Karın Guruldamasına Ne İyi Gelir?


0

Karın guruldamasında iyi gelen pek çok bitkisel tedavi bulunur. İnsan için son derecen normal bir durum olan karın guruldaması durumu bazı durumlarda kendini gösterebilir. Eğer karın gurultusu uzun süre devam ediyorsa ve geçeceğe benzemiyorsa ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak karın gurultusunun gerçek nedenini ortaya çıkarabilir. Sıradan bir olay ise bazı bitkilerden yardım alarak geçirmek son derece mümkündür. Karın guruldamasına iyi gelen bazı doğal takviyeler şu şekildedir:

  • Yeşil çay, karın guruldaması sorunu bulunanlar tarafından her kahvaltıda tüketmesi gereken doğal bir içecektir.
  • Gün içinde limonlu su tüketmek karın gurultusu sorununu geçirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni limonlu suyun midedeki asitlenmeyi önleyip sindirim faaliyetlerini düzenlemesidir.
  • Zencefil çayı, midede yer alan gurultu ve gaz gibi bazı sorunların giderilmesine katkı sağlar. En etkili sonuç için akşam yemeklerinden 1 saat sonra içilmesi önerilir.

Karın Guruldamasının Nedeni Nedir?

karin-guruldamasinin-nedeni-nedir
karın guruldamasına ne i̇yi gelir? 2

Karın guruldamasında neden kasılmalardan kaynaklanır. Mideye giren yiyecekleri öğütme görevi gören kaslar bulunur. Midede oluşan kasılmaların süresi yaklaşık 3 dakikada 1 ortaya çıkar. Kasılmalarla birlikte tüketilen gıdaların yanı sıra bir miktar hava da dahil olur. Kasılma durumu yalnızca midede yemek varken gerçekleşmez. Mide boşken de oluşan bu kasılmalar herhangi bir gıda maddesi olmadığı için hava ile gerçekleşir. Bu nedenle karından gurultu sesi gelir. Özetle karın guruldamasına neden olan şey midenin uzun süre boş kalmasıdır.

BENZER YAZILAR  Oroferon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Karın Guruldamasına Nasıl Mâni Olunur?

Karın guruldamasına mâni olmak için bazı yeme ve içme alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekir. Bitkisel desteklerden faydalanmak guruldama sorunun ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Karın guruldamasına iyi gelen bazı çözümler şu şekilde listelenir:

  • Asitli içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.
  • Alkol ve sigara tüketimi belirli bir süre azaltılmalıdır.
  • Katı gıdalar sindirimi zorlaştırdığı için iyice çiğnenmelidir.
  • Yemeklerden sonra mideyi dinlendirmek adına herhangi bir gıda tüketilmemelidir.
  • Yemeklerden bir süre sonra bitkisel çaylar içildiğinde sindirim sistemi daha iyi çalışır.
  • Yemek esnasında derin nefes almak gurultuya neden olur.
  • Gün içinde yoğun stres altında kalmak mideyi etkileyip gurultuya neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: E Vitamini Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir