Gliserin Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Gliserin Kulak Damlası Ne İşe Yarar?
0

Gliserin kulak damlasının yararı kulakta oluşan ağrı, tıkanıklık ve şişliği gidermektir. Bazı kulak yapıları kendiliğinden kir üretmeye daha yatkındır. Bunun için belirli aralıklarla doktora gidip kulakların temizlenmesi gerekir. Bu işlemin yanı sıra gliserin kulak damlası kullanmak tıkanık olan kulakların açılmasına yardımcı olur. Haftada 1 kere olacak şekilde banyodan önce kulağa bu damladan 3 ya da 4 kere damlatılabilir. Bu sayede kulaklardaki tıkanıklık giderilmiş olur. Gliserin kulak damlası, orta kulak iltihabı olan kişilerdeki ağrı sorunu da ortadan kaldırır.

İçindekiler Tablosu

Gliserin Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

gliserin-kulak-damlasi-nasil-kullanilir
gliserin kulak damlası ne i̇şe yarar? 2

Gliserin kulak damlasının kullanımı reçetede belirtilen şekilde yapılır. Doktor aksi bir açıklama yapmadıkça reçetede yer alan talimata uyarak kulak damlasının kullanılması uygun olur. Kulak damlasını kullanmadan önce elleri iyi bir şekilde yıkayarak hijyeni sağlamak önem taşır. Damla şişesini 2 dakika boyunca elde tutarak ısıtmak tavsiye edilir. Daha sonra damla uygulanacak olan kulak yukarı bakacak şekilde yan yatmak gerekir. Damlalığın ucu kulağa doğru yönlendirilerek kullanılır. Gliserin kulak damlası kullanımı önerilen dozda olmalıdır.

BENZER YAZILAR  Anyolit Taşının Faydaları Nelerdir?

Gliserin Kulak Damlasında Neye Dikkat Edilmelidir?

Gliserin kulak damlası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulundurur. Kulak damlasının kullanımı takiben enfeksiyon geçmiyorsa bu durumu doktora bildirmek gerekir. İlaç uzun süre kullanılmaya uygun olmadığı için kısa bir sürede etki etmesi beklenir. Doktorun belirlemiş olduğu süreden fazla kullanmamak bu anlamda büyük önem taşır. İlacın kullanımı takiben kulak içinden akıntı gelirse ilacı kullanmaya son verilmelidir. Akabinde akıntı durumu hakkında doktora gerekli tüm bilgiler verilmelidir.

Kulak içinde kir biriktiği zaman çeşitli işitme sorunları ortaya çıkar. Bu soruna karşı en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri gliserin kulak damlası kullanmak olur. İşitme sorunu yaşayan bazı hastalar bu durumu pamuklu çubuk ya da kalem gibi uzun aletlerle gidermeye çalışır. Kulak zarının patlaması gibi ciddi sorunlara yol açabilen bu müdahaleden uzak durmak gerekir. Böyle bir müdahale kulak kirini daha geriye itip tedaviyi güç bir hale getirebilir. Bu nedenle bir doktorun onayı alındıktan sonra gliserin kulak damlası kullanımı daha iyi olur.

BENZER YAZILAR  SMA İlaçları Neden Pahalı?

Ayrıca Bakınız: Dolgit Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir