Buscopan Ne İşe Yarar?

Buscopan Ne İşe Yarar?
Buscopan
0

Buscopan ne işe yarar sorusunun cevabı hem spazm giderici hem de ağrı kesici etkisi ile antikolinerjik bir ilaç olmaktadır. Buscopan içerdiği iki etkin madde olan Hyoscine butylbromide ile beraber sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Bağırsaklar, mide, idrar kesesi, idrar yolları ve safra kanallarındaki kaslarda meydana gelen ani ve şiddetli spazmların ve hissedilen ağrının giderilmesinde etkili olur.

Buscopan 10 mg ne işe yarar? Kadınlarda da adet ağrısı gibi üreme organlarının işlevsel bozukluğuna bağlı ağrılarda kullanılabilmektedir. Yaygın olarak görülen yan etkiler arasında baş dönmesi, kabızlık, kalp atışında hızlanma, ağız kuruluğu olabilir.

buscopan ne i̇şe yarar
Buscopan Ne İşe Yarar

İçindekiler Tablosu

Buscopan Nedir?

Buscopan nedir bakıldığı zaman genellikle spazm giderici hem de ağrı kesici etkilere sahip olan bir ilaçtır. Piyasa da ampul ve tablet formlarında bulunur, bu ilaçlarla beraber mesane, mide, bağırsak ve üretradaki düz kas spazmlarını yani krampları rahatlatırken ağrı durumunu azaltır. Aynı zamanda adet sancılarında da sık bir şekilde kullanılmaktadır. Buscopan ilaçlarının ampul formu tüm bu alanlar dışında radyolojik ve endoskopi gibi girişimler sırasında spazmların giderilmesinde kullanılmaktadır.

BENZER YAZILAR  Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir: Lansor Mide İlacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Buscopan Nasıl kullanılır?

Buscopan ilaçlarını aç veya tok karnına bir bardak su ile içebilirsiniz. Tabletleri çiğnemeyin veya ezmeden kullanın. Buscopan nasıl kullanılır konusunda ilacınızı her zaman doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Eğer ilacın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekiyor. Bu yaş grubu ile ilgili yeterli bir veri bulunmadığı için 12 yaş küçük çocuklarda kullanılması gerekmemektedir. İlacın kullanımı ile alakalı,

  • Buscopan kaç dakikada etki eder konusunda kişilerin bünyesine göre değişmektedir fakat genel olarak yarım ile bir saat arasında değişmektedir.
  • Günlük 24 saat olarak toplam doz 6 tableti geçmez ve bir sonraki doz gerekliyse en erken 8 saat sonra alınmalıdır.
  • Almanız gereken dozu unuttuysanız, hatırlar hatırlamaz alabilirsiniz ve eğer bir sonraki dozun saati yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayın ve tedaviye kaldığınız yerden devam edin.
  • Unuttuğunuz dozu dengelemek için çift doz almayın ve bazı kişilerde Buscopan, yakın veya uzağı görme bozukluklarına neden olabilir.
  • Buscopan ilaçlarını çocukların görmeyeceği, erişmeyeceği yerlerde, ambalajında saklamanız gerekiyor ve ambalajda bulunan son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz.
BENZER YAZILAR  Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Buscopan Yan Etkileri

Buscopan yan etkileri konusunda her ilacın olduğu gibi bu ilaçta da bulunmaktadır. Özellikle içeriğindeki etken maddelere alerjisi olan kişilerde ve aşırı yüksek doz kullanan kişilerde merak edilmektedir.Buscopan ciddi yan etkileri konusunda yaygın olan yan etkiler baş dönmesi, kabızlık, kalp atımının hızlanması, ağız kuruluğu olabilmektedir.

Buscopan ciddi yan etkiler ise hırıltı veya nefes almada zorluk, yüz, dudak, dilin veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi, ciltte kızarıklık, kaşıntı veya kurdeşen sorunu. Gözlerde kızarma, ağrı ile beraber görmek kaybı olabilir. Bu durumda Buscopan ilacına ciddi bir alerjiniz var anlamına gelir. Bu sebeple ilacı bırakarak en yakın hastaneye başvurun.

buscopan ne i̇şe yarar
Buscopan Ne İşe Yarar

Buscopan Mide Bulantısına İyi Gelir mi

Buscopan ilacı genellikle bir ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Buscopan mide bulantısına iyi gelir mi için mutlaka bir doktor ile görüşmeniz gerekiyor. İçeriğindeki maddeler ağrı kesici etkiye sahip olması ile beraber ağrıyan bölgedeki kasları gevşeterek rahatlatmayı sağlar. Buscopan kullananlar genellikle bağırsak ve mide problemi yaşayan kişilerdir.

BENZER YAZILAR  Pankreoflat Ne İşe Yarar?

Sindirim sistemi rahatsızlıklarında da kullanılan Buscopan büyük bir rahatlama sağlar. İlacın tok karnına alınması tavsiye edilir.

Aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir ve ilacı kullanmadan önce etken maddelere alerji durumunu kontrol etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap