Ateş Düşürücü İlaçlar

Ateş Düşürücü İlaçlar
Ateş Düşürücü İlaçlar
0

Ateş Düşürücü İlaçlar – Ateş insan vücudunun normal sıcaklığı oğlan 36 derecenin üstünde yer alan vücut sıcaklığına verilen isimdir genellikle 38 ve 39 derece yüksek kabul edilmekle birlikte 40 ve 41 derece sıcaklık tehlikeli görülmektedir. Genellikle küçük çocukların çok sık karşılaştığı bu durum anneleri bir hayli tedirgin etmektedir. Bağışıklık sisteminin düşmesiyle ortaya çıkan bu durum doktor tavsiyesiyle kullanılabilen ateş düşürücü ilaçlar sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Ateş kendi kendine tek başına ortaya çıkan 1 hastalık olmamakla birlikte birçok hastalığın belirtisi şeklindedir. Her ateş ciddi 1 hastalığın belirtisi olmasa da yine de çok daha fazla artabileceği göz önüne alınarak 1 an önce düşürülmeye çalışılması gerekmektedir.

YouTube video

Genellikle ateş enfeksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır ancak büyük yaştaki insanlarda romatizmal hastalıklar veya aşılar sıcak çarpması gibi nedenler de ateşe sebep olabilmektedir.

En doğru şekilde hassas dereceler ile ölçülen ateş hissi olarak elle de kontrol edilebilmektedir. Ancak yüksek ateş her zaman tehlikesiz veya tehlikeli olmayabilir. Bu durumda ateşin tehlikeli olup olmadığını anlayabilmek için tam 1 sıcaklık derecesine ihtiyaç duyulmaktadır.

BENZER YAZILAR  Kereviz Sapı Suyu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ateş Düşürücü İlaç İsimleri

Ateş düşürücü ilaçlar 2 ayrı etken maddeden oluşmaktadırlar. Ateş düşürücü ilaç isimlerl parol, calpol, tamol, tylol, minoset gibi ilaçlar parasetamol etken maddesine sahipken, dolven, pedifen, ibufen, apireks, brufen vs. Ketoprofen gibi ilaçlar ibuprofen etken maddesine sahip olmak üzere iki gruba ayrılmaktadırlar. Bu ilaçların nasıl kullanılacakları oldukça önemlidir.

ates-dusurucu-ilaclar
ateş düşürücü i̇laçlar

Parasetamol ilaçlar doktorların genellikle ilk önce tercih ettikleri ateş düşürücü grubunda yeralmaktadırlar. Yeni doğan bebeklerden itibaren güvenli 1 şekilde kullanılabilen bu ilaçlar 1 ölçek 120 miligram parastemol etken maddesine sahiptir. 10 kiloya kadar olan çocuklarda 1 ölçek yani 5 mililitre şeklinde kullanılmalıdır. Gün içerisinde 6 saatte 1 yani 4 defa kullanılması gerekmektedir. İlacın etkisi ilk 30 dakika sonra ortaya çıkmaya başlar. Ancak fazla kullanıldığında veya yüksek dozda alındığında karaciğer üzerinde olumsuz 1 takım etkilere neden olmaktadır. 

İbuprofen etken maddesine sahip olan dolven pedifen, ibufen, apireks gibi gibi ateş düşürücüler ise 1 ölçekte 100 mg ibuprofen içermektedirler. 10 kiloya kadar olan çocuklarda 1 ölçek yani 5 mililitre 1 tatlı kaşığı kadar kullanılması gerekmektedir gün içerisinde 3 veya en fazla 4 kez kullanılması gereken bu ateş düşürücüler 30 ila 45 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlarlar. Parastemol etken maddesine sahip olan ilaçlar yeni doğanlarda kullanılabiliyor olmasına rağmen ibuprofen Etken maddesine sahip olan ilaçlar 6 aydan büyük çocuklarda kullanılmamalıdır. 

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir