Crunch Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları


0

Crunch hareketi sayesinde karın kaslarının daha estetik ve belirgin hale gelmesi sağlanır. Karın kaslarını hedefleyen bu egzersiz birçok fayda sunmaktadır. Karın bölgesindeki gücü ve dayanıklılığı artırarak kasların belirgin olmasını destekler.

Mekik ile son derece benzer bir hareket olan crunch hareketi, vücut ağırlığı ile karın kaslarını şekillendirmeyi hedeflemektedir. Crunch hareketi faydaları arasında birincil hedef ön karın kaslarının çalışmasıdır.

Crunch Hareketi Nasıl Yapılır?

crunch hareketi nasıl yapılır
crunch hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 2

Crunch hareketleri karın kasları başta olmak üzere vücudun birçok farklı noktasını hedeflemektedir. Hareketin yapımı ise oldukça kolaydır. Sırt üstü yatarak ve gövde hafifçe yukarı doğru kaldırılarak yapılan bir tür mekik hareketidir.

Basit birkaç adımda crunch hareketini yapmak ve crunch hareketi faydaları ile daha fit bir görünüm elde etmek için şu adımlar takip edilir:

  • Sırt üstü şekilde düz bir zemine/yoga matı üzerine yatılır.
  • Ayaklar kalça genişliğinde açılır.
  • Dizler bükülerek ayak tabanı zemine yerleştirilir.
  • Karın kasları sıkılarak baş ve omuzlar yere doğru kaldırılır.
  • Sadece omuzları sırt tamamen yerden yükseltilmeden kaldırılmaya çalışılır.
  • Baş ve omuzlar yukarı kalktıktan sonra burada birkaç saniye kalarak karın kasları sıkılır.
  • Kontrollü şekilde tekrar başlangıç pozisyona gelinir.  
BENZER YAZILAR  Hyperextension Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Crunch Hareketi Yağ Yakar Mı?

Cable crunch başta olmak üzere birçok farklı crunch hareketi yapılabilmektedir. Crunch hareketi direkt olarak yağ yakmanızı sağlamaz. Bunun yerine karın kaslarını güçlendirir. Yağ yakımı doğrudan kalori açığı oluşturmakla ilgili olacağı için tek başına yeterli değildir.

Karın kaslarına odaklanan bir hareket olması sayesinde hareket karın bölgesinde yağların erimesini destekleyebilir. Hareketi düzenli olarak uygulayan kişilerin karın kasları kısa süre içinde ortaya çıkacaktır.

Her Gün Crunch Yapılır Mı?

Crunch fitness egzersizleri arasında en çok tercih edilen hareketlerden biridir. Her gün bu hareketi yapmak mümkün olsa da destekleyici karın hareketlerinin 2 – 3 günde bir yapılması yeterli olacaktır. Diğer birçok fitnes egzersizlerinde olduğu gibi crunch hareketinin de haftada 2 – 3 kez yapılması önerilmektedir. Crunch hareketi faydaları düzenli ve doğru uygulama sonrasında kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Ayrıca Bakınız: Concentration Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir