Hyperextension Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları


0

Hyperextension hareketi ya da diğer bir ifadeyle ters mekik, alt sırtın dışında orta ve üst sırtı ve özellikle erektör omurgayı çalıştıran faydalı bir egzersizdir. Evde de ters mekik uygulaması herhangi bir alet kullanmadan düz bir zeminde yapılabilir. Hyperextension hareketi faydaları arasında en önemlisi ise bel ve sırt kaslarının daha güçlü hale getirilmesidir.

Hyperextension Hareketi Hangi Kası Çalıştırır?

Ters mekik hareketi ile çalışan temel kas grupları bel ve sırt kaslarıdır. Güçlü ve sabit bir duruş için önemli olan erector spine, omurganın bükülme ve ekstansiyonunda rol oynayan en önemli kas gruplarından bridir. Squat ve deadlift gibi hareketin dışında hyperextension gibi hareketlerin tercih edilmesi de güçlü bir duruş için tavsiye edilmektedir.

Bel ve sırt kaslarını doğru şekilde çalıştırma ve güçlendirmeyi hedefleyen bu hareket spor salonlarında uygun aletler ile rahatça yapılabilmektedir. Bench veya swiss ball üzerne yatarak yapılabilir.

BENZER YAZILAR  İnverted Row Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Hyperextension Hareketi Nasıl Yapılır?

hyperextension hareketi nasıl yapılır
hyperextension hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 2

Hyperextension oldukça basit ve temel bir bel – sırt hareketidir. Hareketi doğru şekilde uygulamak için duruş pozisyonu son derece önemlidir. Hyperextension hareketini yapmak için bench üzerine veya swiss ball’a oturmak yeterlidir.

Hyperextension hareketini etkili şekilde yapma için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Eller göğüs üzerine veya baş arkasında yerleştirilir.
  • Nefes vererek bel geriye doğru eğilerek üst vücut yukarı doğru kaldırılır.
  • Üst noktada bir süre kalınır ve nefes alarak başlangıç noktasına gelinir.

Hyperextension hareketi faydaları uygulamayı doğru şekilde yaptıktan bir süre sonra görülmeye başlayacaktır.

Hyperextension Hareketi Kaç Set Yapılmalıdır?

Hyperextension machine üzerinde kolayca ve daha doğru bir formda yapılabilir. Genelde 3 set ve 12 tekrar olarak hyperextension hareketinin yapılması mümkündür. Ters memik aleti kullanımı hareketi en iyi şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Evde Hyperextension Hareketi Nasıl Yapılır?

Evde hyperextension hareketi zemin üzerinde yoga matında yapılabilir. Yere yüz üstü uzandıktan sonra ayak parmak uçlarından başa kadar vücut tam düz konumda olmalıdır. Eller başın arkasına konulur. Üst vücut yere indirilir ve tekrar başlangıç pozisyona dönülür. Hyperextension hareketi faydaları iki türlü de kısa zamanda görülecektir.

BENZER YAZILAR  Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar?

Ayrıca Bakınız: Front Squat Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir