Duphaston Ne İçin Kullanılır? 9 Kullanım Alanı 👩‍⚕️

Duphaston Ne İçin Kullanılır? 9 Kullanım Alanı 👩‍⚕️
Duphaston Ne Icin Kullanilir
8

Duphaston ne için kullanılır içeriğimizde ilk olarak duphaston etken maddesini, ikinci olarak Duphaston nedir sorusunun yanıtını ve karşılaşabileceğiniz Duphaston yan etkileri kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde sizlere aktaracağız. Yazının son kısmında ise fiyatını ve Duphaston kullananlar için sık sorulan soruları yılların verdiği eczacı kalfalığı tecrübeme göre yanıtlayacağım.

Duphanson ne işe yarar ? Bilmiyor musunuz.

Duphaston nasıl kullanılır ? Fikriniz mi yok.

Doğru yerdesiniz. Duphaston hakkında internette bulabileceğiniz en kapsamlı yazı bu.

Etken Maddesi:

Didrogesteron

İçindekiler Tablosu

Duphaston Nedir? 🤔

Duphaston 10 mg oral yolla alınan progestatif sınıfına bağlı hormon ilacıdır. Duphaston 10 mg 20 tablet beyaz renkli yuvarlak tabletler halinde çentikli film kaplı ambalajda raflarda yerini alır. İçeriğinde bulunan didrogesteron ajanı vücudun progesteron hormonu eksikliğini tamamlar. Peki Progesteron nedir?

Progesteron, vücudun yumurtalıktan gebeliği desteklemek ve adet düzenini sağlamak için doğal yollarla salgıladığı gebelik hormonudur. Progesteron’un başlıca görevi ostrojen seviyesi artmış rahmin duvarına, döllenmiş bir yumurtanın tutmasını ve büyümesini sağlamak. Eğer gebelik gerçekleşmezse, vücudun Progesteron seviyesi düşer ve regli gerçekleşir.

Yeterli miktarda progesteron hormonu salgılanmayan vücutta doğurganlık olumsuz olarak etkilenebilir. Bununla beraber menopoz ile birlikte gelişen progesteron değerlerindeki düşüş dikkate değer semptom oluşturmaz. Duphaston ne ilacı sorusuna cevap verdiğimize göre Duphaston neye yarar gelin açıklayalım.

Duphaston Ne İşe Yarar?

Duphaston ilaç, yazının başında ne olduğunu açıkladığımız progesteron hormonunu yeterli miktarda üretemeyen vücutlarda bu hormon açığını kapatmaya yarayan progestatiftir. Duphaston kullanımı için diğer durumlar aşağıda.

Duphaston Ne İçin Kullanılır ?

 1. Düşük ihtimalini engellemek için.
 2. Sancılı geçen adet dönemlerini rahatlatmak için.
 3. Menopoz yaşanmadan adet döneminin bitmesi için.
 4. Endometriyozis tedavisinde.
 5. Adeti düzene sokmak için.
 6. Regli dönemi arasında olan veya normalinden daha ağır gerçekleşen menstrual kanama semptomlarını dindirmek için.
 7. Regli öncesinde kendini gösteren rahatsızlık veren semptomları gidermek için.
 8. Yeterli miktarda salgılanmayan progesteron hormonundan sebep kısırlık için.
 9. Hormon replasman tedavisinde çok sık kullanılır.
BENZER YAZILAR  Advantan Krem Ne İşe Yarar?

Duphaston Adet Söktürücü

Duphaston adet söktürücü mü? Evet, Duphaston adet döneminizi düzenleyerek yaşadığınız semptomlarda rahatlama sağlar. Ancak ciddi bir düzensizliğiniz ya da sancınız yoksa Duphaston kullanımına başvurmanız sizin için risk oluşturabilir. Östrojen hormonunun dengelenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaya devam eden bu ilaç, genel olarak menopoz başlangıcında hastalara verilmektedir. Ancak bu ilacı kullanmak için, illa menopoz dönemine girmiş olmanıza da gerek yoktur. Bazı kişiler, genç yaşlarda da adet gecikmesi ya da kanama azalması gibi durumlarla karşı karşıya gelebiliyor.

Bu tarz sorunlar yaşandığında, önlem alınmazsa ise; daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir ve hormonel denge tamamen bozulabilir. Hormonel dengenin tamamen bozulması ise; kişilerin günlük olarak yaşadığı sağlık problemlerinin artış göstermesine neden olur. Özellikle de sık sık terliyorsanız, bu durum adet dengesizliğinden de meydana gelebiliyor. Bu durumda progesteron hormonu takviyesi almanız problemlerinizin çözülmesine yardımcı olacaktır.

duphaston

Duphaston Nasıl Kullanılır?

Duphaston kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve doktor onayı olmadan asla kullanmayın !!

Duphaston tablet tedavisinin şekli, neden kullandığınıza ve şikayetlerinize göre değişiklik gösterecektir. Bunun için Duphaston kullanımını en iyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Bununla beraber Duphaston prospektüs içinde yer alan kullanım şekillerini aşağıdaki tabloda gösterdik.

İlgili Tedavi ŞekliKullanım AralığıPozoloji
Düşük ihtimalini engellemek için kullanımı1) Düşük geçmişiniz yoksa
2) Düşük geçmişiniz varsa
1) Başlangıç 4 tablet daha sonra 8 saatte 1
2) 20. haftaya kadar günde 1 tablet alın.
Sancılı geçen adet dönemleri için kullanımıRegli döngünüzün 5. ile 25. günleri arasındaGünde 1 veya 2 tablet kullanın.
Endometriyozis tedavisinde kullanımıRegli döneminizin her gününde ya da 5. ile 25. günleri arasında Günde 1 ile 3 arasında tablet kullanın.
Menopoz yaşanmadan adetin kesilmesiHesaplanan adet döneminin ikinci yarısından sonra ilk adet gününe kadarGünde 1 veya 2 tablet kullanın.
Adeti düzene sokmak için kullanımıRegli dönemlerinizin uzunluğuna bağlı olarak ikinci yarısından sonra ilk adet gününe kadarGünde 1 veya 2 tablet kullanın.
Regli dönemi arasında olan veya normalinden daha ağır gerçekleşen menstrual kanama semptomlarını dindirmek için.Kanamayı bitirmek için 10 güne kadar Günde 2 veya 3 tablet kullanın.
Regli öncesinde kendini gösteren rahatsızlık veren semptomlarda kullanımıAdet döngünüzün yarsından itibaren ilk gününe kadar geçen süre zarfındaGünde 2 tablet kullanın.
Kısırlık için kullanımıAdet döngünüzün yarsından itibaren ilk gününe kadar geçen süre zarfındaGünde 1 veya 2 tablet kullanın.
Hormon replasman tedavisinde kullanımıHRT süreci devam ediyorsa, adetinize kalan son 14 gün boyunca.
Döngüzel HRT ise, adetinizin son 12 ya da 14 günü arasında.
Günde 1 tablet kullanın.
Duphaston kullanımı

Gördüğünüz gibi Duphaston kullanımı çok çeşitli ve mutlaka doktorun belirlediği teşhise göre kullanılmalıdır. Burada belirttiğimiz tedavi şekilleri sizin durumunuza uygun olmayabilir ve çeşitli istenmeyen rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu sebeple mutlaka doktor gözetiminde ve doktorun belirlediği şekilde Duphaston kullanın.

BENZER YAZILAR  Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hormon replasman tedavisi menopoz semptomlarını durdurmak için uygulan tedavidir. Avantajları olduğu gibi çeşitli yan etkilere de sebebiyet verebilir. Bu konuyu Liv Hospital Group’da görev yapan Meme Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Tükenmez, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Usul Afşar Youtube kanallarında çok güzel bir şekilde anlatmış. Buraya linkini paylaşıyorum.

YouTube video
Hormon replasman tedavisi

Duphaston Kullanmadan Önce Mutlaka Bunlara Dikkat Edin ❗

Aşağıda madde madde yazdığım durumlardan biri bile sizin için geçerli ise Duphaston kullanımını hemen kesip doktorunuza başvurun.

 • Duphaston‘un etken maddesine ve yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa.
 • Hormonlara bağlı büyüyen bir tümörünüz varsa ya da varlığından şüphe ediyorsanız.
 • Sebebi bilinmeyen vajinal kanamanız varsa.
 • Geçmişte veya şimdi karaciğer hastalığı yaşadıysanız, yaşıyorsanız.

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Duphaston Gebelikte Kullanımı

Duphaston kullandıktan sonra hamile kalanlar hamilelikte kullanımını merak ediyor. Gebelik kategorisi B olan Duphaston ile hamile kalanlar mutlaka doktoruna veya eczacısına danışmalıdır. Duphaston gebelik için progestojen tedavisi kullanan anne adaylarının bebeklerinde peniste açıklık olarak kendini gösteren hipospadias riskini artabilir. Ancak hipospadiasa Duphaston’un sebebiyet verdiği kesin olarak ispatlanmamıştır. Tüm dünyada 9 milyondan fazla anne adayının kullandığı Duphaston hamilelik sürecinde almanın zararlı olduğuna dair kanıt bulunmamıştır.

BENZER YAZILAR  Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer?

Duphaston hamile kalmaya yardımcı olur mu?

Duphaston içeriğinde bulunan Didrogesteron etken maddesi sayesinde progesteron hormonu üretir. Bu hormon gebeliği destekler ve yardımcı olur. Yani evet, Duphaston hamile kalmaya yardımcı olur. Duphaston kullanıp hamile kalanlar bunun en büyük kanıtıdır.

Duphaston’un Emzirirken Kullanımı

Duphaston’un anne sütüne katılıp katılmadığı net olarak bilinmiyor. Ancak Duphastondan başka progestojenler ile yapılan çalışmalar az miktarda da olsa ilacın anne sütüne karıştığını ortaya koymuş. Bu sebeple emziren anneler Duphaston kulllanmamalı.

Duphaston Yan Etkileri 🤮

Aşağıda listelediğimiz Duphaston yan etkileri eğer kendinizde fark ederseniz hemen en yakın acile başvurun.

Duphaston 10 mg tablet yan etkileri ;

Çok yaygın görülen Duphaston yan etkileri

 • Vajinada kanama olması

Yaygın görülen Duphaston yan etkileri

 • Varsa migreninizi tetiklemesi ya da baş ağrısı.
 • Karında ağrı, mide bulantısını takip eden kusma.
 • Adet düzeninin bozularak ağır ve sancılı adet dönemi.
 • Adetin durması yada normalinizden çok daha az adet görmeye başlamanız.
 • Göğüste hassasiyet hissetmeniz.

Yaygın olmayan Duphaston yan etkileri

 • Mutsuz ve depresyonda hissetme hali.
 • Baş dönmesi yaşanması.
 • Deri veya gözün ak kısmında sararma ile kendini gösteren karaciğer problemleri.
 • Cildin alerji göstermesi sonucu ortaya çıkan, kurdeşen, ürtiker ve kaşınma hali.
 • Kontrolsüz bir şekilde hızlı kilo alımı.

Seyrek Duphaston yan etkileri

 • Menenjiom diye tıpta adlandırılan beyin tümörü gibi tümörlerin büyüklüğünde artış görülmesi
 • Hemolitik anemi durumunun yaşanması. Al yuvarların çok hızlı bir şekilde yok olması durumu.

Bu içeriğin hazırlanmasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun web sitesinde yer alan Duphaston prospektüs sayfasını referans olarak aldım.

titck

Duphaston Fiyat 💲

Nisan ayında yapılan son zamla birlikte 04.2022 tarihi itibariyle güncel Duphaston ilaç fiyatı 80.27 TL olmuştur.

Duphaston Hakkında Sık Sorulan Sorular

Duphaston kullananlar kadınlar kulübü gibi sitelerde sık sordukları soruları bir eczane teknisyeni olarak cevaplayacağım;

 1. Duphaston kilo yapar mı?

  Duphaston'un kilo yapması beklenmez. Ancak yaygın olmayan yan etkileri kısmında kilo alımı vardır. Eğer kilo alımınız Duphaston kaynaklıysa mutlaka doktorunuza başvurun.

 2. Duphaston kullandıktan kaç gün sonra adet olunur?

  Doktorun belirlediği kullanım süresi bittikten 1 hafta sonra adet olmanız beklenir. Ancak bu durum çeşitli sebeplerle değişiklik gösterebilir. En doğru bilgiyi doktor muayenesinden sonra alabilirsiniz.

 3. Duphaston zayıflama görülür mü?

  Duphaston kullanırken zayıflama görülmesi beklenmez.

 4. Duphaston adet söktürücü mü?

  Evet. Adetinizi düzene sokar.

 5. Duphaston doğum kontrol hapı mı?

  Hayır. Doğum kontrol hapı olarak kullanılması uygun değildir.

 6. Duphaston adet gecikmesi yapar mı?

  Duphaston adet düzenlenmesi için doktorlar tarafından en çok reçete edilen ilaçtır.

 7. Duphaston kasık ağrısı yapar mı?

  Evet. Yaygın yan etkilerinden biridir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. Mert Mert 2 sene önce

  Endometrium içindeki reseptörlere bağlanır ve çok düşük yan etki ile düşük tehdidine karşı oldukça etkilidir. Ayrıca Dünyada gebelerde en çok tercih edilen ilaçtır

 2. Merhaba bnm 2 aydır suren bı adet duzensızlıgım var doktora da gittim thlıl de yapıldı duphaston verdi. Damla damla devam eden bı adetım var ıkı gundur ıcıyorum bu ilacı acaba bu knama dururmu.

 3. Doktorum bugün bana duphaston verdi henüz kullanmadım şimdi kullanmaya başlamam mı gerek adet olana kadar? Yoksa bekliip adet olduğum gün mü kullanmam gerek? Yoksa ilacı kullanıp adet olmayı mı beklemem gerek?ne zaman başlicağımı bilmiyorum ilaca

 4. Fazilet 6 ay önce

  merhaba hocam Climara bant dupbaston 10 mg hap nasıl kullanılır dokdorum bugün yazdı nasıl kullanılır unuttum bantla birlikte kullanilirmi 2sini ayni anda kullanilurmi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir