınmazsa ise; daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir ve hormonel denge tamamen bozulabilir. Hormonel dengenin tamamen bozulması ise; kişilerin günlük olarak yaşadığı sağlık problemlerinin artış göstermesine neden olur. Özellikle de sık sık terliyorsanız, bu durum adet dengesizliğinden de meydana gelebiliyor. Bu durumda Duphaston kullanmanız, problemlerinizin çözülmesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Mert Mert 5 ay önce

    Endometrium içindeki reseptörlere bağlanır ve çok düşük yan etki ile düşük tehdidine karşı oldukça etkilidir. Ayrıca Dünyada gebelerde en çok tercih edilen ilaçtır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.