Concentration Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Concentration curl ile sadece spor salonunda değil, aynı zamanda evde de uygun ekipmanlar ile biceps tepesi olarak da bilinen kol bölgesini geliştirmek mümkündür. Bir dumbbell ve oturmak için uygun bir sehpa, sandalye hareketi yapmak için yeterli olacaktır. Basit şekilde uygulanabilir olması ve kol kaslarının geliştirmede son derece etkili olması syesinde birçok kişinin antrenman programı içinde yer almaktadır.

Concentration curl, kol egzersizleri arasında en etkili olanlarından biridir. Dambıl ile yapılan en etkili kol egzersizlerinden biri olması da hem evlerde hem de spor salonlarında sıklıkla tercih edilmesini sağlamıştır. Concentration curl faydaları düzenli şekilde uygulanması halinde ortaya çıkacaktır.

Concentration Curl Nereyi Çalıştırır?

concentration curl nereyi çalıştırırPin
concentration curl hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 3

Dumbbell concentration curl hareketi kolların daha fazla iri görünmesini sağlayan bir egzersizdir. Brachialis kasını çalıştıra ve ön kol kaslarının daha güçlü görünmesini sağlayan bir harekettir. Hareketin formu sayesinde biceps ve bilek kasları çalıştırılırken daha başka kas gruplarının da hareketten etkilenmemesi ve yükün sadece hedef noktaya iletilmesi sağlanır.

BENZER YAZILAR  Overhead Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Kolunuzu desteklemek için bir bank ya da sandalye kullanmanız mümkündür. Biceps kaslarının izole şekilde çalışmasında bu hareket son derece faydalıdır. Günümüzde kol kaslarını geliştirmek isteyenler için etkili bir egzersiz olarak antrenman programlarında yer ilk sıralarda yer almaktadır.

Concentration Curl Nasıl Yapılır?

Concentration curl hareketi oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Basit birkaç adımda concentration curl hareketini yapmak için uygun ağırlıkta dumbbell ve bir sehpa yeterli olacaktır. Concentration curl hareketini yapmak için:

  • Bench’in kenarına oturulur ve bacaklar açılır.
  • Öne doğru hafifçe eğilinir.
  • Çalışılmak istenen kol dirseği, aynı tarafta olan bacağın iç kısmına dayanır.
  • Kol yere dik olacak şekilde sarkıtılır.
  • Dumbbell sadece biceps kası kullanılarak yukarı kaldırılır.
  • Yukarda biraz bekledikten sonra başlangıç haline gelinerek hareket tamamlanır.

Concentration curl hareketini yaparken sık yapılan hatalardan biri kolun bacağın üst kısmına konulmasıdır. Concentration curl hareketi faydaları için kolun bacağın iç kısmına yaslanması gerekmektedir. Bu şekilde en iyi verim alınabilir.

Ayrıca Bakınız: Close Grip Bench Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

BENZER YAZILAR  Close Grip Bench Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları
Yorum yapın