Sıklıkla karşı karşıya kalınan hastalıklardan olan ayak yanması temelinde oldukça rahatsızlık hissi veren bir durumdur. Hastalar veya bu konudan şikayeti olanlar genelde bu durumu huzursuzluk hissi olarak tanımlar.

Geceleri daha çok rahatsız eden bu hastalık için bazı nedenler aranır. Her ne kadar genel nedenlere bağlı ortaya çıktığı düşünülse de kesin nedeni bilinmez. Hasta bu şikayetle geldiğinde doktorlar bazı olası hastalıklardan şüphelenerek gerekli araştırmaların yapılmasını ister.

ayak yanması
ayak yanması

Gece uykusuz kalmaya ve hayat standartlarının azalmasına kadar uzayan bir sürece yayılan bu hastalıkla alakalı geç kalmadan önce doğal yolla sonrasında ise fazla beklemeden hekim aracılığıyla tedavi yoluna gidilmelidir. Çünkü en belirgin nedenlerinden olan diyabet farkında olmadan daha ilerleyerek farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayak Yanması Nedir?

Yaş veya temel bir nedene dayandırılması zor olan ayakta yanma için bazı belirgin tanımlamalar ve nedenler ortaya koyulur. Ayağın tabanında kendi gösteren ve genelde acı biber sürülmüş hissi ile tanımlanan haldir. Bundan dolayı hasta olan kişi özellikle de geceleri ayaklarını soğutmak için tabanına uygulayacak soğuk bir şeyler arar. Buz torbası koymak, ayaklarını yıkamak veya soğuk bir yerde açık şekilde yatmak gibi öneriler de çare olmayınca yaşam kalitesi düşmeye başlar. Belirgin olan durum ise yanmanın sadece ayağın alt kısımlarında yaşanmasıdır. Vücudun diğer kısımları normal derecesinde ve rahatsızlık hissi vermeyecek şekildedir.

Neden Ayak Yanması Olur
Neden Ayak Yanması Olur

Neden Ayak Yanması Olur?

Bahsedildiği üzere kesin bir nedene bağlamak zor olsa da genel olarak dayandırıldığı bazı etmenler vardır.

Yatınca ayak yanması şikayeti ile gelen bir hastanın ilk olarak şu durumları ele alınmalıdır:

  • Ayakta kalarak yoğun çalışmak,
  • Şeker veya ileri derecede diyabet,
  • Ayakkabı seçiminde yanlışların olması,
  • Kan seviyesinde düşme,
  • Mantar kaynaklı sorunlar,
  • Sinir sıkışması adı verilen hastalık,
  • Alerji,
  • Böbrekten kaynaklanan nedenler,
  • Fazla kilo alma,
  • Hormonla alakalı etmenler olarak değerlendirilir.
Benzer Gönderiler  Cosmelan Dermamelan Yaptıranlar ve Fiyatı Nedir?

Genetik yatkınlık da bu hastalıklar üzerinden bakılarak mutlaka değerlendirilir. İlk olarak ayaklarınızı ferahlatmak adına bazı yollar bularak geçici çözümlere başvurmak ve doğal yollarla çare aramak gerekir. Ardından da doktora başvurmalısınız.

Ayaklarda görülen bu rahatsızlığın gebelik halinde iken olması da en sık görülen hasta şikayetleri arasında sayılır. Değişen hormonlar veya kilo alımına bağlı etkenler kadar stres bile etkili olabilir. Gebelerin bu şikayet ile alakalı böbrek ve diyabet seçeneklerini değerlendirmesi ve sorun olmadığından emin olması önerilir. Bunlar elendikten sonra doğal çözümlere başvurmak daha doğru olacaktır.

Yatınca ayak yanması
Yatınca ayak yanması

Doğal Çözümler Nelerdir?

En çok uygulanan ve geçici olsa da rahatlık sağlayan çözüm ayaklarınızın altına buz torbaları yerleştirmek olmalıdır. Bunu bir kabın içine koyarak da yapabilirsiniz. Çare olmadığında ise ayaklarınızı daha fazla buzun üzerinde durdurmanız önerilmez. Elma sirkesi çözümüne başvurmalısınız. Elma sirkesi doğal yapısı sayesinde ayaklarınıza iyi gelecektir. Akşam yatağa girmeden 1- 2 saat kadar önce ortalama 3 litrelik bir suya 1 bardak sirke karıştırmanız ve içinde ayaklarınızı dinlendirmeniz önerilir. Bu şekilde ayak tabanlarınızın rahatladığını fark etmeye başlarsınız. Yine zeytinyağı kullanmak da ayağınızdaki dengenin oluşması adına önerilen başka bir çare olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi için doğal yollar etkili olmadığında doktora başvurmalısınız. Doktor rahatsızlığın temelinde yatan durumu anlayarak gereken tedaviye başlayacaktır. Diyabet olması halinde tedaviye başladığınızda artık belirtiler azalarak kaybolur. Bunun için nedeni saptamak önemlidir. Doktorun verdiği ilaçları kullanmanız ve tedaviyi aksatmamanız da bir başka önemli olan durum olacaktır. Fazla geç kalmadan tedaviye başlanmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 179 Average: 4.3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

Etiketler:

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları