İp Atlamak Hangi Kasları Çalıştırır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Zayıflamak için ip atlama programı hemen hemen tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İp atlamak, bütünsel bir kardiyo egzersizi olmasıyla dikkat çekmektedir. Pek çok kas grubu üzerinde etkilidir.

İp atlama egzersizinin çalıştırdığı kaslardan bazıları ise şunlardır:

  • Bacak kasları,
  • Kalça kasları,
  • Karın kasları,
  • Biceps ve triceps kasları vb.

Neredeyse tüm vücut üzerinde faydaları olan ip atlamak yağ yakımını hızlandırma ve dayanıklılık kazanma gibi konularda etkilidir. İp atlamanın faydaları çok yönlü olarak değerlendirilebilir.

İp Atlamak Nereleri Sıkılaştırır?

Yeni başlayanlar için ip atlama programı hazırlanırken ağır bir egzersiz programı sunulmamalıdır. Basit gibi görünse de koordinasyon ve dengeyi sağlamak ip atlarken başlarda zor olacaktır.

İp atlamak pek çok kas grubu üzerinde etkili olan bir egzersizdir. Kas geliştirmekten ziyade kardiyovasküler bir egzersiz olarak öne çıkmaktadır. İp atlayarak bacak, karın ve kalça bölgesinde ciddi bir sıkılaşma sağlanabilir. Yağlanmanın da sık olduğu bu bölgelerde sıkılaşma ip atlamanın faydaları arasında sayılmaktadır.  

BENZER YAZILAR  Deadlift Hareketi Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları

Her Gün İp Atlarsak Ne Olur?

her gün i̇p atlarsak ne olurPin
i̇p atlamak hangi kasları çalıştırır, ne i̇şe yarar? faydaları 3

Her gün ip atlamak düzenli olarak faydalı bir kardiyo egzersizi yapmanızı sağlar. Her gün düzenli olarak kardiyo yapmak ve hareket etmek önerildiği için ip atlama egzersizi tüm vücudu çalıştırması ile en iyi sonuçları verecektir.

Her gün ip atlamak kardiyo kondisyonunu geliştirdiği gibi kalori yakmanızı sağlar ve kasları güçlendirerek sıkılaşmanızı da destekler. Ancak bir olumuz tarafı ise sakatlanma riskinin olmasıdır. Her gün bu tür egzersizler yapmak sakatlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle antrenmanlara belirli günler ara vermeniz önerilir.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp atlama faydaları oldukça geniş bir perspektiften değerlendirilmektedir. Hemen hemen vücudun her noktasını çalıştırması sayesinde ciddi ölçüde fayda sunar. İp atlamanın başlıca faydaları ise şöyle sıralanabilir:

  • Dolaşım sistemini güçlendirir.
  • Bacakların koordine hareketi gelişir.
  • Kasları gerginleştirir ve sıkılaşmayı destekler.
  • Baldır, kalça ve alt bacak kaslarını güçlendirir.
  • Kalori yakımını destekler vb.

Düzenli olarak ip atlayarak vücudunuzda ip atlamanı faydaları ile farkı kıs sürede görebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: İnverted Row Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

BENZER YAZILAR  Overhead Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları
Yorum yapın