Bebeklerde D Vitamini Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Bebeklerde D Vitamini Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
0

Bebeklerde D vitamini kullanımı en az 18 aya kadar devam etmelidir. Bu sürenin 24 aya kadar uzatılması bazı hekimler tarafından önerilir. Alınan D vitamininin aktif hale gelmesi için güneş ışığına çıkmak gerekir. Pencere arkasından alınan güneş ışığının herhangi bir faydası olmayacağı için öğle vakti yarım saat kadar güneşe çıkarmak gerekir. Güneş ışığına doğrudan maruz kalan bebek zarar görecektir. Bu nedenle D vitamini desteği bebeklik aşamalarının sonuna kadar sağlanmalıdır. Bebeklerde D vitamini sağlıklı gelişim için çok önemlidir.

İçindekiler Tablosu

Bebeklerde D Vitamini Hangi Faydaları Sağlar?

bebeklerde-d-vitamini-hangi-faydalari-saglar
bebeklerde d vitamini ne kadar süre kullanılmalı? 2

Bebeklerde D vitamininin faydaları kalsiyum emilimini sağlaması yönündedir. Dolayısıyla kemik oluşumunun güçlü ve sağlam bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi için en önemli vitamindir. Bunun yanı sıra bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu sayede bebek pek çok hastalığa karşı doğal bir korumaya sahip olur. Bebeklerde D vitamini şu faydaları sağlar:

  • Kalsiyum emilimini gerçekleştirmeye yarar.
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • Kemik gelişimi sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.
  • Hücre gelişiminin artmasına katkı sağlar.
  • Sinir ve kasları etkileyen nöromüsküler fonksiyonlarını destekleme işlevi görür.
  • Bağışıklık sistemini besleyerek bebeğin pek çok hastalığa karşı direnç göstermesini sağlar.
  • Bebekte oluşması muhtemel kemik hastalıkları ve raşitizm gibi sağlık sorunlarının önüne geçer.
  • Bebekte oluşma ihtimali olan pek çok alerjik yapının önüne geçer.
BENZER YAZILAR  E Vitamini Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bebeklerde D Vitamini Eksiliği Sonuçları Nelerdir?

Bebeklerde D vitaminin eksikliği durumunda gelişim süreci büyük bir sekteye uğrar. Anne sütü her ne kadar D vitamini içerse de ek gıdalarla desteklenmediği sürece yeterli olmaz. Bebeğin fosfor emilimini gerçekleştirmesi ve kalsiyum ihtiyacını karşılaması için belirli bir miktarda D vitamini alması gerekir. Yeteri miktarda D vitamini alamayan bebeklerde raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Bebeklerde kemiklerin yumuşamasını ve zayıflamasını gösteren bu hastalık tedavi edilmezse bebeği ömür boyu etkileyecek sonuçlar doğurabilir.

Bebekler doğrudan güneş ışığına çıkarılamadığı için D vitamini eksikliği çekme ihtimaller he zaman vardır. Özellikle 6 aydan küçük bebekler için güneş ışığı son derece tehlikelidir. Bu bebeklerde D vitamini ihtiyacı ek gıdalarla sağlanmalıdır.

Ayrıca Bakınız: E Vitamini Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir