Aynısefa Yağı Faydaları – Nasıl Kullanılır?

Aynısefa Yağı Faydaları – Nasıl Kullanılır?
Aynısefa yağı faydaları
+ - 0

Aynısefa yağı, Latince ismi Calendula officinalis olan aynısefa bitkisinin çiçeklerinden elde edilen doğal bir yağdır. Aynısefa bitkisinin aksine bu yağ halk arasında pek fazla bilinmemektedir ancak besin değerleri yüksektir.

Bu yağ, A, D, E ve B vitaminlerinden zengindir. Anti-enflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri güçlüdür. Yani iltihabı azaltabilir ve bakterilerin çoğalmasını önleyebilir.

Bu yağ özellikle cilt hastalıklarında ve cilt bakımında faydalı olduğu düşünülen bir yağdır. Bu yağın faydalı olduğunu savunan kişiler, topikal olarak uygulandığında cilt için eşsiz yararları olduğunu iddia ederler. Biz bu makalemizde aynısefa yağı faydaları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Aynısefa Yağı Nasıl Kullanılır?

Genellikle tamamlayıcı veya alternatif tıpta kullanılır. Aynısefa yağı kullanımı farklı şekillerde de gerçekleşir.

Aynı sefa yağı, kendi başına veya krem veya merhem yapmak için kullanılabilir. Saç maskelerine ve cilt nemlendiricilerine aynısefa yağı katabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinde kullanımı yaygındır. Nemlendiricilerde ve güneş kremlerinde bulunabilir.

Aynısefa yağı, aynısefa bitkisinin çiçeklerinin zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağa batırılarak işlenmesi ile elde edilir.

Bu bitkiden ayrıca esansiyel yağ da elde edilebilir ve aynısefa esansiyel yağı olarak da satılabilir ve kullanılabilir.

BENZER YAZILAR  Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler - Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Aynısefa Yağı Faydaları

Antiseptik ve cilt

Aynısefa yağı faydaları dendiğinde ilk akla gelen doğal antiseptik özelliğine sahip olmasıdır. Böylece vücuttaki bakterilerin çoğalmasını ve enfeksiyon oluşmasını engeller.

Aynı sefa yağı antiseptik özellikleriyle mantarların ve bakterilerin öldürülmesinde ve bakteriyel ve özellikle vajinal fungal (mantar) enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılabilir.

Aynısefa yağını tırnak mantarına karşı kullanmak istiyorsanız yağı sürmeden önce ayaklarınızı ve tırnaklarınızı güzelce yıkayın ve temizleyin. Yıkadıktan sonra kurulayın ve aynısefa yağını uygulayın. Bu uygulamadan sonra ayağınıza bir şey giymeyin ve ayağınızı bir yere sürmeyin ki yağ dağılmasın. Bu şekilde aynısefa yağı tırnak mantarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Aynısefa yağının vajinal mantar enfeksiyonunun yanında tırnak mantarı için kullanılması da mümkündür. Bu faydalarından yararlanmak için aynısefa yağını doğrudan mantar olan bölgeye sürebilirsiniz.

Aynısefa, terpenoidler, uçucu yağlar ve flavonoidler içerir. Anti-enflamatuvar etkileri de bu içeriği ile ilgilidir ve bu nedenle sivilcede de faydalı olması mümkün olabilir. Sivilcedeki iltihabı azaltmak ve sivilcelerin iyileşmesini teşvik etmek için aynısefanın esansiyel yağını sivilcelerin üzerine lokal olarak uygulayabilirsiniz.  Aynısefa yağı faydaları sivilceler üzerinde etkili olması ile de bilinir.

Sedef hastalığı ve yaralar

Aynı sefanın sedef hastalığı üzerinde iyileştirici özellikleri olduğunu destekleyen bilimsel araştırmalar mevcuttur. Sedef hastalığı ciltte kaşıntı ve acıya neden olan otoimmün bir cilt rahatsızlığıdır ve tedavisi ve kontrol altında tutulması kolay olmayabilir.

BENZER YAZILAR  Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Aynısefa yağını sedef hastalığı için kullanmak istiyorsanız, bu yağı sorunlu bölgenin üzerine doğrudan sürebilirsiniz. Bu işlemi günde iki ila üç defa tekrarlayabilirsiniz.

Aynı sefa yağının, anti-enflamatuvar (iltihapla savaşan) ve antiseptik (mikroplar öldüren) özelikleriyle yaraların iyileşmesini hızlandırdığına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Örneğin 2012 yılında yapılan bir araştırmada, aynısefa yağının bebek bezi nedeniyle bebeklerin cildinde oluşan kızarıklıkların iyileşmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu etkilerinin kanıtlanması için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekmektedir.

Cilt için oldukça faydalı olan aynısefa yağı güneş yanıkları için de kullanılır. Ayrıca araştırmalar bu yağın güneşin zararlı ışınlarına (UV ışınları) karşı koruyucu olduğunu desteklemektedir.

Ancak bu aynı sefa yağının tek başına sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabileceği anlamına gelmez. Ayrıca bu konuda daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekmektedir. Ancak içerisinde aynısefa yağı bulunan güneş koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.

Bu yağ ayrıca saçlara yumuşaklık ve parlaklık verebilir. Bunun için duşa girmeden birkaç saat önce saç uçlarınıza aynısefa yağı sürebilirsiniz. Birkaç saat sonra saçınızı yıkayarak durulayın. Bu yağın saçınızda çok uzun süre kalması da saçınızın çok yağlanmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Aynısefa yağı saça faydaları hakkında birçok kişi de bilgi sahibi olup, bu yağı bu yüzden kullanmaktadır.

BENZER YAZILAR  Kantaron Yağı Faydaları Genel Analiz

Aynısefa Yağı Zararları

Asteraceae/Compositae ailesinden gelen bitkilere alerjiniz varsa aynısefa sizde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yağı cildinize sürdükten sonra ciltte kızarlık, kaşıntı vb. belirtiler fark ederseniz yağın kullanımını derhal bırakın ve mutlaka doktorunuza danışın.

Rahmi uyarabileceği için hamile kadınların bu yağı ağızdan alması tavsiye edilmez. Zira rahmi uyaran bitkiler ve yağlar düşük ve erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle hamilelerin de hamile kalmayı düşünen kadınlarından aynısefa yağını ağızdan almaları tavsiye edilmez.

Bu yağ ayrıca uyuşukluğa neden olabileceği için eğer ameliyat olacak iseniz, bu işlemden en az 2 hafta önce aynısefa yağını kullanmayı bırakmalısınız. Aynı nedenden ötürü eğer antidepresan veya herhangi bir sakinleştirici kullanıyor iseniz aynı sefa yağını tüketmemelisiniz.

Bu yağın cilt üzerindeki faydaları ile öne çıktığını söyleyebiliriz. Çok iyi bir nemlendiricidir ve kuru ciltlere çok iyi gelir. Bu yağı cilt bakım rutininize hiç çekinmeden katabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynısefa yağı zararları için ancak bu kadar bilgi sağlayabiliriz.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap