Close Grip Bench Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Cose grip bench press göğüs bench press hareketi ile benzer olsa da bu hareketin temel hedefi arka kolların gelişmesidir. Arka kol egzersizleri yapılırken bu hareketin tercih edilmesi halinde anterior deltoid ile triceps kasları çalıştırılmaktadır.

Başlangıç düzeyindeki sporcuların ilk etapta yapmakta zorlanacakları bir hareket olması nedeniyle hafif ağırlıklarla başlanması önemlidir. Close grip bench press faydaları özellikle arka kolda kendini kıs süre içinde göstermektedir.

Close Grip Bench Press Etkili Mi?

Close grip bench press hareketi temelde bench press egzersizinin farklı bir versiyonudur. Göğüs kasları ile triceps ve ön deltoid, diğer bir ifadeyle omuz ön kaslarını çalıştıran etkili bir antrenmandır. Üst vücut bölümünün, ekseriyet göğüs, kol ve omuz bölümünün büyümesinde faydalı olacaktır.

Adından da anlaşılacağı üzere hareketi diğer uygulamalardan ayıran temel unsur tutuş şeklidir. Bu hareket sayesinde daha geniş omuzlara sahip olmak mümkündür. Eğer doğru bir egzersiz programı ile uygulanırsa close grip bench press faydaları kısa süre içinde etkili şekilde görülecektir.

BENZER YAZILAR  Front Squat Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Close Grip Bench Press Ne İşe Yarar?

close grip bench press ne i̇şe yararPin
close grip bench press hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 3

Close grip bench press triceps başta olmak üzere üst vücut bölgesindeki önemli kas gruplarını çalıştıran bir egzersizdir. Özellikle triceps, üst vücut ve tüm vücut antrenmanına rahatlıkla eklenebilen bir egzersizdir. Arka kol kaslarını çalıştırmaya yardımcı olmasının yanı sıra göğüs ve omuz kaslarının da gelişiminde fayda sağlayabilir.

Bench press hareketinden daha dar bir tutuş ile bench sehpasında yatarak uygulanan bu hareket, göğüs, triceps, omuz, yukarı sırt kasları üzerinden etkilidir. Bu bölgelerdeki kasları geliştirmek için faydalı bir hareket olarak değerlendirilmektedir.

Close Grip Bench Press Nasıl Yapılır?

Close grip bench press alternatif hareketlerini denemeden önce close grip bench press hareketini doğru şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Close grip bench press faydaları ile daha güçlü bir üst vücut yapısına kavuşmak için hareketi şu adımları takip ederek yapabilirsiniz:

  • Bench sehpasına yattıktan sonra elleri omuz genişliğinden daha dar şekilde açarak ve avuç içleri vücuda doğru bakacak şekilde barı kavrayın.
  • Dirsekleri bükerek göğüs hizasında yukarı aşağı doğru itin.
  • Set sayısına göre hareketi tekrar edin.
BENZER YAZILAR  Chin Up Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Ayrıca Bakınız: Chin Up Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Yorum yapın