Koşmak ve Yürümek Hangi Kasları Çalıştırır, Ne İşe Yarar? Faydaları


0

Tempolu yürüyüş ile sağlıklı bir yaşamın kapıları aralanabilmektedir. Uzmanların 7/’den 70’e herkes için önerdiği bu egzersiz iyi bir kondisyon kazanmak isteyeler tarafından da tercih ediliyor. Koşma ve yürüme aktiviteleri sırasından çalışan kaslar tahmin edileceği üzere bacak bölgesindeki kaslardır.

Bacak bölgesindeki kaslar üzerinde etkili olsa da tek başına bu kaslarla sınırlı değildir. Yürürken ya da koşarken çalışan diğer bölgeler arasında bel, karın ve kalça kasları da yer almaktadır. Koşmak ve yürümek faydaları bu yönüyle çok yönlü değerlendirilmektedir.  

Yürüyüş Yaparak Vücudun Hangi Bölgeleri Çalışır?

Sabah aç karnına 1 saat yürüyüş ile kısa sürede vücudunuzdaki olumlu değişimleri görmeniz mümkündür. Yürüyüş, tempolu yürüyüş ve koşu aktiviteleri sayesinde kalori yakımı hızlanır ve kondisyon kazanılır. Yürürken kolları tempolu şekilde hareket ettirerek daha fazla kalori yakılması sağlanabilir.

Yürüyüş yapmak vücudun pek çok bölgesinde etkilidir. Özellikle karın bölgesindeki yağların erimesinde son derece etkili bir egzersiz olarak önerilmektedir.  Koşmanın ve yürümenin faydaları ve etki alanları birbiri ile benzerlik taşımaktadır.

BENZER YAZILAR  Bacak İnceltmek İçin Yapılacak Sporlar Nelerdir?

Koşarken Hangi Kaslar Çalışır?

koşarken hangi kaslar çalışır
koşmak ve yürümek hangi kasları çalıştırır, ne i̇şe yarar? faydaları 2

Koşunun faydaları arasında pek çok şey sayılabilir. Yürüyüş yapmaktan biraz daha etkili bir egzersiz olan koşu, vücudun birçok bölümünü çalıştırır. Ancak doğru pozisyonda koşmak önemlidir. Bacak bölgesindeki alt vücut kasları arasında olan calf, quadriceps, tibialis bölümleri en çok baskıya maruz kalan kaslar arasında yer almaktadır. Üst vücutta ise abdominaller ile bel kasları ve kalça kasları çalışmaktadır. Kolların pozisyonuna göre kol ve omuz kasları da çalışabilir.

Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmanı Faydaları Nelerdir?

Her gün 45 dk. yürüyüşün faydaları saymakla bitmiyor. Bu faydaları sayesinde uzmanlar tarafından özellikle ileri yağlardaki bireylere en sık önerilen egzersizlerden biri haline gelmiştir. Her gün düzenli yürüyüşün faydaları ise kısaca şunlardır:

  • Kalori yakımını destekler.
  • Eklem ağrılarını azaltır.
  • Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.
  • Kalp rahatsızlıklarına karşı korur.
  • Kondisyonu ve dayanıklılığı artırır vb.

Düzenli olarak yürüyüş yapmak daha pek çok fayda sağlar. Koşmak ve yürümek faydaları genel hatları ile birbiriyle benzerdir.

Ayrıca Bakınız: İp Atlamak Hangi Kasları Çalıştırır, Ne İşe Yarar? Faydaları

BENZER YAZILAR  Etkili Kalistenik Egzersiz Programı Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir