Furacin Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Furacin Krem Nedir, Ne İşe Yarar?
0

Furacin kremi, cilt üzerinde yer alan yaralarla ilgili bakterilerin oluşması, gelişmesi ve çoğalmasına karşı kullanılan antiseptik özelliği olan bir ilaçtır. Bu ilacın en çok kullanıldığı durumlardan biri ameliyat yaralarını enfeksiyon riskine karşı koruma amacı taşır. Mikrop kaynaklı kabarcık ve sivilce gibi iltihaplı ya da iltihapsız olacak şekilde deri bozukluğu halinde cilt enfeksiyonları karşısında kullanılır. Deride hasar ya da zedelenme sonucu oluşan sorunlar da furacin krem ile önlenebilir. Bu hasarlar yırtık, kesik, yara ve yanık gibi bazı durumlardır.

Furacin kremin kullanıldığı alanlardan biri de dış kulak enfeksiyonları tedavi etme amacı taşır. Bu ilacın kullanıldığı bazı durumlar belirli bölgelerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Ağrı ya da şişme şeklinde kendini gösterebilen bu alerjik reaksiyonlar karşısında ilacı kullanmaya ara vermek gerekir. Durumu doktora bildirmek ileriki süreçlerde ne şekilde bir yol izleneceğine karar verilmesi açısından önemlidir. Kremi kullanmak bazı kişilerde hiç etki etmeyeceği gibi bazılarında durumu kötüleştirebilir. Böyle durumlarda furacin krem kullanımı sonlanmalıdır.

BENZER YAZILAR  Eklem Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

İçindekiler Tablosu

Furacin Krem Ne İşe Yarar?

furacin-krem-ne-ise-yarar
furacin krem nedir, ne i̇şe yarar? 2

Furacin kremin işe yaraması ciltteki çeşitli hasarlar üzerinde gerçekleşir. Enfeksiyonlara karşı korumacı bir yarar sağlar. Bu enfeksiyonların içinde deride oluşan cilt enfeksiyonları ve ülser gibi deride yer alan yaradan kaynaklanan enfeksiyonlar da yer alır. Sivilceli bir durumu olan ciltlere karşı iyileştirici özelliği bulunur. Dış kulak iltihabına karşı iyileştirici özellikler gösterir. Düzenli kullanıldığı zaman bakterilerin üremesini engeller. Ameliyat sonrası bazı yara durumlarının enfeksiyona dönüşmemesi için de furacin krem kullanılabilir.

Furacin Krem Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Furacin kremin kullanılmayacağı durumlar ilacın herhangi bir fayda göstermediği ya da zarar verdiği durumlardır. Bir ilaç olması nedeniyle doktor onayı olmadan kullanılamaz. Reçete edildiğinde bile bazı durumlarda bu ilacı kullanmaya ara vermek gerekebilir. Furacin krem şu durumlarda kullanılmamalıdır:

  • Gebelik durumu ortaya çıkan kadınlar ilacı kullanmaya devam etmek için doktor onayı almalıdır.
  • Yan etkiler ortaya çıkarsa ilacın kullanımı sonlanmalıdır.
  • İlacı yalnızca belirtilen zaman dilimi içinde kullanın.
  • Alerjik bir durumda doktora başvurun.
  • Krem uygulanan bölgede herhangi bir fayda sağlamıyorsa kullanmayı bırakın.
BENZER YAZILAR  Klamoks Antibiyotik Ne İşe Yarar?

Ayrıca Bakınız: Dermabel Krem Ne İşe Yarar?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir