Buhar Odası ve Tuz Odası Nedir ve Kullanımı


0

Buhar Odası

Buhar odaları, insanların rahatlamasını sağlayan yerlerdir. Sıcak odalardır ve sıcaklığın etkisi ile vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Buhar odaları, oluşturulan buharın kapalı alanda tutulmasını ve ortamın iyice ısınmasını sağlar. Vücudun arındırılma alanı olarak kabul edilir. Buhar, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Buhar odası havuz ve sauna sonrası tavsiye edilen sıcak odalar olarak tanımlanır. Çeşitli egzersizler yaptıktan sonra saunaya girenler, sıcak hava etkisiyle derinin kurumasını sağlar. Saunada kuruyan terin atılabilmesi için sıcak ve nemli bir ortama ihtiyaç duyulur. Buhar odaları bu amaçla yapılır.

Buhar Odasının Faydaları

Buhar odasında nem oranı yüksek olduğu için cilt fazla nem kaybetmez. Buharın etkisi ile oluşan nemi alan cilt, oluşan toksinleri daha kolay bir şekilde dışarı atar. Odadaki ısı sayesinde kandaki oksijen miktarı artacaktır. Buhar odalarının insan sağlığı için faydaları şunlardır.

 • Stresi azaltır,
 • Terleme ile cildi temizler,
 • Sinüsleri açar,
 • Sert mafsalların gevşemesini sağlar,
 • Kalori yakmayı artırır,
 • Öksürüğü azaltır,
 • Boğaz tahrişlerini giderir,
 • Yağ dokusunu ısıtarak zayıflamaya yardımcı olur,

Spor sonrası rahatlama sağlayabilmek için buhar odalarının kullanılması tavsiye edilir. Buhar etkisi ile üst solunum yolu açılır ve vücutta rahatlama hissi oluşturur.

BENZER YAZILAR  Majezik Duo Ne İşe Yarar?

Buhar Odası Sağlıklı Mı?

Buhar odaları, insan sağlığı açısından birçok fayda sağlayan sıcak odalardır. Özel malzemelerden yapıldığı ve tem emmediği için sağlıklı alanlardır. Daha temiz ve sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenler, buharın sıcaklığı ile deri üzerindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlayacaktır. Sağlık açısından çok faydalı olduğu bilinmekte ve grip, soğuk algınlığı, kas yorgunluğu gibi rahatsızlıkları olanların daha hızlı tedavi edilmesini sağlar. Nefes almaya yardımcı olduğundan insanlar için oldukça faydalı ve sağlıklı olduğu söylenebilir.

Buhar Odası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilir?

Sağlık için buhar odasını kullananlar bazı hususlara dikkat etmelidir. Buhar odasından önce saunaya girmiş olanlar, nefes sorunu yaşamamak için dışarıda 10 dakika beklemeli, vücudun sıvı kaybını karşılamalıdır. Buhar odasına tok karına girilmemesine dikkat edilmelidir. Vücudun herhangi bir yerine krem ya da losyon türleri sürülmemeli, parfüm kullanılmamalıdır. Buhar odalarının kullanım süresinin 10 dakika ile 15 dakika arasında olmasın dikkat edilmelidir. Bu süre aşıldığında aşırı sıcaktan nefes sorunları ya da başka rahatsızlık yaşanmaya başlanabilir. Vücudun çeşitli yerlerinde, açık yara ya da enfeksiyon sorunu olanlar buhar odalarını kullanmamalıdır.

Kimler Buhar Odasını Kullanmamalıdır?

Buhar odalarının sağlıklı ve faydalı olduğu belirtilirken, kullanılmaması gereken durumlarda vardır. Kimlerin buhar odasını kullanmaması gerektiği hususunda bilgilendirme yapılır. Açık yarası olanlar, yaraları tamamen iyileşene kadar buhar odalarını kullanmamalıdır. Kullanmaması gereken kişiler arasında, astım rahatsızlığı olanlar, açık yarası bulunanlar ve deri enfeksiyon sorunları olanlar yer alıyor. Bu kişiler, buhar odalarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Sıcak buhar etkisi, bu sorunların daha da artmasına neden olabilecektir.

BENZER YAZILAR  Flagyl 500 Nedir, Ne İşe Yarar?

Tuz Odası

İnsanların bazı rahatsızlıklardan kurtulması ve daha sağlıklı olabilmesi için çeşitli terapiler uygulanıyor. Tuz terapileri de, bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Tuz odası terapileri ilk olarak 19. Yüzyıl ortalarında Doktor Bockowksi tarafından 1843 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Maden işçilerinde görülmeye başlanan akciğer rahatsızlıklarının artmaya başlaması, tuz odalarının keşfedilmesine ve maden işçilerine iyi geldiğinin görülmesine neden olmuştur. Tuz odalarının, duvarları, zemin ve tavanları doğal tuzlarla kaplıdır. Tuz terapilerinde kişilerin solunum yoluyla tuzun etkisini hissetmeleri sağlanıyor. Tuz odası kullanımı için üyelik seçeneklerimize göz atın.

Tuz Odası Terapilerinin Faydaları

Günlük hayatın getirmiş olduğu yorgunluk ve stresten kurtulmak isteyenler, sunulan tüm hizmetlerden faydalanabilirler. Tuz odalarının insan sağlığı açısından büyük faydası vardır ve terapi tedavileri olarak kabul edilir. Günlük hayatın getirmiş olduğu sinirlilik ve gerginlik bazı kişilerde hastalıklara neden olabiliyor. Tuz odalarında, mikro granüllü tuz taneciklerinin solunum yoluyla alınması birçok fayda sağlıyor.

Tuz terapilerinin faydaları şunlardır;

 • Öksürük ve soğuk algınlığı,
 • Bronşit,
 • KBB hastalıkları,
 • Alerji kaynaklı cilt sorunları,
 • Kulak enfeksiyonları,
 • Sedef hastalığı,
 • Egzama ve deri iltihabı hastalıkları,
 • Eklem ağrıları,
 • Yorgunluk hissi,
 • Akciğer rahatsızlıkları,

Tuz odalarını kullanmaya başlayan ve terapilere düzenli devam edenler, kısa sürede faydasını daha iyi görmeye başlayacaktır.

BENZER YAZILAR  İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalı?

Tuz Odası Kimlere Önerilir?

Tuz odaları, insan sağlığı için tedavi edici odalar olarak kullanılır. Tuz terapilerinin solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinse de farklı sağlık sorunu yaşayan ya da çalışma ortamında bulunmak zorunda kalan kişilere de tavsiye edilir. Tuz odalarının kullanılması tavsiye edilen kişiler arasında şunlar sayılabilir.

 • Çok fazla tozlu ortamlarda çalışmak zorunda kalan insanlar,
 • Sigara içenler,
 • Sanayi çalışanları,
 • Maden ve kimya endüstri alanında çalışanlar,
 • Hava kirliliğine maruz kalanlar,

Bu durumlarda bulunan kişiler zamanla nefes ve solunum yolu rahatsızlıkları yaşayabilecektir. Tuz odalarını kullanarak kendilerini tedavi edebilir ve hastalıkların önüne geçebilirler.

Tuz Odasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tuz odalarını kullanmaya başlayanlar, belirli bir süre sonra nefes alma zorluklarının giderek azaldığını görebilecektir. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve kullanmak isteyenlere, kullanım şekli, faydaları ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verilir. Tuz odalarına günlük elbiselerle ve ayakkabı ile girilmez.

Tek kullanımlık koruyucu önlükler giyilmelidir. Odalara girmeden önce parfüm gibi güçlü koku etkisi olan maddeler kullanılmamalıdır. Ayaklarda ayakkabı olmamasına dikkat edilmelidir. Tuz odalarında bulunulan her seansta yemek tuzunun 1/10 oranında tuz miktarı solunur. Her seansta geçirilmesi gereken süre 20 ile 40 dakika arası olmalıdır.

Üyelik İşlemleri

Tuz ve buhar odaları, şok havuzu, yüzme havuzu, fitness salonu gibi tüm hizmetlerden faydalanabilmek için üye olmak gerekiyor. Tuz odalarından faydalanmak ve şifa bulmak isteyenler, sınırsız üyelik, saat üyeliği ya da kontör üyeliği seçeneklerinden faydalanabiliyor. Sınırsız üyelik paketi ile 1 yıl ya da 2 yıl gibi istediğiniz sürede üyelik satın alarak, sunulan tüm hizmetlerden faydalanmaya başlayabiliyorsunuz. Üyelik ve sunulan hizmetlerle ilgili detaylı tüm bilgileri alabiliyorsunuz. Okyanusfly Spor Merkezini arayınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir