Dopamin Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dopamin Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?
Dopamin Detoksu Nedir
0

Dopamin arınma uygulaması kişinin kendini zihnen toparlanmasını ve daha güçlü hissetmesini sağlamaktadır. Dopamin beyin tarafından üretilen bir kimyasaldır. Ödül mekanizması tekniği ile işlerliğe sahiptir. Zevk verici herşey dopamini salgılatır. Beyin bir süre sonra hep keyif veren şeylere alıştığı için o performansı bekler. Bulamayınca kişi kendini mutsuz hisseder.

Dopamin detoksu beynin isteği yüksek beklenti seviyesini düşürerek hayatı daha kaliteli yönetebilmeyi sağlar. Keyif veren ve haz uyandırıcı her türlü yiyecek, içecek, düşünmeden oluşan alışveriş dürtülerinden uzak kalarak gerçekleştirilen bir uygulamadır.

İçindekiler Tablosu

Dopamin Detoksu Nedir?

Dopamin detoksu tanımı vücudun ve beynin büyük bir iştahla isteği şeylerden bir süre uzak kalmaya çalışmaktır. Vücutta beyin bölgesinde motivasyonu sağlayan belirli bir alışkanlık kazanılmasında etki eden hormon dopamindir. Eğer bu bölge aşırı şekilde uyarılırsa ileride tatmin etmek zorlaşır. Bir davranışın alışkanlık haline gelebilmesi de ancak bu hormon sayesinde sağlanabilir. Bu olumsuz alışkanlıklar içinde düşünülebilir. Bu yönüyle bakılacak olunduğunda olumsuz ve kötü davranışları alışkanlık kazanmış olan, sürekli olarak dopamin hormonu salgılama isteği bulunan beyin, uygulanan kısa süreli detokslar ile daha sağlıklı bir hale getirilecektir. Bu da zararlı alışkanlıklardan uzaklaşabilmeyi sağlayacaktır.

Dopamin Detoksu Nasıl Yapılır?

dopamin detoksu
dopamin detoksu

Dopamin arınma uygulaması yapılırken günlük hayattaki sorumluluklar elbetteki göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer hareketli ve koşuşturmalı geçen bir rutine sahipsiniz aşamalı bir şekilde en basit seviyeden bu süreci başlatmak gerekecektir.

BENZER YAZILAR  Detoks Suyu Ne Kadar Süre Yapılmalı?

Ağır bir şekilde sürece giriş yapmak başlangıçta fiziksel olarak kişiyi zorlayabilecektir. Öncelikle bu belirlenmelidir. Ardından günlük hayatta yapılan ve kişiye keyif veren her şeyden yavaş yavaş sıyrılmaya başlanır. Bunun başında sevilen her türlü yiyecekten uzak durmak gelir. Kişinin canı istemese dahi sağlıklı olan bir ya da iki ürünü yemeye başlaması keyif aldığı bütün yiyeceklerden, abur cuburlardan uzak firması bir aşamadır.

Bir sonraki aşama ise telefonla geçirilen sürenin azaltılmasıdır. Sosyal medyadan tamamen arındırmak gerekir. Başlangıçta belirli bir parça uzak kalınmalı, ardından tamamen bırakılarak belirlenmiş süre tamamlanmalıdır. 24 saatlik zaman dilimi ele alınarak kişi bu süreçte tamamen aktivitelerden uzak kalmalı ve kendini dinlemelidir. Bu süreçte doğa ile başbaşa kalınabilir, yürüyüşler yapılabilir.

Dopamin Detoksunun Faydası Nedir?

Dopamin arınmasının önemi kişi kendisini beynini zihnini ve vücudunu daha yönetebilir hale gelecektir. Bu konuya bir örnek verilecek olunursa; istenen bir yiyeceğe ulaşamamaktan kaynaklı olarak vücutta oluşan kaygı ve stres durumu dopamin detoksu yapıldıktan sonra daha da azaltılacak ve hatta tamamen yok olacaktır. Bu hayatta bir şeyleri yaparken seçimler noktasında kişinin kendi hakkında daha çok söz sahibi olmasını sağlar. Rutin davranışlar yönetilebilir hale gelir. Normalin dışında bir durumla karşı karşıya kalındığında vücut kendi kendini yönetebilmeyi etkin hale getirir.

BENZER YAZILAR  Zayıflama Kürü: Bel Bölgesinden Kilo Vereceksiniz

Dopamin detoksu gündelik hayattaki farkındalığı arttırmayı sağlayacaktır. Bu da anlık olarak değişen durumlara karşı oluşacak panik hallerinin azaltılmasını ve sürecin pratik bir şekilde yönetilebilmesini sağlayacaktır. Süreç sonunda kazanan ve durumdan yararlanan yine kişinin kendisi olacaktır. Bu detoks sayesinde vakit öldürmek olarak tabir edilen bilgisayar oyunları ile oynamak, sosyal medyada zaman geçirmek, televizyon ya da film izlemek bunlarla beraber kişiye keyif verecek yiyeceklerle cips, çikolata gibi şekerli ve yağlı gıdalara duyulan istek azalacaktır.

Dopamin Detoksu Zayıflatır mı?

Dopamin arınma uygulaması kilo vermede büyük bir aracı kaynak olarak düşünülmelidir. Doğru yönetilebildiğinde duygu durumundaki değişikliklerden kaynaklı olarak yemeklere yönelme isteği azalacak, bu da zayıflama sürecini beraberinde getirecektir. Günlük hayatta karşılaşılan olumlu ve olumsuz pek çok duygu farkında olmadan yeme ihtiyacına yönlendirir. Farkındalık sürecini açığa çıkartabilmek, can sıkıntısı durumu ile gelen yemeğe iştahını verimli hale çevirebilmek de ancak yapılacak olan bu detokslar ile düzenli hale getirilebilir.

Kolaydan Zora Dopamin Detoksu Nasıl Uygulanır?

Aşamalı dopamin detoks planı tatbiki herkesin yaşam şartları göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Yaşamsal aktiviteler, çalışma standartları vücutta bulunan ağır hastalıklar ve yaş durumu göz önünde bulundurularak bir program uygulanmalıdır.

Dopamin detoksu için başlangıç seviyesi dopamin detoks uygulaması şu maddeleri içerir:

 • Çok yoğun ve enerji gerektiren bir yaşamı bulunan kişiler için bu program tavsiye edilir.
 • Haftada bir gün yapılması yeterli olacaktır.
 • Bu 1 gün içerisinde o hafta boyunca serbest bırakılmış yeme içme eylemleri
 • Sosyal medya başta olmak üzere TV dizileri, filmler
 • Alışveriş, satın alma isteği tamamen bırakılacak
 • O gün boyunca kişi kendisini dinleyerek kendisi ile barışmaya, farkında olmaya çalışacaktır. Kısa doğa yürüyüşleri yapılabilir.
 • Tek öğünle beslenebilir.
 • Herhangi bir müzik ya da enstrüman dinleme isteği bulunuyorsa doğanın sesi daha çok dinlenmeye, anlaşılmaya ve keşfedilmeyi çalışılmalıdır.
BENZER YAZILAR  İsveç Şurubu ile Zayıflama Gerçekleri ! En Kapsamlı Analiz

İleri seviye dopamin detoksu uygulaması için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Bu detoks uygulaması daha radikal kararları içerecektir.
 • Amaç her gün rutinleşmiş olan şeylerden tamamen kişinin kendisini uzak tutmasıdır.
 • En az üç gün yapılabilecek olan bu uygulama bir haftalık bir süreci de kapsayabilir.
 • Akıllı telefonlardan uzak durulacak, sosyal medyadan tamamen vazgeçilecek telefona gelen bildirimler kapatılacak ya da sosyal medya hesapları dondurulacak
 • Herhangi bir şekilde televizyondan veya bilgisayardan dizi ya da film izlenmeyecek
 • Yemek tek çeşide düşürülerek farklı arayışlara girilmeyecek
 • Abur cuburlardan uzak durulacak akla gelen ve canının istediği şey o anda alınmayacak
 • Günlük tüketilen içerisinde kafein bulunan kahve, çay, sigara alkol gibi bütün alışkanlıklar tamamen bırakılacak
 • Keyif veren aktivitelerden biri olan müzik dinlemek ve keyifli bir şeyler izlemek isteği uyandırılmaması için tamamen bırakılacak
 • Herhangi bir kaynak kitap okunmayacak
 • Spor uygulamaları yapılmayacak

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir