Bir Günde İmplant Tedavisi Nedir?


0

İmplant tedavileri birkaç gün veya ay içinde gerçekleşse de eksik dişleri sadece bir günde değiştirmeye ve aynı günde dişinizle beraber klinikten ayrılmanızı sağlayan bir tedavi mevcuttur. Bir günde diş implantı tedavisi ve aynı gün diş ile aylarca beklemenize gerek kalmaz.

Bir günde implant tedavisi ile çeneye bir diş implantı yerleştirilir ve implantın üzerine bir diş takılır. Bu, implant iyileşirken bile dişsiz kalmayacağınız anlamına gelir.

Dental implantlar, çene kemiğine yerleştirilen ve onlara kuron adı verilen yapay köklerin bağlı olduğu küçük titanyum köklerdir. Bir implant ve diş, tek bir eksik dişin yerini alabilir veya birden fazla implant, birden fazla dişi veya hatta tüm ağız diş restorasyonunu desteklemek için stratejik olarak yerleştirilebilir.

Birçok diş hekimi diş implantlarını restore ederken, cerrahi olarak yerleştirilmesinden kozmetik restorasyona kadar eksiksiz bir tedavi sunar. Eksik dişinizin yerini alan ve doğal dişinizin hissini ve işlevselliğini geri kazandıran geçici bir kuron takılır. İmplant tamamen iyileştikten sonra daimi diş daha sonraki bir tarihte takılır.

BENZER YAZILAR  Adana’da Buz Lazer Epilasyon Uygulaması

Geçici bir kuron olsa da bir günde implant tedavisi için iyi aday olan kişiler anında sonuç görebilirler. İmplant tamamen iyileştiğinde, kalıcı yedek kuron takılır, ancak ek implant ameliyatı gerekmez.

implant-1
i̇mplant

Bir Günde İmplant Tedavisi Kimin İçin Uygundur?

Birçok hasta bir günde implant tedavisi için iyi adaylardır. Alttaki çene kemiği hala sağlamsa veya diş kaybı yeniyse veya yeterli miktarda kayıp olan bölgede çene kemiğiniz var ise muhtemelen iyi bir adaysınız demektir. Gülümserken eksik olan diş görünüyorsa, bir günde implant işlemi sizin için en ideal çözümdür, böylece dişsiz kalmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca implant destekli protez arayan hastalar için de bir günde implant tedavisi idealdir.

Yeterli destekleyici çene kemiği olmayan kişilerin implant öncesinde bölgeye kemik ilavesi tedavisine ihtiyacı olabilir, ancak seçenekleriniz hakkında diş hekiminizle konuşmanız önemlidir. Diş eksikliği olan kişiler için birçok farklı seçenek ve çözümler mevcuttur.

Bir Günde İmplant İşlemi Detayları

Gelişmiş 3 boyutlu dijital diş teknolojisini kullanarak, eksik dişlerin uzun ömürlü bir şekilde değiştirilmesi için sağlıklı kemik yapısını optimize etmek mümkündür. Bu nedenle bir günde implant tedavisi için öncelikle muayene olmanız ve işlem için yeterli kemik oranına sahip olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer yeterli miktarda kemiğiniz yoksa bile kemik ilavesi ile implant yapılacak olan bölge desteklenir.

BENZER YAZILAR  Duphalac Şurup Nedir?

Bir sonraki aşama cerrahi aşamadır. Aynı günde eğer hekiminiz gerek gördüyse dişiniz çekilecek ve ardından aynı işlem esnasında diş implantları cerrahi olarak implante edilecek ve abutmentler takılacaktır. İmplant işlemi bittikten sonra üzerine hemen diş takılacaktır.

Tüm ağız restorasyonlarında protezinizi sabitlemek için 4 ile 6 diş implantına ihtiyaç vardır. Proteziniz daha sonra özel vidalarla abutment direklerine sabitlenir. Diş hekimlerimiz mevcut protezinizi kullanabilir veya işlemden önce yenisini yaptırabilir. Tüm bu tedaviler artık 1 günde mümkündür. Önceden yapılacak olan hazırlıkla yaklaşık 30 – 45 dakika gibi sürelerde implantınızı ve üstüne gelcek olan dişinizi takmamız mümkün.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir