Diyet yapılmak istendiği durumlarda, aralıklı oruç diyeti konusunda bilgi edinmek; diyet yapmak isteyen bireyler için kolaylık sağlayacak önemli bir durumdur. Aralıklı olarak yapılan oruç diyeti; vücudun yemeklerden arındırılarak dinlenmesini sağlayan, midenin

Her insanın uygulaması için uygun olan diyet türlerinden olmayan oruç diyeti, ancak sağlıklı olan bireyler tarafından uygulanabilir. Aralıklı olarak uygulanacak olan oruç diyetini yapacak olan bireyler; kaç saat uygulanması gerektiği, hangi hataların yapılmaması gerektiğini ve hangi durumlarda yapılmayacağını bilmelidir.

Aralıklı Oruç
Aralıklı Oruç

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralık koyma düzenine bağlı olarak uygulaması yapılan oruç diyeti; bedenin almış olduğu fazla yağların atılmasını, beslenme durumunun düzene koyulmasını sağlamak amacıyla kısa süreler halinde beslenme durumunun kesilmesine dayanan bir diyettir. Bu diyet, tam olarak aç ve susuz kalma anlamına gelen bir diyet çeşidi değildir. Yalnızca alınan yemeklerin belirli saat aralıklarla durdurulmasını sağlayan bir diyettir. Uygulama yapılırken; özellikle yeşil çay, kahve ve su tüketimi yapılması sağlanmalıdır.

Bu şekilde vücut, besin alımı sağlamıyor olmasına rağmen enerjik hissedecektir. Aralıklı olarak uygulanan oruç diyeti hakkında önemli bir konu ise, ne kadar yoğun düzeyde bu diyetin uygulanacağıdır. Kişilerin kilo durumuna bağlı olarak; belirli saatlerde besin alınmaması ve bu saatlerin bünye durumuna göre ayarlanması gerekir. Uygulama yapılmadan önce, kaç saat oruç tutma diyetinin uygulanması gerektiği iyi bilinmelidir.

Aralıklı Oruç Diyetini Kimler Uygulayamaz?

Aralıklı olacak şekilde ve vücudun belirli oranlarda aç bırakılmasına dayanan oruç diyeti, her birey tarafından isteğe bağlı olarak uygulanan diyetlerden değildir. Bu diyeti yapabilecek olan bireyler, bazı hastalıklardan kesin olarak uzak olmalıdır.

Benzer Gönderiler  Rupafin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bununla birlikte, aralıklı uygulamaya dayanan oruç diyetini tutamayacak olan bireyler şu şekildedir:

  1. Özellikle; iğne veya ilaç kullanım zorunluluğu olan bireyler, belirli aralıklarda besin alma zorunluluğu olan bireylerdir. Bu tür durumlar olduğu halde besin alınmaması durumunda ciddi sorunlar ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
  2. Aralıklı olarak sağlanacak oruç diyeti, genel olarak belirli bir kilonun üzerinde olan bireyler için önerilen bir diyet türüdür. Kilo durumunun altmış düzeyinin altında olması durumunda genel olarak önerilmez.
  3. Bazı durumlarda bireylerin kan değerleri düşük olmasına rağmen kilo durumu fazla olabilir. Bu durumu yaşayan bireyler, günlük olarak beslenme sağlayarak kan değerlerini korur. Kan değerlerinin kontrol edilmesine bağlı olarak bu sorunu yaşayan bireyler, aralıklı olarak uygulanan oruç diyetini uygulayamaz.

Bu durumlar, aralıklı bir şekilde uygulama yapılacak oruç diyetini kullanmaya engel olan bireylerdir. Bunlara rağmen uygulama yapıldığında ise sağlık durumunu tehlikeye atan veya daha fazla kilo alımına neden olan sorunlar ortaya çıkabilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Uygulaması Kaç Saattir?

Aralıklı olarak yapılması planlanan oruç diyeti, farklı etkenlere bağlı olarak saat belirlemesine neden olur. Bu etkenler özet olarak; diyeti uygulayacak olan kişinin yaşı, sahip olduğu kilo, hastalık durumu ve kan değerleri durumudur. Bu değişkenler göz önünde bulundurularak saat belirlemesi yapılır.

Bununla birlikte, tutulması gereken aralıklı oruç saatleri genel olarak şu şekildedir:

  1. Yüz kilo ve üzerinde bulunan sağlıklı bireyler için günde altı saat açlık iki saat yemek yeme olacak şekilde üç kez tekrar etmesi
  2. Yüz kilo ve üzerinde olan, sağlık durumu yeteri kadar yerinde olmayan bireylerde; günlük dört saat oruç ve iki saat yemek olacak şekilde günde dört kez
  3. Seksen kilo ile yüz kilo arasında bulunan sağlıklı bireylerde; günde beş saat oruç bir saat yemek olacak şekilde günde dört kez
  4. Altmış kilo ile seksen kilo arasında olan bireylerde; sekiz saat oruç ve dört saat yemek olacak şekilde günde iki kez
  5. Altmış kilo altında bulunan, ancak yaş aralık grubu göz önünde bulundurulduğu zaman kilo durumu fazla olan bireylerde; dört saat oruç iki saat yemek olacak şekilde günde dört kez uygulanması gerekir. Bu durumda ek olarak, doktor tarafından önerilen sporların yapılmasına ve gereken besinlerin alınmasına dikkat edilmelidir.
Benzer Gönderiler  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 16:8, 5:2 Diyeti

Bu aralıklara dikkat edilerek, aralıklı olarak uygulanan diyetin tekrar etmesini sağlamak gerekir. Yüz kilo altında bulunan ve sağlık durumu yerinde olmayan bireylerde bu diyet türü önerilmez. Buna rağmen doktor ve diyetisyen tarafından önerme durumu söz konusu olduğunda; yine bu uzmanlar tarafından belirlenen periyot aralıkları takip edilerek uygulanır.

Aralıklı Oruç Diyeti
Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti Tutulurken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Aralıklı bir periyot halinde uygulaması yapılacak olan oruç diyetinde, bazı konulara özel olarak dikkat etmek gerekir. İlk olarak, oruç diyetinin mantığı tamamen sıvı ve katı olacak besinleri almayı bırakmak değildir. Bu konunun iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Yalnızca katı besinlerden belirli saat aralıklarında uzaklaşma mantığına dayanır. Bireylerin bu süreç içerisinde; enerji kaybını önlemek amacıyla yeterli sıvı alımını sağlamaları, diyetisyen tarafından önerilen ara öğünleri almaları ve beslenme zamanı geldiğinde yağsız besinler tercih etmeleri gerekir. Bu durumlara ilave olarak, aralıklı oruç diyeti daha fazla yarar göstermesini sağlamak amacıyla spor da yapılmalıdır.

Ayrıca, aralıklı olarak belirlenen diyet; aralıkların gereğinden fazla uzatılması durumunda ciddi zararlara neden olabilir. Her diyet saati süresi, kişinin kilo ve sağlık durumuna bağlı olarak belirlenen sürelerdir. Üzerinde değişim yapılması durumunda da sağlık riske atılmış olur. Bu sebeple, aralık saatlerinin tam olarak uygulanmasına oldukça dikkat etmek gerekir. Bir diğer dikkat gerektiren durum ise, bu diyetin uzman kontrolünde yapılması gereken diyet olduğudur. Doktorlar veya beslenme uzmanları tarafından önerilmedikçe diyetin uygulanması tavsiye edilmez.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları