İdrar Yaparken Kasık Ağrısı Neyin Belirtisidir?

İdrar yapıyorken kasıkta ağrı hissedilen nokta hastalığın neyin belirtisi olduğu hakkında sağlıklı bir bilgi verir. Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak farklı nedenlere bağlı olabilen idrar yaparken kasık ağrısı hissetmek pek çok farklı soruna yol açabilir. Böyle bir şikâyet hissedildiği an erken müdahale etmek için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak önemli bir durumdur. Söz konusu bölge hassas bir yapıya sahip olduğu için enfeksiyon gibi pek çok sorun ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda idrarda kanlanma gibi durumlar da görülür.

İdrar yaparken kasık ağrısının yanı sıra idrar kanalında yanma hissediliyorsa büyük ihtimalle idrar yolu enfeksiyonu yaşanıyordur. E-Coli adı verilen bakteri çeşidinin yolu açtığı bu idrar yolu enfeksiyonu hızlı bir şekilde yayılma özelliğine sahiptir. Erken tanının önem kazandığı bu tarz vakalarda en kısa sürede ilaç ile müdahale sağlanmalıdır. Başka bir neden ise böbrek taşı ve kum sorunu olarak görülebilir. Bu tarz yabancı cisimler idrar yaparken bünyede ağrı ve yanma şikâyeti oluşturabilir. İdrar yaparken kasık ağrısı yabancı madde atılırsa geçer.

BENZER YAZILAR  Dolgit Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

İdrar Yaparken Kan Gelmesi Neden Olur?

idrar-yaparken-kan-gelmesiPin
i̇drar yaparken kasık ağrısı neyin belirtisidir? 3

İdrar yapıyorken kan gelmesi ağrı ile birlikte görülen bir diğer şikayettir. Bu sorundan kurtulmak için bol su içmek büyük bir önem taşır. Bünyede kum ya da taş bulunuyorsa sıvı miktarında artışa gidilmelidir. Bir gün içinde 3 ya da 4 litre kadar su içmek idrar yaparken kan gelme sorununu çözer. Ağrının ve kanın geçmediği durumlarda taş kırma işlemini yaptırmak son çare olabilir.

Kasık ağrısı ve kan gelme olayında sistit adı verilen enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimali bulunur. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için genital bölge temizliğini sağlamak büyük bir önem taşır. Aynı zamanda sık bir şekilde iç çamaşırı değişimi hijyen açısından önem taşır. Erkeklerde genital ve makat bölgeleri birbirine daha yakın olduğu için daha büyük bir enfeksiyon riski bulunur. İdrar yaparken kasık ağrısı ve enfeksiyon riski alınacak bu önemlerle en aza indirilebilir.

İdrar Yaparken Kasık Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

İdrar yaparken ağrı belirtileri sırt ağrısı, titreme, kusma, ateş ve öksürme şeklindedir. İdrar yaparken kasık ağrısı çeken kişi bu belirtileri de gösteriyorsa bir sağlık kuruluşuna görünmelidir.

BENZER YAZILAR  Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Ayrıca Bakınız: Çene Eklemi Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yorum yapın

1