Çene Çıkıklığı Nasıl Anlaşılır?

Çene Çıkıklığı Nasıl Anlaşılır?
0

Çene çıkıklığının anlaşılması pek çok farklı belirtiye bağlı olabilir. Çene bölgesinden gelen tik sesi çıkıklığın anlaşıldığı ilk noktadır. Bir diğer nokta ise esneme durumunda kendini gösterir. Esnerken çenenin takılı kalması çene çıkıklığı yaşandığı anlamını taşır. Bu durum sabah vakti meydana geldiği için başka bir durumla ilişkilidir. Sabah uyanırken çenenin açılması güç bir hale geldiyse büyük ihtimalle çene çıkıklığı mevcuttur. Bu durum yemek yerken de ortaya çıkabilir. Çene çıkıklığı bazı durumlarda boyun ve sırt ağrıları ile de kendini gösterir.

İçindekiler Tablosu

Çene Çıkıklığı Hangi Nedenlerden Dolayı Oluşur?

cene-cikikligi-hangi-nedenlerden-dolayi-olusur
çene çıkıklığı nasıl anlaşılır? 2

Çene çıkıklığının oluşma nedenleri birbirinden farklı nedenlere dayanabilir. Bu nedenle genel bir çene çıkıklığı nedeni söylemek mümkün değildir. Genel olarak 3 ayrı grup altında incelenir. Çene çıkıklığı nedeni belirlendikten sonra tedavi kısmına geçilebilir.

  • Diş Hekimi Tedavisine Bağlı Oluşan Çıkık

Diş tedavisi ile ilgili olan bazı durumlar çene çıkıklığına neden olabilir. Bunlardan ilki 20’lik yaş dişinin çekimi esnasında yaşanır. Ağız uzun süre açık kalırsa çene çıkıklığı oluşabilir. Tedaviden sonra çene çıkıklığı oluşması sadece 20’lik yaşa özgü bir durum değildir. Ortodontik tedavisinin ardından da bu sorun görülebilir. Son olarak kaplama ve dolgular da çene çıkıklığı sorununa neden olabilir.

  • Kişisel Alışkanlıklara Bağlı Oluşan Çıkık
BENZER YAZILAR  Procto Glyvenol Ne İşe Yarar?

Bazı kişisel alışkanlıklar çeneye etki ederek çıkığa neden olabilir. Dudak yeme ve sakız çiğnemek gibi durumlar bunların başında gelir. Beden hareketlerinin çeneyi etkilediği durumlar da bunların içindedir. Kambur durma, eli çeneye dayama ve yüz üstü uyuma çıkıklık oluşturabilir. Özellikle motor kullanırken uzun bir süre rüzgâra maruz kalmak da çene çıkıklığı oluşturur.

  • Strese Bağlı Oluşan Çıkık

Yoğun stres altında bulunan kişilerde çene çıkıklığı ortaya çıkabilir. Bunun temel nedeni stresten dolayı yüz kaslarının fazla kasılmasıdır.

Çene Çıkıklığı Süresince Neye Dikkat Edilmelidir?

Çene çıkıklığında dikkat edilecekler çene bölgesine baskı yapmamak yönündedir. Bu nedenle yemek yeme ve vücut hareketlerine dikkat edilmelidir. Çene çıkıklığı durumunda şunlara dikkat edilmelidir:

  • Yumuşak yemekler yemek
  • Çene kemiğini yormamak
  • Yüz üstü uyumamak
  • Stresten uzak durmak
  • Dudağı ısırmaktan vazgeçmek

Ayrıca Bakınız: Boyun Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Anlaşılır?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir