Sol Kasık Ağrısı Yumurtlama Belirtisi Mi?

Sol Kasık Ağrısı Yumurtlama Belirtisi Mi?
0

Sol kasıktaki ağrı üreme organları üzerinde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonların bir sonucu olabilir. Yumurtalıkta kendini gösteren kistler zararlı ya da zararsız halde kendini gösterir. Bu kist çevresinde bulunan dokulara baskı yaparsa sol kasıkta ağrı meydana gelir. Dış rahim bölgesinde oluşan döllenme sonucu dış gebelik oluşur. Bunun sonucunda sağ kasık bölgesinde ağrı meydana gelir. Yine de sol kasıkta hissedilen tüm ağrılar yumurtlama ile ilgili değildir. Sol kasık ağrısı diğer pek çok etkenden dolayı da kendini gösteriyor olabilir.

İçindekiler Tablosu

Sol Kasık Ağrısı Bacağa Vurur Mu?

sol-kasik-agrisi-bacaga-vurur-mu
sol kasık ağrısı yumurtlama belirtisi mi? 2

Sol kasıktaki ağrıda bacak etkilenen bölgelerden biri olarak görülür. Yumurtlama belirtisi olmasının yanı sıra sinirler bacağın çeşitli yerlerinde bir ağrı olarak kendini gösterir. Sol kasıkta hissedilen ağrının bacakta ağrıya neden olmasının yanı sıra hareket etmeyi güç hale getirir. Sol kasık ağrısı bacağa vuran kişi doktora başvurursa şikayete bağlı olarak şu tedavi yöntemleri izlenir:

  • Hastaya idrar ve kan testi uygulanmasının yanı sıra CT ve MR gibi uygulamalarla müdahale sağlanır. Ağrının nedeni bu şekilde tespit edildiği için hasta için en uygun tedavi yöntemi sağlanır.
  • Tedavi sürecinde hastanın yürüyüş yapmaması önerilir.
  • Ağrı hissedilen kasık ve bacak bölgelerine baskı yapmamaya dikkat etmek gerekir.
  • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmak yararlı olur.
  • İyileşme sürecinin hızlı olması için yatarak istirahat edilmelidir.
  • Gebelik döneminde bu belirtilerin yaşanması durumunda çalışmayı bırakıp ev içinde istirahat yapılması gerekir.
  • Sol kasıktaki ağrını bacağı nüfuz etmesi yumurtlama dönemine işaret ediyor olabilir.
BENZER YAZILAR  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Sol Kasıktaki Ağrıya Ne İyi Gelir?

Sol kasıktaki ağrıyı iyileştirecek ağrını nedenine göre değişiklik gösterir. Karın muayenesi ve idrar tahlili yapıldıktan sonra gerektiğinde ultrason ve kan testlerine ihtiyaç duyulur. Eğer ağrı için geçerli olan durumlardan biri enfeksiyon ise antibiyotik ile müdahale edilir. Sol kasıktaki ağrı doğrudan regl ve yumurtalama kaynaklı ise çeşitli ağrı kesiciler ile hastanın daha rahat hissetmesi sağlanır. En çok doğum kontrol hapı çeşitleri ve progesteron ilaçları bu tarz ağrı şikayetleri için yararlı olur. Sol kasık ağrısı kanser nedenli ise kemoterapi uygulanabilir.

Ayrıca Bakınız: İdrar Yaparken Kasık Ağrısı Neyin Belirtisidir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir