Fazla C Vitamini Zararları Nelerdir? Yan Etkileri

Fazla C Vitamini Zararları Nelerdir? Yan Etkileri
0

Vitamin zehirlenmesi belirtileri vitamin türüne göre farklılık gösterebilir. İnsan vücudu için en önemli vitaminlerden olan C vitaminin fazlalığı durumunda ise ciddi sağlık sorunlarının tetiklenmesi mümkündür. Normal şartlar altında gündelik birçok yiyecek ve içecekte C vitamini bulunmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan miktar da çoğu zaman bu şekilde karşılanmaktadır.

C vitaminin günlük tavsiye edilen dozdan fazla alınması halinde şu yan etkiler görülecektir:

  • Böbrek taşı oluşumunu tetikler.
  • İdrarda şeker miktarını artırabilir.
  • Vücutta demir birikimine yol açabilir.

Fazla C vitamini yan etkileri arasında daha birçok farklı unsur sayılabilir.

Fazla C Vitamini Belirtileri Nelerdir?

fazla-c-vitamini-belirtileri-nelerdir
fazla c vitamini zararları nelerdir? yan etkileri 2

C vitamini fazlalığı belirtileri arasında en yaygın olanları arasında karın ağırı ve bulantı, kusma şikayetleri yer almaktadır. 2 gramdan fazla alınması halinde oluşacak bu C vitamini fazlalığı nedeniyle hastalarda kısa ve uzun vadede farklı belirtiler görülecektir.

  • Karın ağrısı,
  • Bulantı,
  • Kusma vb.

C vitamininde herhangi bir kronik fazlalık görülmemektedir. Eğer sağlıklı bir beslenme programı takip edilirse yeterli miktarda C vitamini alınacaktır. Fazla C vitamini yan etkileri farklılık gösterebilmektedir.  

BENZER YAZILAR  Omega 3 Ne İşe Yarar?

Ayrıca Fazla D Vitaminin Zararları Nelerdir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

C Vitamini Fazlası Vücuttan Nasıl Atılır?

Fazla C vitamini zararları sağlığı olumsuz etkilemeden önce doğru tedavilerin uygulanması gerekecektir. C vitamini suda eriyen bir vitamin türüdür. Vücutta depolanmayan bir vitamin türü olması nedeniyle, vücutta biriken C vitamini fazlasının ter ve idrar ile atılması mümkündür. Günlük gerekli miktarda C vitamini çoğu zaman yiyecek ve çeşitli içeceklerden alınabilir. Bu miktarı alamayanların takviye ediciler kullanmaları mümkündür.  

Günlük C Vitamini Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

C vitamini eksikliği belirtileri veya fazlalığı zararları ile karşılaşmamak için günlük tavsiye edilen miktarda C vitamini alınması gerekmektedir. Yapılan çalışmalara göre kadınlarda günlük C vitamini ihtiyacı 75 mg iken, erkekler için 90 mg olarak belirlenmiştir.

Gebelerde ise bu ihtiyaç 85 mg’ye kadar çıkmaktadır. Fazla C vitamini yan etkileri görülebileceği için uzman tavsiyelerine göre vitamin takviyelerinin yapılması gerekmektedir. Vitamin fazlalığı ve eksikliği farklı zararlara yol açacağı için günlük dozların bilinmesi gerekir.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap